N A S Z   P A R T N E R

„Z ziemi i ognia” - otwarcie wystawy prac M. Puszczyńskiego w Orońsku już 3 lutego.

24.01.2024
|
„Z ziemi i ognia”  - otwarcie wystawy prac M. Puszczyńskiego w Orońsku już 3 lutego.

Już 3 lutego zostanie otwarta wystawa „Z ziemi i ognia” prezentująca prace Michała Puszczyńskiego. Artysta, który od ponad 20 lat eksperymentuje z dalekowschodnimi metodami wypalania ceramiki drewnem, zaprezentuje swoje najnowsze rzeźby i instalacje.

Puszczyński sięga po inspiracje z natury, a jego abstrakcyjne formy często przywodzą na myśl spękane skały, kamienie czy uległe erozji elementy architektury. Rzeźby zrealizowane są w unikalnej technologii wypału ceramiki drewnem, gdzie osiąga się temperatury przekraczające nieraz 1350 st. C, a cały proces doprowadzany jest do momentu graniczącego z utratą kontroli nad materią.

Artysta wykorzystuje niepowtarzalne efekty tego działania , aby nadać swoim dziełom ekspresyjny charakter. Drugą część prezentacji stanowi cykl rzeźb, który tworzą monolityczne formy pokryte białym szkliwem, którym Puszczyński nadaje funkcję płócien pod działanie action painting w przestrzeni galerii.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno prace wykonane w Polsce, jak i te, które powstały podczas stypendium Fulbrighta w Northern Arizona University w USA oraz rezydencji w European Ceramic Work Center w Holandii.

 Kuratorka: Anna Podsiadły