N A S Z   P A R T N E R

Wspólnie tworzą szkołę nowych możliwości! Młodzież z PSP 1 w Radomiu na finiszu projektu PO WER MOBILNOŚĆ UCZNIÓW

20.05.2022
|
Wspólnie tworzą szkołę nowych możliwości! Młodzież z PSP 1 w Radomiu na finiszu projektu PO WER MOBILNOŚĆ UCZNIÓW

Jak będzie wyglądać szkoła za dziesięć lub dwadzieścia lat? Czego powinna uczyć i w jaki sposób? Aby odpowiedzieć na te pytania, uczniowie PSP 1 przystąpili do realizacji projektupt. Wspólnie tworzymy szkołę nowych możliwości w ramach międzynarodowego programu PO WER Mobilność uczniów.

Najważniejszym elementem inicjatywy, która rozpoczęła się 1 czerwca 2021 roku, była tygodniowa wizyta grupy 20 uczestników w Barcelos w Portugalii, gdzie znajduje się szkoła, o jakiej marzą uczniowie –Agrupamento de Escolas de Barcelos. Wyjazd poprzedziły szkolenia kulturowe, językowe oraz psychologiczne. Mobilność miała wyposażyć uczniów w niezbędne w przyszłości kompetencje kluczowe, między innymi: wielojęzyczność, umiejętności cyfrowe, przedsiębiorczość i inicjatywność oraz ekspresję kulturalną. Młodzież z PSP 1 szybko zintegrowała się z portugalskimi rówieśnikami. Wymienili się informacjami na temat historii i geografii swoich krajów, opowiedzieli o miastach, z których pochodzą i szkołach, w których się uczą. Świetnie radzili sobie również w działaniach praktycznych. Razem zakładali kanał na youtube, korzystali z nowych technologii w edukacji, wymyślili grę terenową, opracowali słowniczek polsko-portugalski, a także katalog zabaw integracyjnych. Pobyt w Portugalii był znakomitą okazją do poznania najpiękniejszych miejsc w tym kraju: Porto, Guimaraesz, zabytkowej Bragi, wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, czy Aveiro, portugalskiej Wenecji.

To doświadczenie z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Drugi etap projektu to dzielenie się zdobytym doświadczeniem z polskimi kolegami i koleżankami. Uczniowie upowszechniali projekt, prowadząc lekcje otwarte oraz przygotowując dla klas młodszych warsztaty plastyczne tworzenia kogutów – symbolu Portugalii, zaś dla starszych grup konkurs literacki na opowiadanie o szkole przyszłości. Podczas dwudniowych warsztatów wykonali prezentację multimedialną, którą przedstawiono w trakcie konferencji zorganizowanej przez PSP 1 w kwietniu tego roku. Podsumowaniem udziału w projekcie była wycieczka edukacyjna Lublin- Warszawa. W programie znalazły się wszystkie elementy nowoczesnej szkoły przyszłości: pokazy chemiczne, wystawa Kosmos Discavery, warsztaty fizyczne w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie Centrum Spotkań Kultur, które ukazało młodzieży nowe oblicze sztuki.

Trwałym efektem realizacji projektu pozostanie zmiana myślenia młodych ludzi o edukacji
przyszłości.