N A S Z   P A R T N E R

Święto Matki Boskiej Gromnicznej - na uroczystości zaprasza Muzeum Wsi Radomskiej.

31.01.2011
|
Święto Matki Boskiej Gromnicznej - na uroczystości zaprasza Muzeum Wsi Radomskiej.

Już w najbliższą środę 2 lutego o godzinie 17:00 Muzeum Wsi Radomskiej zaprosi nas w świat zwyczajów i obrzędów religijnych związanych ze Świętem Ofiarowania Pańskiego.

Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny okres Bożego Narodzenia.

Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w XVIII-wiecznym kościółku z Wolanowa, której przewodniczyć będzie Radomski Biskup Henryk Tomasik. Biskup objął też patronatem tegoroczne obchody.

Po zakończeniu mszy spod kościoła wyruszy procesja, która wraz z uczestnikami przejdzie do zagrody z Jastrzębi, gdzie Zespół Folklorystyczny Gotardowie ze Zwolenia przedstawi zwyczaje związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Zobaczymy jak wygląda wypalanie płomieniem gromnicy znaku krzyża na belce sufitu, rozniecanie płomieniem gromnicznym ognia w domowyn piecu. Zaprezentowane także będą obrzędą związane z dniem 5 lutego, czyli św. Agatą. Sól, woda i chleb, które dawniej święcono w dniu św. Agaty w kościołach miały chronić przed pożarami, powodziami i innymi klęskami żywiołowymi. Wierzono także, że sól poświęcona w tym dniu, wrzucona do ognia podczas pożaru, natychmiast go ugasi.

Na zakończenie zespół "Grabowianki" przedstawi jasełki, zaśpiewa kolędy i zaprosi na słodki poczęstunek w dworze z Brzeziec.

Zapraszamy!