N A S Z   P A R T N E R

Edyta Jaworska - Kowalska i jej malarstwo w MCSW Elektrownia. TAKE A LOOK

25.09.2021
|
Edyta Jaworska - Kowalska i jej malarstwo w MCSW Elektrownia. TAKE A LOOK

W piątek 24 września W MCSW Elektrownia w Radomiu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Edyty Jaworskiej - Kowalskiej. TAKE A LOOK. Kuratorką wystawy jest Kinga Adamiec. 

Prezentowane trzy serie prac: "Dziennik MMS", "Nauka języka, " oraz "Naturalnie" są analizą 10 lat działań artystki. Wrażliwej na z pozoru nieistotne sprawy, nadużywane słowa i relację człowieka z przyrodą. Ten niezwykły malarski świat Edyty Jaworskiej - Kowalskiej, rozpostarty w dwóch salach MCSW Elektrownia przywita cię najpierw feerią barw, dynamiką kształtów i rozmiarów. Otuli potęgą Natury. Pozwoli wziąć głeboki oddech. Tak. Odetchniesz. Lecz tylko przez chwilę. Bo ten baśniowy, miejscamii nierzeczywisty wymiar, w jakim się znajdziesz, otworzy ci oczy na Prawdę. Usłyszysz bicie własnego serca. Poczujesz krew płynącą w twoich żyłach. Zdasz sobie sprawę, że jesteś częścią, fragmentem, wycinkiem Natury. Tej, od której zależy twoje istnienie. Która bywa dzika, niebezpieczna, potężna, a jednak woła o pomoc. Cicho, jak eksponowane gdzieniegdzie miniatury Edyty Jaworskiej - Kowalskiej. Te, które wzruszyły mnie najbardziej. Aby się im przyjrzeć trzeba podejść bliżej. Tak jak do wołającego cię podczas spaceru liścia, czy maleńkiej rośliny. A potem odrywasz się od  tych pełnych magii zbliżeń i spoglądasz raz jeszcze na wszystko wokół ciebie. Na wszystko, co warto ratować. By żyć.

Doskonały ten przekaz.

Chcę jeszcze wrócić  do malarskiego świata Edyty Jaworskiej - Kowalskiej. Wczoraj, podczas wernisażu przewinęły się przez ten świat tłumy. Miłośnicy jej sztuki, przyjaciele, uczniowie, bliscy. Teraz można pobyć w tym świecie samemu. 

Wystawa potrwa do 7 listopada 2021r. w MCSW Elektrownia.
Zajrzyjcie. Warto.

Małgorzata Ziewiecka

 

Edyta Jaworska-Kowalska w 2002 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2001–2002 przebywała na stypendium artystycznym we Włoszech, przyznanym przez Radę Uczelni. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureatką licznych konkursów. Obecnie mieszka i tworzy w Radomiu. Swoje obrazy prezentuje na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace gościły w Niemczech, Bułgarii, Litwie, USA, Belgii, Francji, Kanadzie, UK oraz we Włoszech.