N A S Z   P A R T N E R

Wkręć się w kranówkę! Dlaczego w Radomiu warto pić wodę z kranu?

24.05.2022
|
Wkręć się w kranówkę! Dlaczego w Radomiu warto pić wodę z kranu?

Nadchodzą cieplejsze dni, więc i wody będziemy pić więcej.  Warto  wiedzieć, że radomska kranówka jest dobra i zdrowa

W Radomiu można pić wodę prosto z kranu, ponieważ Wodociągi Miejskie regularnie ją badają. Laboratorium – Radom Wodociągów Miejskich, posiadające certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji, wykonuje rocznie ok. 700 badań wody w ramach wymaganej przepisami kontroli wewnętrznej, monitoringu kontrolnego i przeglądowego jakości wody. Dodatkowo laboratorium prowadzi badania wody surowej pobieranej bezpośrednio ze studni oraz na każdym z etapów procesu uzdatniania w celu jego optymalizacji. W ostatnich latach radomskie wodociągi zainwestowały setki milionów złotych w modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjną, ujęcia wody i oczyszczalnię ścieków.

Woda w Radomiu czerpana jest ze studni głębinowych  o podłożu wapienno - kredowym. Ich głębokość dochodzi do 300 metrów, a wiek pokładów kredowych określa się średnio na ok. 100 mln lat.  W sześciu na siedem ujęć wydobywa się wodę średnio twardą, a w jednym twardą.

Średnio -  twarda woda może być uciażliwa dla sprzętów gospodarstwa domowego, ale jest  bogata w magnez i wapń ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zawarty w niej magnez działa antystresowo. Zapobiega miażdzycy, czy zawałom. Poprawia sprawność układu sercowo - naczyniowego. Potas poprawia działanie wątroby, trzustki i redukuje skurcze mięśni. 

Czy wiesz, że zawartość biopierwiastków w radomskiej kranówce jest wyższa niż w popularnych wodach źródlanych, które kupujemy w sklepie? A obowiązujące wymagania bakteriologiczne dotyczące wody do picia dostarczanej przez firmy wodociągowe są bardziej restrykcyjne niż te stawiane wodzie butelkowanej? Kupowaną w sklepach wodę przynosisz do domu w butelkach PET, które rozkładają się kilkaset lat. Podczas ich produkcji mogą się zawieruszyć nanocząsteczki tworzyw sztucznych, które potem wypijesz z wodą. A kiedy woda stoi na słońcu, wchodzi w reakcję z plastikiem.

Zanim przyniesiesz do domu kolejną zgrzewkę wody w butelkach, zanim uzbierasz kolejny worek plastiku, odkręć kran z zimną wodą, nalej wody do szklanki i spóbuj. Możesz też nabrać jej do szklanego dzbanka, dodać mięty, cytrusów i sprawdzić, jak świetnie smakuje zastępując niezdrowe napoje słodzone.

I kup wreszcie ekobutelkę lub bidon. 
Wkręć się w kranówkę i zadbaj z nami o ZIEMIĘ!