N A S Z   P A R T N E R

Kolejny kulturalny tydzień w radomskim AMFITEATRZE. Zobacz program.

20.04.2023
|
Kolejny kulturalny tydzień w radomskim AMFITEATRZE. Zobacz program.

AMFITEATR w Radomiu zaprasza na kolejny tydzień pełen emocji związanych z kulturą:


19.04 | 18:00
Spotkania z nauką: Co nowego wiemy o polskich powstaniach narodowych? Rozmowa z prof. Jarosławem Czubatym

Co nowego, po dziesięcioleciach badań, można próbować powiedzieć o powstaniach narodowych? W jaki sposób można spojrzeć na nie inaczej i co może z tego wyniknąć? Gościem spotkania będzie prof. Jarosław Czubaty. Rozmowę poprowadzi Paweł Błach.

Prof. Jarosław Czubaty – przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Historycznego UW (2012-2020); przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Historia na UW (2020). Autor podręczników do nauczania historii w liceum; laureat Nagrody Klio Porozumienia Wydawców Książek Historycznych w 2005 r. (za książkę „Zasada dwóch sumień”) oraz Nagrody m.st. Warszawy (2018).

Główne zainteresowania badawcze: przemiany społeczne, mentalność polityczna, ideologie, historia wojskowa lat schyłku XVIII i pierwszej połowy XIX w.

Parkowa 1 . WSTĘP WOLNY.

 

20.04 | 18:00
Gambit Orangutana. Opowieść o polskich szachach. Spotkanie z Kasprem Bajonem

Tematem rozmowy będzie niezwykła książka autorstwa Kaspra Bajona o bogatej historii polskich szachów. Spotkanie poprowadzi Paweł Błach.

Szachy to gra, którą inspiruje życie – i która bywa inspiracją. Dla laików pozostają intrygujące i tajemnicze, dla graczy – są ich światem. Kasper Bajon pisze przede wszystkim o złotej epoce polskich szachów, wielkim Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Pisze także o Vladimirze Nabokovie, Walterze Benjaminie i Ludwigu Wittgensteinie. Poruszając się ruchem skoczka, odnajduje szachowe tropy w sztuce oraz życiu, własnym i wielkich tego świata.

Kasper Bajon – pisarz, poeta, filmowiec. Wydał kilka książek prozatorskich i poetyckich, w tym Fuerte – opowieść o Fuerteventurze, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike (2021), i Gambit orangutana – opowieść o polskich szachach. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dwutygodniku”, „Twórczości”, „Śląsku”, „Kontekstach”, „Wyspie”, „Ricie Baum” oraz „Więzi”. Jego debiutancki film Via Carpatia, który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od dziecka amatorsko gra w szachy. Jego stosunek do nich najlepiej opisuje niemiecki termin Hassliebe – odkąd pamięta, są dla niego źródłem małych triumfów i wielkich frustracji.

Parkowa 1. WSTĘP WOLNY.


21.04 | 19:00
Kręgi bębnów


To spotkania zaplanowane dla osób, które po prostu chcą dobrze spędzić czas, bawiąc się rytmem, poznając podstawy gry na instrumentach etnicznych w atmosferze grupowej współpracy, odpoczynku i eksperymentowania z muzyką. Badania naukowe wskazują na pozytywny wpływ wspólnotowej gry na bębnach na samopoczucie – udział w wydarzeniu to zatem ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy chcą się oderwać od codzienności i zrelaksować.

Śniadeckich 2. BILETY WSTĘPU: 35 zł. Bilety dostępne na biletyna.pl oraz w kasie Amfiteatru (płatność gotówką). Zachęcamy do wcześniejszego zakupu wejściówki – w miejscu wydarzenia nie będzie możliwości kupna biletu: https://biletyna.pl/inne/KREGI-BEBNOW-3-MIEJSCE


21.04 | 20:00
Słodkiego miłego życia, czyli lata 80’
 

Pora powrócić tanecznym krokiem do wędrówki przez muzyczne dekady – tym razem w klimacie szalonych lat 80’. Kolejna impreza będzie zatem obfitować w najbardziej znane hity tamtego czasu – od przebojów A-ha, przez kultową “Lambadę” czy “Like A Virgin” Madonny, a skończywszy na polskich utworach – jak piosenki Bajmu, Maanamu czy Perfectu. Ale muzyka to nie wszystko – mile widziane także stroje nawiązujące do awangardowej mody lat 80’. Podczas dyskoteki zagra DJ Maciej Małecki.

Parkowa 1. BILETY WSTĘPU: 20 zł – dostępne na biletyna.pl oraz w kasie Amfiteatru (płatność tylko gotówką): https://biletyna.pl/inne/SLODKIEGO-MILEGO-ZYCIA-CZYLI-LATA-80

 

23.04 | 10:00 i 12.00
Wkręć się w teatr: Sokrates w piaskownicy


WYDARZENIE FAMILIJNE, SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 2

„Sokrates w piaskownicy” Wędrownego teatru lalek MAŁE MI to radosne, rozśpiewane widowisko zapraszające do zabawy i rozmowy na każdy temat. Lalkowi bohaterowie – Sophia i Philo siedzą w piaskownicy, rozmawiając o miłości, złości, odwadze i strachu, zabawie i nudzie, dzieciach i dorosłych. Ich pytania skłaniają do filozofowania, zadawania kolejnych i odpowiadania na nie. Spektakl rozbudza ciekawość świata oraz zachęca do bliższego spotkania z samym sobą. Przedstawienie powstało na bazie autorskiego  scenariusza Sławy Tarkowskiej, którego podstawą były wywiady przeprowadzone z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce, w ramach Stypendium MKiDN 2019.

Muzyka: Katarzyna Jackowska- Enemuo i Antek Sojka, Scenografia: Katarzyna Samosiej.

Daszyńskiego 5. BILETY WSTĘPU: 20 zł – bilet pojedynczy; 60 zł – bilet rodzinny (2 dzieci + 2 dorosłych). Bilety dostępne na biletyna.pl oraz w kasie Amfiteatru przy Daszyńskiego 5 (płatność tylko gotówką): https://biletyna.pl/spektakl/WKREC-SIE-W-TEATR-SOKRATES-W-PIASKOWNICY