N A S Z   P A R T N E R

Wernisaż wystawy "Snail Gods" Piotra Skiby w CRP w Orońsku 3.02.2024, godz.15:00

24.01.2024
|
Wernisaż wystawy  "Snail Gods" Piotra Skiby w CRP w Orońsku 3.02.2024, godz.15:00

Piotr Skiba, uczestnik 6. Triennale Młodych, powraca do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku z wystawą zatytułowaną „Snail Gods”.
Tym razem artysta skupił się na zjawisku rozmnażania ślimaków, występującym na terenie Parku Rzeźby w okresie wczesnego lata. Rzeźby porastały stopniowo ślimaczymi skorupami, tworząc swój własny ekosystem. Dla Piotra Skiby – powłoki, skorupy, porzucone organiczne elementy stały się symbolicznym materiałem do budowania mikrohabitatu, nowego adresu ekologicznego dla lokalnych brzuchonogów.Artysta bezpośrednio odniósł się do tego zjawiska, budując m.in. w podeszwach swoich butów i klapek kąpielowych elementy z porzuconych, delikatnych ślimaczych muszli i innych organicznych pozostałości.

Obiekty stworzone w charakterystycznej dla Piotra Skiby technice odlewów w brązie przypominają formą zaprojektowane modele niedużych osiedli dla małych stworzeń, właściwie są im dosłownie dedykowane.Istotny jest fakt, iż zebrane materiały organiczne zostały poprzez spalanie w metalu „skremowane”, zachowując ostatecznie pamięć przetopionych biologicznych fragmentów, co można odnieść do rytualnych praktyk budowania starożytnych posągów.

Wystawa „Snail Gods” Piotra Skiby będzie prezentowana w Galerii Kaplica
od 3 lutego do 24 marca 2024

Kurator: Leszek Golec