"Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie" - zostań Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii 2011!

"Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ, Czcza szczypawka czka w Szczecinie, Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż, Strząsa skrzydła z dżdżu, A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie, Straszny wszczyna szum..."
Te i inne cudownie pokręcone i łamiące język konstrukcje gramatyczne czekają na uczestników dyktanda, czyli -
VI otwartego konkursu o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii 2011!!
W dyktandzie mogą wziąć udział mieszkańcy miasta Radomia i powiatu radomskiego, a także zaproszeni goście.
Patronat nad tym wydarzeniem objęła Rada Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.
Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie:
- Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie udziału poprzez podanie pełnego imienia, nazwiska i adresu w formie pisemnej, telefonicznie lub elektronicznie w terminie do 14 września 2011r. na adres:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich
ul. Piłsudskiego 12, 26-600 Radom,
tel. (+48) 48 36 267 35, fax (+48) 48 36 33 818,
e-mail: biblioteka@mbpradom.pl
Termin dyktanda, miejsce i warunki uczestnictwa:
- Konkurs odbędzie się w sobotę 17 września 2011 roku o godzinie 10:00 w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53. Uczestnicy będą wpuszczani do sali po okazaniu dokumentu tożsamości.
- Nad przebiegiem konkursu czuwać będzie Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Andrzeja Markowskiego - Przewodniczącego Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk.
- Prace sprawdzać będzie specjalna komisja złożona z członków Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów oraz Nauczycieli Doradców z Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
Werdykt oraz nagrody:
- Ogłoszenie werdyktu nastąpi 17 września 2011 roku o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12.
- Zwycięzca konkursu zostanie uhonorowany nagrodą rzeczową ufundowaną przez Prezydenta Miasta Radomia Andrzeja Kosztowniaka i Dyplomem Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii.
- Nagrodzonych zostanie również kolejnych pięciu laureatów. Nagrodę dla zdobywcy III miejsca oraz 3 wyróżnienia ufunduje Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk.
Regulamin konkursu:
Dla szczególnie zainteresowanych łamańcami językowymi naszej cudnej polszczyzny, polecamy przeczytanie dyktanda z roku poprzedniego:
"Spod na wpół przeżartego żółto-czerwoną rdzą mercedesa, pół stojącego, pół leżącego naprzeciw wejścia do zaniedbanego minigarażu, wygramolił się jakiś niby-mechanik, wymachujący podługowatym narzędziem z superbrzeszczotem i quasi-rączką, przypominającą uchwyt staromodnego sakwojażu.
- Hejże, urzędasku, wyrzęził, czegóż to sobie winszujesz, żeś wychynął z urzędu miasta i przyszwendał się na to nienadzwyczajne miejsce, gdzie co najwyżej półstrzygi harce wyczyniają i hołubce z diablętami krzeszą?
Stropiłem się co nieco, bo zaprawdę niewyparzony język miał ów osobnik, a misja moja była ekstradelikatna. Pan Wilhelm, boć przecież to on był, choć image do cna odmienił, uchodził za superznawcę obiektów przemysłowych znad Wisły i Pilicy. A o tychże obiektach reportaż co najmniej na stronę gazety dano by mi przygotować, gdyby udało się wydobyć co nieco z nieprzebranych archiwów tego polihistora, pana Wilhelma Ostoi-Druckiego.
- Byłżeby pan skłonny naprędce kilka zdań ze mną zamienić? zagadnąłem z lekka drżącym głosem.
Niby-mechanik spojrzał spode łba:
- Roboty mam co prawda co niemiara, ale że akurat klucz francuski mi się zawieruszył, mogę zmitrężyć kilka chwil na rozhowory z panem. Ale o wpół do trzeciej muszę z powrotem wśliznąć się popod tego supergrata. Cóżeś więc Pan chciał ode mnie?
- Mam prośbę nie długą, nie krótką, lecz w sam raz zacząłem żartobliwie. Znaszże się pan na obiektach przemysłowych, co to w krąg tu się rozsiadły?
Wilhelm podrapał się w głowę:
- Toż już o tym opowiadałem jednemu takiemu huncwotowi z tygodnika Na Przełaj przez Radomskie, a przede wszystkim mówiłem mu o pierwszej elektrowni w Kongresówce, z początków XX wieku. Wie pan, to ta stara elektrownia, co ją teraz przebudowują na Centrum Sztuki Współczesnej, czy jak to się tam oficjalnie zwie.
Zakląłem pod nosem. Arcysprytnie to wymyślili. Że niby urząd ma coś przedsiębrać, bo z rzadka zabytkami się zajmuje, a tu ni stąd, ni zowąd wysyłają na przeszpiegi żurnalistę, a ten wszystko wyniucha, napisze, a potem średnio aktualny temat zostanie, jak wpółzgniłe jabłko, nadgryziony, ale nieskonsumowany.
Więc-em/Więcem pożegnał mojego interlokutora i odszedłem z niczym, myśląc gdzież by tu można było wypić choćby butelkę mazowszanki, jako że upał był okrutny."
Miluśkie dyktando, nieprawdaż?
Jeśli Was to nie przeraża, zgłoście swój udział w konkursie!
Pozostało niewiele czasu na przygotowania, ale na pewno dacie radę!!
Może wśród Coolturalnych Radomian jest przyszły Mistrz Ortografii?