N A S Z   P A R T N E R

"Nieuzasadnione poczucie szczęścia" - spotkanie autorskie z Tomaszem Tyczyńskim

20.04.2023
|
"Nieuzasadnione poczucie szczęścia" - spotkanie autorskie z Tomaszem Tyczyńskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem Tyczyńskim - autorem książki "Nieuzasadnione poczucie szczęścia"

Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 17:00 w Bibliotece pod Kolumnami. 

Tomasz Tyczyński - polonista, literaturą zajmował się jako badacz w poważnym instytucie poważnej Akademii, potem krytyk i dziennikarz, a na koniec kurator Muzeum Witolda Gombrowicza. Współpomysłodawca i współtwórca Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Można powiedzieć, że literatura była mu pisana od zawsze, aż w końcu  sam zaczął ją pisać. Ta książka to jego debiut literacki. Późny, ale autor ma nadzieję, że przynajmniej w tym przypadku lepiej późno niż wcale.

„Nieuzasadnione poczucie szczęścia”

Ta proza jest bezczelnie staroświecka, skandalicznie niemodna. Jest szukaniem urody świata, mimo wszystko, także w cieniu i ciemności. Tyczyńskiemu zależy najbardziej na obronie szczegółu, najdrobniejszego nawet fragmentu

przeszłości. Obronie przed skazaniem na zapomnienie.To lektura obowiązkowa dla tych, którzy już czują żal z powodu przyszłej utraty.

Zdzisław Niewieski

(z recenzji wewnętrznej)

 

Z wielką znajomością rzeczy Tomasz Tyczyński oprowadza nas po zaułkach Radomia, ale jego lokalne wyprawy mają walor uniwersalny. Radom jest wszędzie.

Zbigniew Kruszyński

Z maila od Jerzego Jarzębskiego:

Przeczytałem i bardzo mi się podobało!

Masz niewątpliwy talent literacki, co się czuje od razu, po sposobie, w jakim konstruujesz zdania, ich rytm, budujesz nastrój, korzystasz z metafor i porównań, utrzymujesz równowagę pomiędzy tym, co zaobserwowane, a tym, co przeżyte. Oczywiście nie wszystko cenię na równi. Koniecznie pisz dalej. Szkoda, że nie możemy Ci dać nagrody za debiut.
 

Źródło: „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”, Nisza. 2023