N A S Z   P A R T N E R

Spotkanie z Agatą Tuszyńską podczas Radomskiej Wiosny Literackiej!

14.06.2023
|
Spotkanie z Agatą Tuszyńską podczas Radomskiej Wiosny Literackiej!

Wspaniała pisarka, poetka, reportażystka Agata Tuszyńska odwiedzi dziś nasze miasto w ramach Radomskiej Wiosny Literackiej. Agata Tuszyńska jest autorką biografii Isaaka Bashevisa Signera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych ksiażek: Rodzinna historia lęku i Ćwiczenia z utraty. 

W ostatnich latach pisarka wydała między innymi: Oskarżoną Wierę Gran (2010), Narzeczoną Schulza (2015), Jamnikarium (2016) Bagaż osobisty. Po Marcu (2018), Mama zawsze wraca (2020), przeniesioną na scenę Muzeum POLIN. W 2022 roku miały premierę Żongler. Romain Gary  oraz tomik wierszy Niesny

"Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa" - mówi AGATA TUSZYŃSKA - laureatka Nagrody Polskiego PEN - Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i francuskim Orderem Literatury i Sztuki. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Od marca 2022 roku jest felietonistką Voque Polska
 

Czarna torebka to najnowsza książka Agaty Tuszyńskiej, która ukazała się przy okazji 80.rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Noszę ją stale ze sobą. I w sobie. Czarna torebka mojej żydowskiej babki Deli. Polska torebka. Moje aryjskie papiery. Barwy ochronne. Legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. A podejrzany jest lęk. I on mnie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenstae przykazanie: nie bój się. I wychodzęz torebką na spacer." fragment książki.

Do zobaczenia!

środa, 14 czerwca, godz. 17:00
miejsce: Kościół Ewangelicko - Augsburski, ul. Reja 6 w Radomiu