N A S Z   P A R T N E R

Podsumowali zajęcia literacko - teatralne w "Arce" w Radomiu!

27.06.2014
|
Podsumowali zajęcia literacko - teatralne w "Arce" w Radomiu!

W roku szkolnym 2013/2014 w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu odbyła się kolejna, szósta już edycja warsztatów literackich, prowadzonych przez radomskiego poetę i polonistę "Kochanowskiego" Adriana Szarego, wzbogaconych w tym roku o zajęcia teatralne, prowadzone dla dzieci i młodzieży przez absolwentkę VI LO, młodą, debiutującą aktorkę - Karolinę Skrzek. Dużą część grupy teatralnej stanowiły wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii - "Pałacyk" w Radomiu.

Instruktorka zajęć teatralnych Karolina Skrzek reaktywowała w tym roku dwa autorskie monodramy: "Bal", na podstawie tekstu radomskiego poety Adriana Szarego oraz "Modlitwa Heloizy", na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego. Sztuki pokazane zostały w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - "Łaźnia" oraz w Ośrodku Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska", w Radomiu, w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Ponadto Karolina przygotowała swoją grupę do "Festiwalu Lalki i Słowa", organizowanego w Domu Kultury "Idalin", na którym otrzymała nagrodę w kategorii "Teatr Jednego Aktora". W tym roku pod kierunkiem Karoliny Skrzek przygotowane zostały etiudy teatralne: "Atlas uczniów", "Wieczna kobiecość", "W sercu ciągle maj...", "Erato i Euterpe" oraz "Przypadki". Na tę ostatnią złożyły się teksty Teresy Ewy Opoki. Etiudy pokazane zostały w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu podczas gali XV edycji Konkursu Ośmiu Wspaniałych oraz w kawiarni Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka. Szczególną imprezą, zorganizowaną przez grupę Karoliny Skrzek, była inscenizacja bajek Brzechwy, Tuwima i Szarego, w ramach akcji XIII Tygodnia Czytania Dzieciom w RKŚTiG - "Łaźnia". W spotkaniu udział wzięła duża grupa dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4 i 11 w Radomiu. Szczegóły tutaj

Na ostatnie zajęcia teatralne, przed wakacjami, Karolina Skrzek zaprosiła gościa specjalnego, znanego aktora radomskiego teatru Kamila Woźniaka, którego oglądać możemy w spektaklach: "Wesele", "Zbrodnia i kara", "Cafe Sax", "Kształt rzeczy" oraz "Anna Karenina". Kamil opowiadał o pracy aktora, warsztacie aktorskim, przygotowaniach do spektaklu, próbach i swojej karierze zawodowej.

Równie intensywny był to rok dla instruktora warsztatów literackich Adriana Szarego, który w tym roku wydał swój kolejny tomik "Heureza" w wydawnictwie "Zeszytów Poetyckich", w serii "Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej". Ukazała się także pod jego redakcją kolejna, piąta już antologia powarsztatowa "Panopticum". Obie książki promowane były w radomskiej "Łaźni".

Ponadto odbyły się dwie kolejne edycje Regionalnego Konkursu Literackiego. XI z udziałem Pawła Podlipniaka (szczegóły tutaj) i XII z Teresą Ewą Opoką (szczegóły tutaj) oraz indywidualne wieczory literackie warsztatowiczów: Grażyny Górnik, Janusza Kozłowskiego ("W sercu maj") Izabelli Galińskiej ("Wieczna Kobiecość"), Anety Kucharskiej i Pauli Florczyk ("ERATO I EUTERPE").

W ramach wspomnianych spotkań kulturalnych odbyły się wernisaże fotografii Natalii Chedy, Magdaleny Młynarczyk, koncerty grupy muzycznej Roberta Murdzy oraz Karoliny Wojdat. Na arkowej scenie wystąpił również Teatr "Proscenium" w spektaklu Izabelli Mosańskiej "Igraszki z Szekspirem".

Na kolejne warsztaty literackie i teatralne, którym patronuje portal coolturalnyradom.pl Karolina Skrzek i Adrian Szary zapraszają do "Arki" we wrześniu, po wakacyjnej przerwie, a póki co zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z ostatnich zajęć teatralnych i literackich.

Karolina Mroczek