Radom filmową stolicą Polski - rusza Kameralne Lato 2011!

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe - "KAMERALNE LATO - RADOM 2011"
W dniach 15 - 20 sierpnia odbędzie się w Radomiu 4. edycja tego wyjątkowego wydarzenia, podczas którego każdy będzie mógł niezwykle twórczo i niebanalnie spędzić swój czas.
Po raz kolejny oficjalnym Ambasadorem Kameralnego Lata w Radomiu została znana aktorka Anna Mucha. W trakcie Festiwalu będzie uczestniczyć w spotkaniach z publicznością oraz zasiądzie w festiwalowym Jury. Jej aktywne działania obejmą także kampanię promocyjną imprezy.
W Jury festiwalu znaleźli się też:
- Jarosław Kupść - scenarzysta, reżyser, producent zamieszkały od ponad 20 lat w USA. Ukończył reżyserię i scenopisarstwo na uniwersytecie stanowym w San Francisco.
Podczas festiwalu poprowadzi otwarte warsztaty scenariuszowe oraz wspomoże jedną z grup młodzieżowych realizujących krótkie formy filmowe. Będzie także przewodniczącym jury Ogólnopolskich Mistrzostw Filmowych.
- Andrzej Wolf - operator filmowo-telewizyjny. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego łódzkiej PWSFTviTV. Współpracował m. in. z Janem Kidawą-Błońskim, Januszem Zaorskim, czy Andrzejem Wajdą.
W trakcie festiwalu przygotuje otwarte warsztaty z realizacji obrazu filmowego oraz zasiądzie w festiwalowym Jury.
- Marcin Bastkowski - montażysta filmowy. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM). Był montażystą filmu fabularnego "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Niedawno zakończył pracę nad dwoma innowacyjnymi projektami fabularnymi: superprodukcją "1920. Bitwa Warszawska" Jerzego Hoffmana oraz thrillerem "Sęp" w reżyserii Eugeniusza Korina.
Podczas Festiwalu zasiądzie w Jury, a także poprowadzi warsztaty montażowe.
- Piotr Matwiejczyk - reżyser, scenarzysta, aktor, producent. Zdobywca pona 70 nagród filmowych. Reżyser, producent i scenarzysta 25 filmów filmów pełnometrażowych i ponad 100 filmów krótkometrażowych, z których większość stanowi produkcję niezależną.
W ramach Festiwalu opracuje otwarte warsztaty z reżyserii filmowej oraz poprowadzi jedną z grup młodzieżowych realizujących krótkie formy filmowe.
- Marcin Kępa - Radomianin, rocznik 1977. Animator kultury, redaktor naczelny Radomskiego Miesięcznika Kulturalnego "Resursa" i telewizyjnego Radomskiego Magazynu Kulturalnego oraz programu dokumentalnego "Świadkowie Historii", publicysta "Tygodnika Radomskiego", współpracownik "Miesięcznika Prowincjonalnego", współautor książki o Radomiu "Witraże pod betonową płytą".
Podczas Festiwalu będzie także członkiem Jury.
Radomskie "KAMERALNE LATO" to nie tylko i wyłącznie pokazy filmowe, to także warsztaty, wystawy, koncerty, czy spotkania z interesującymi ludźmi. Reasumując - to olbrzymia porcja bardzo pozytywnej energii i niepowtarzalna szansa na obcowanie ze sztuką filmową.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą miały miejsce na terenie Radomia:
- Wyższa Szkoła Handlowa - Siedziba Biura Festiwalowego. Tu odbędą się warsztaty, spotkania z gośćmi festiwalu oraz pokazy specjalne.
- Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" - tu obejrzymy projekcje ogólnopolskie, odbędą się też spotkania z jury, warsztaty oraz pokazy specjalne
- Czytelnia Kawy - Klub Festiwalowy. W Kawiarni spotkamy się z radomskimi artystami i animatorami kultury, a także obejrzymy pokazy specjalne.
- Radomskie fontanny przy pl. Konstytucji 3 Maja - to miejsce plenerowych pokazów filmowych dedykowanych specjalnie dla mieszkańców Radomia.
Program Kameralnego Lata w telegraficznym skrócie:
Poniedziałek 15 sierpnia:
- Festiwal rozpocznie się już o godz. 10:00 od warsztatów i wykładów w Wyższej Szkole Handlowej przy ul. Traugutta 61a.
- O godz. 13:00 na placu przy fontannach odbędzie się letnia impreza plenerowa, która de facto oficjalnie rozkręci tegoroczne Kameralne Lato w Radomiu!
- Pod koniec dnia, o godz. 21:30 w Czytelni Kawy rozpocznie się pierwszy Kameralny Wieczór, podczas którego obejrzymy film Piotra Matwiejczyka "Prosto z nieba", a po seansie porozmawiamy na spotkaniu z reżyserem.
Wtorek 16 sierpnia:
- Od 11:00 praktycznie przez cały dzień w Czytelni Kawy odbędą się spotkania omawiające realizację obrazu filmowego, a także zastosowanie najnowszych technologii w filmie.
- Wieczorem przed fontannami o godz. 21:30 rozpocznie się kolejny kameralny seans - "Zgorszenie Publiczne" Macieja Prykowskiego. Gdyby pogoda niesprzyjała, projekcja zostanie przeniesiona do Czytelni Kawy.
- Również w WSH niemal przez cały dzień (od 16:00 do 22:00) potrwają warsztaty filmowe, poświęcone tym razem pracy nad filmami krótkometrażowymi.
Środa 17 sierpnia:
- Od godzin przedpołudniowych w WSH odbędą się warsztaty filmowe połączone z castingiem do filmów krótkometrażowych.
- Po południu, aż do późnych godzin nocnych, na terenie całego miasta, grupy warsztatowe przystąpią do realizacji filmów. Nie bądźcie zdziwieni widokiem ludzi śmigających z kamerą w ręku, również w Parku Kościuszki podczas kręcenia scen nocnych ;)
- O godz. 19:00 Czytelnia Kawy zaprasza na Rewizje, czyli spotkanie z radomskimi artystami i animatorami kultury.
- Festiwalowy dzień, jak zwykle zakończy kameralny wieczór przy fontannach i projekcja filmów animowanych ze Studia Platige Image. Ponownie nadmieniamy, że w przypadku złej pogody, seans odbędzie się w Czytelni Kawy.
Czwartek 18 sierpnia:
- Drugi dzień śmigających z kamerami młodych filmowców po Radomiu ;)
- O godz. 22:00 na placu przed Czytelnią Kawy rozpocznie się Konkurs filmów odrzutowych - Hyde Park, czyli prezentacja filmów, głosowanie publiczności i wreszcie wybór zwycięzcy. Na zakończenie - kameralny wieczór i projekcja filmu Jarka Kupścia "Recoil" ("Odrzut").
Piątek 19 sierpnia:
- Cały dzień ciężkiej pracy na warsztatach w WSH - konsultacje i praca nad montażem filmowym.
- O godz. 19:30 pierwsze spotkanie w Resursie Obywatelskiej - Kino niemie z efektami specjalnymi i muzyką na żywo - "Zew Cthulhu" Andrew Lemana.
- O 21:30 Czytelnia Kawy zaprasza na kameralny wieczór z filmem "The Reflecting Pool" ("Pryzmat zbrodni") Jarka Kupścia, a po seansie spotkanie z reżyserem.
Sobota 20 sierpnia:
- Dzień pełen filmów w Resursie Obywatelskiej - Ogólnopolskie Mistrzostwa Kina Niezależnego. Do konkursu zakwalifikowało się 12 filmów. Wszystkie produkcje podzielone zostały na 4 grupy - A, B, C, D. Jury wraz z publicznością będzie omawiać filmy i to właśnie publiczność zadecyduje o zwycięzcach w każdej z grup. Ostatecznie wybrane 4 filmy wezmą udział w walce o Grand Prix 4. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych.
GRUPA D:
"Bez śniegu" reż. Magnus von Horn
"Zniknięcie" reż. Bartosz Kruhlik
"Wielkanoc" reż. Monika Jordan-Młodzianowska
GRUPA C
"Ludzie normalni" reż. Piotr Złotorowicz
"Pokój" reż. Maciej Bochniak, Sławomir Shuty
"Zagraj ze mną" reż. Rafał Skalski
GRUPA B
"Brzydkie słowa" reż. Marcin Maziarzewski
"Gdyby ryby miały głos" reż. Tomasz Jurkiewicz
"Na dobry początek" reż. Wojciech Klimala
GRUPA A
"Twist&Blood" reż. Kuba Czekaj
"Osiem 9" reż. Paweł Jóźwiak-Rodan
"Noc życia" reż. Antoni Królikowski
- O godz. 21:00 w Resursie Obywatelskiej rozpocznie się Ceremonia Zakończenia 4. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych. Ogłoszeni zostaną 4 półfinaliści konkursu,
zaprezentowana będzie relacja filmowa z obrad jury 4. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych - wybór 2 finalistów konkursu, przedstawione będą nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (edycja 2012), wręczone nagrody dla zwycięzcy Konkursu HYDE PARK, zaprezentowane filmy zrealizowane przez uczestników warsztatów filmowych. I wreszcie na koniec dowiemy się, kto zostanie zwycięzcą Ogólnopolskich Mistrzostw Kina Niezależnego 2011 im. Jana Machulskiego. - Po zakończeniu ceremonii ok. godz. 22:30 Czytelnia Kawy podejmie zaproszonych gości na Festiwalowym Bankiecie.
Szczegółowy program Kameralnego Lata 2011 w Radomiu znajdziecie w naszym Coolturalnym Kalendarzu Imprez!