Jak wygodne uszyć buty i na sierpień i na luty? Sprawdź czy szewc bez butów chodzi w Muzeum Wsi Radomskiej!

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na wakacyjny cykl warsztatów, których celem będzie prezentacja i popularyzacja typowych form twórczości ludowej.
Tematem 10. warsztatów, które odbędą się w niedzielę 7 sierpnia, będzie "Szewstwo".
Szewstwo należy do jednej z najtrudniejszych sztuk rzemieślniczych. Tworzenie i naprawa obuwia to trudna i mozolna praca, do której jeszcze w XIX wieku używano tych samych narzędzi, z których korzystano kilka tysięcy lat temu w Egipcie. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku produkcję obuwia ułatwiano maszynami. Zawód szewca wydaje się być zanikającym, gdyż praktycznie cała produkcja obuwa została przeniesiona do fabryk. Lecz gdzieniegdzie w miastach i wsiach w całym kraju spotkać możemy jeszcze wciąż działające warsztaty obuwnicze.
Pierwsze cechy obuwnicze w naszym regionie powstawały ok. XIII wieku, a pierwsza wzmianka o takowym, została odnotowana w księgach pamiątkowych dopiero w roku 1523, kiedy to założono Cech Szewców i Cholewkarzy w Radomiu.
W dzisiejszych czasach, mimo znacznego zaniku cechów szewskich, można zaobserwować powrót mody na rękodzielnictwo, ubrania i akcesoria szytych ręcznie jako oznakę stylu i zamożności. Nierzadko para butów "obstalowana" na miarę to koszt kilku a nawet kilku tysięcy złotych. Jednakowoż w tym miejscu należy postawić pytanie - gdzie znaleźć majstra szewskiego, który mógłby takie buty wykonać?
Może właśnie w tę niedzielę znajdziemy takiego mistrza w Muzeum Wsi Radomskiej? Przekonajmy się sami...
Impreza potrwa od godz. 10:00 do 18:00.
Ceny biletów wstępu:
W ostatnie trzy wakacyjne niedziele odbędą się następujące warsztaty:
- 14 sierpnia - Zielarstwo
- 21 sierpnia - Miodobranie
- 28 sierpnia - Piwowarstwo