Rodzinna Europa - nowy projekt edukacyjny w radomskiej Resursie Obywatelskiej

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" wraz z Instytutem Filologiczno-Pedagogicznym Politechniki Radomskiej zapraszają na spotkania w ramach nowego projektu:
Rodzinna Europa
Jak wszyscy zapewne wiecie, co pół roku kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej obejmuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W okresie tym państwo to przeistacza się w gospodarza większości unijnych wydarzeń i odgrywa kluczową rolę na wszystkich polach aktywności UE. Jest też odpowiedzialne za organizację spotkań, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
Dokładnie za miesiąc, od 1 lipca 2011 roku, Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Ten rok jest także obchodzony w Polsce jako Rok Czesława Miłosza, albowiem przypada setna już rocznica urodzin tego poety, prozaika, eseisty, tłumacza i Laureata Nagrody Nobla (1980). Miłosz urodził się w Szetejniach na Litwie, był Honorowym Obywatel Litwy i kraj ten, wschodnie Kresy Rzeczypospolitej, stale obecne były w jego twórczości.
Polska Prezydencja oraz Rok Miłosza to idealny powód do organizacji projektu edukacyjnego "Rodzinna Europa" (tytuł książki Miłosza), którego celem jest przybliżenie nam, radomianom - Litwy, twórczości Noblisty, a zarazem uruchomienie impulsu do dyskusji nad wzajemnymi relacjami Wschodu i Zachodu, jak i naszego miejsca w Europie.
Pierwsze spotkanie odbędzie się we czwartek 2 czerwca w Resursie Obywatelskiej:
- 10:00 - Projekcja filmu Moniki Anny Wojtyllo - "Polska Love Serenade. Herzlich willkommen im polnischen Teil der Europaischen Union"
Polsko-niemiecki film opowiada historię dwojga młodych Niemców, którzy na krótko przed Wigilią Bożego Narodzenia "mniej lub więcej" z własnego wyboru "podróżuje" rozsypującym się samochodem po Polsce. Podczas gdy Max - młody, drobnomieszczański pozer, "prawie-adwokat" (Sebastian Schwarz), prowadzi dochodzenie w sprawie byłych, niemieckich posiadłości w Polsce, Anna - "pyskata studentka" (Claudia Eisinger) usiłuje również zrealizować niecodzienny cel swej podróży, mianowicie "wystawić na kradzież" swój zdezelowany samochód. Oboje jednak muszą stwierdzić, że przeliczyli się w swych kalkulacjach i nie mogą liczyć na współudział "miejscowych", ani też, skorych do pomocy polskich "Świętych Mikołajów". Serdeczność, gościnność oraz odrobinę większa ilość alkoholu spowodowały, iż nasi bohaterowie nie tylko polubili sąsiadujący z ich ojczyzną kraj - Polskę, ale również siebie nawzajem... Bowiem, pomimo wielu różnic, można się przecież doskonale "jakoś" dogadać. To film o stereotypach obecnych w relacjach polsko-niemieckich. Reżyserka filmu Monika Anna Wojtyllo od lat mieszka i pracuje w Niemczech.
Po seansie spotkanie z reżyserką.
- Środa 8 czerwca, godz. 12:00 - "Miłosz do Radomia"
Na Placu przed pomnikiem Jana Kochanowskiego, ul. Żeromskiego odbędzie się czytanie poezji Czesława Miłosza.
Zapraszamy pod pomnik Jana Kochanowskiego wszystkich miłośników Miłosza i poezji. Wspólnie będziemy czytać wiersze Poety.
- godz. 17:00 - Kawiarnia "Parkowa" - Spotkanie autorskie z Ambasadorem Polskości na Litwie, pisarzem Romualdem Mieczkowskim oraz tłumaczem poezji Miłosza na rosyjski i łotewski - Siergiejem Morejno.
Prowadzenie: Wojciech Pestka.
Podczas spotkania zostanie rozstrzygnięty X Konkurs Literacki "Nastolatki Wiersze Piszą" (wymogiem tegorocznej edycji było nadesłanie przez każdego autora minimum jednego wiersza inspirowanego twórczością Czesława Miłosza).
W trakcie wieczoru autorskiego odbędzie się także projekcja fotografii autorstwa Romualda Mieczkowskiego, obrazujących miejsca związane z autorem "Rodzinnej Europy".
- Piątek 10 czerwca, godz. 11:30 - Resursa Obywatelska - "Jak powinno być w niebie, wiem, bo tam bywałem..."
Montaż słowno-muzyczny inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 z Oddziałami Sportowymi w Radomiu.
- godz. 18:00 - Resursa Obywatelska - otwarcie wystawy fotografii -
"Niewidziana Litwa" Mariusa Jovaisy.
Marius Jovaisa jest przedsiębiorcą, podróżnikiem i fotografikiem, który na początku 2007 roku wpadł na pomysł, aby stworzyć obraz Litwy z lotu ptaka. W przeciągu roku zrealizował swój ambitny pomysł, którego podsumowaniem jest album fotograficzny "Niewidziana Litwa". W ramach tego projektu odbył wraz z ekipą 51 lotów i spędził w powietrzu 88 godzin (średnia wysokość lotu - ok. 92 m, dystans - prawie 7 500 km). Do odbycia lotów wykorzystał sześć różnych statków powietrznych (od motolotni po helikopter). Aparatem wysokiej rozdzielczości Hasselblad H3D-39 wykonał 19 468 zdjęć, które wypełniły 7 terabajtów danych (taka ilość informacji zajęłaby 1750 płyt DVD). Budżet projektu opiewał na kwotę około miliona litów. Marius Jovai jako podróżnik, który zwiedził już większość miejsc na naszej planecie i zna je z bliska, uważa, że krajobraz Litwy robi równie duże wrażenie, co krajobrazy najbardziej znanych miejsc na świecie.
Wystawa powstała przy współpracy z ambasadą Litwy w Polsce.
Wstęp wolny!
Zapraszamy!