N A S Z   P A R T N E R

[ZDJĘCIA] "Modlitwa Heloizy" - monodram Adriana Szarego w radomskiej ŁAŹNI

15.04.2014
|
[ZDJĘCIA] "Modlitwa Heloizy" - monodram Adriana Szarego w radomskiej ŁAŹNI

Wielki Tydzień to czas, w którym w sposób szczególny pochylamy się nad sprawami sacrum i profanum. 14 kwietnia w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia" można było zobaczyć sztukę, która łączy w sobie obie te sfery - monodram "Modlitwa Heloizy" na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Karoliny Skrzek.

Kim była Heloiza?

Francuska zakonnica, jedna z najbardziej uczonych kobiet średniowiecza. Według legendy przeżyła ognisty romans ze swoim nauczycielem Piotrem Abelardem. Gdy dziewczyna spodziewała się dziecka, wzięli potajemny ślub, a kierowany zemstą wujek przyczynił się do ich rozstania. Odtąd rozdzieleni żyli w klasztorze, jedynie korespondując ze sobą. Ich listy należą do najpiękniejszych literackich dzieł na świecie.

Modlitwa a Improwizacja

Miłość Heloizy do Abelarda była przyczyną jej licznych wątpliwości. W monodramie wyreżyserowanym przez Adriana Szarego z łatwością można było to wychwycić. Modlitwa francuskiej zakonnicy niejednokrotnie nasuwała skojarzenie z Wielką Improwizacją z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Narastający ból bohaterki wywołał pytania o milczenie Boga wobec zła i cierpienia na świecie. Dziewczyna, w podobnym tonie jak mickiewiczowski bohater, zwraca się do Stwórcy: "Oto Twój świat, Boże, oto dzieło Twoje. Kimże Ty jesteś?". Całość przejmującego monologu uzupełniały fotografie w tle, ukazujące nie tylko Chrystusa na krzyżu, ale także obozy zagłady.

W roli francuskiej zakonnicy zobaczyliśmy Karolinę Skrzek - maturzystkę "Kochanowskiego", instruktorkę zajęć teatralnych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - "Arka", która ma na swoim koncie m.in. autorski monodram "Bal", wystawiany w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego, w Radomiu. Tutaj wywiad z Karoliną Skrzek

Radomianin o radomianinie

Interesującą prelekcję na temat twórczości Leszka Kołakowskiego wygłosił dr Adrian Szary - reżyser monodramu, poeta, polonista "Kochanowskiego" oraz inicjator licznych wydarzeń artystycznych w naszym mieście. Opierając się na pracy Jadwigi Puzyniny nad językiem wartości, zobrazował świat przedstawiony w utworach Leszka Kołakowskiego. Przywołane zostały m.in. bajki: "13 bajek z Królestwa Lailonii", "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?", czy "Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o sprawiedliwości".

Prelekcję Adriana Szarego wzbogacił pokaz slajdów, wykorzystujący m.in. zdjęcia ze spektaklu pt.: "Pewnego razu w Lailonii" radomskiego Teatru "Proscenium" wg trzynastu bajek Leszka Kołakowskiego. Autorką scenariusza i reżyserem jest pani Izabella Mosańska, która swoją obecnością zaszczyciła poniedziałkowe spotkanie z twórczością wybitnego radomianina Leszka Kołakowskiego w ŁAŹNI.

Monodram "Modlitwa Heloizy" powstał w oparciu o utwór Leszka Kołakowskiego pt.: "Rozmowy z diabłem".

Karolina Mroczek