N A S Z   P A R T N E R

"Głos ludzki" - wspaniała OPERA Radomiu!

21.06.2024
|
"Głos ludzki" -  wspaniała OPERA Radomiu!

To niezwykłe, ile możliwości ma to miasto! Ilu wspaniałych ludzi jest z nim związanych. Jak mocno tętni kulturą i sztuką. Nie spodziewałam się, że w Radomiu będę mogła przeżyć operę na tak wspaniałym poziomie!

W miniony czwartek 20 czerwca w Resursie Obywatelskiej w Radomiu odbyła się radomska premiera monoopery "Głos ludzki" 
Tak! "Głos ludzki"jedna z najwybitniejszych oper XX wieku, współczesna monoopera w jednym akcie skomponowana przez Francisa Poulenca w 1958 roku na podstawie monodramu Jeana Cocteau z 1930 roku  o tym samym tytule. 

Światowa premiera "Głosu ludzkiego" odbyła się w Paryżu 6 lutego 1959 w Teatrze narodowym Opera - Comique. Premiera w Polsce miała miejsce 12 września 2011roku. W Radomiu mogliśmy ją podziwiać w czwartek 20 czerwca w Resursie Obywatelskiej.

Wspaniała Sopranistka Olga Zozula wcieliła się w rolę  głównej bohaterki dzieła Jeana Cocteau. Młoda kobieta na skraju rozpaczy rozmawia ze swoim ukochanym przez telefon.  Ich ostatnią rozmowę wciąż przerywa Paryska Centrala. Dlaczego ukochany ją zostawia? Dlaczego jutro poślubi inną? Kobieta pozwala dotykać się rozpaczy i szaleństwu. Targana namiętnością, niewyobrażalną tęsknotą  wtula się w jego głos. Cierpi i szaleje z bólu. Ale finał rozmowy nie będzie smutny. Bo jedna rozmowa, jedna noc, mogą zmienić wszystko.

Mistrzowska rola Olgi Zozuli. Wspaniała gra aktorska. Niezapomnianie emocje.  Przez czterdzieści siedem minut patrzyłam tylko na nią. Słuchałam jej cudownego głosu. Nie pozwoliła opuścić  tej rozmowy ani na chwilę. Sprawiła, że czułam każde  słowo! Każdy dźwięk. Każdą emocję. Ta młoda wschodząca gwiazda sceny operowej śpiewała w języku francuskim. W oryginalnym języku libretto! Śpiewała na małej,  radomskiej scenie Resursy Obywatelskiej z wielkim, światowym sznytem. Lśniła talentem i pasją! Patrzyłam na wspaniałą Artystkę i jestem przekonana, że tymi kameralnymi ścieżkami, dzięki swojej pracy i determinacji dotrze na każdą, wielką scenę, którą sobie  wymarzy! 

Doskonały akompaniament Iryny Borysowej. Swoją grą na fortepianie podkresliła każdą emocję wyśpiewaną przez Olgę Zozulę! Iryna Borysowa wspaniale budowała napięcie i współpracowała z sopranistką. Tego wieczoru dwie Artystki, dwie wspaniałe, utalentowane kobiety zabrały radomską widownię w najprawdziwsze zakamarki Sztuki! Tej na światowym poziomie! 

Gratuluję, podziwiam i chcę więcej OPERY! 

Małgorzata Ziewiecka