N A S Z   P A R T N E R

Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna w ELEKTROWNI już 2 lutego

30.01.2024
|
Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna w ELEKTROWNI już 2 lutego

Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej pokazem działań nigeryjskiego artysty. Należy on do czołówki afrykańskich malarzy mieszkających i tworzących w Stanach Zjednoczonych.

W Elektrowni w Radomiu zobaczymy kilkanaście wielkoformatowych portretów przedstawiających osoby z głowami owiniętymi tkaniną, z częściowo zasłoniętymi twarzami. Oluwaseun po mistrzowsku i z wielką precyzją tworzy malarskie narracje. Miejscami ociera się o hiperrealizm. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało Jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Obrazy należą do serii A Coulored Story. Są zapisem anonimowych historii związanych z kolorem ludzkiej skóry.

Wyjątkowa uroda i przejmująca symbolika tych prac nie zostawiają widza obojętnym. Artysta dotyka spraw traktowania mniejszości i inności w kulturze afrykańskiej ze względu na odcień cielesnej powłoki. Szczególne miejsce zajmuje problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy. Osoby wykluczone przez swoją „inność” są często tematem tabu nawet w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Pośrednio dotyka również przejawów postkolonialnego rasizmu obecnego ciągle w wielu krajach. Artysta w bardzo subtelny sposób, pokazuje nam swoje intencje i odniesienia. Zachęca do poszerzenia wiedzy o sytuacji społecznej, kulturowej i politycznej w Afryce. Ale czy tylko w Afryce?

Idowu Oluwaseun urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 roku w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Idowu Oluwaseun, Coloured Story
Wernisaż: 2.02.2024 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 24.03.2024 roku
Kurator wystawy: Paweł Witkowski