N A S Z   P A R T N E R

Zakończenie sezonu 2020/2021 z Radomską Orkiestrą Kameralną

01.06.2021
|
Zakończenie sezonu 2020/2021 z Radomską Orkiestrą Kameralną

Przed nami ostatni w tym sezonie artystycznym koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Już 12 czerwca 2021r. (sobota) o godz. 18:00 w Sali koncertowej ROK koncert pt. „Zakończenie sezonu 2020/2021”. Na scenie wraz z muzykami ROK wystąpi wybitny skrzypek Piotr Pławner.

Orkiestra z przytupem zakończy sezon artystyczny, pozostawiając w melomanach niezatarty muzyczny ślad oraz głód kolejnych artystycznych wrażeń. I choć to ostatni koncert w tym sezonie artystycznym, to Radomska Orkiestra Kameralna nie składa skrzypiec. Już teraz zaprasza wszystkich mieszkańców Radomia na cykl letnich koncertów w Muszli Koncertowej w Parku im. T. Kościuszki pt. „Lato z ROKiem”.

Inauguracja „Lata z ROK-iem”  4 lipca o godz. 17:00.

Zakończenie sezonu 2020/2021
12.06.2021r. (sobota), godz. 18:00, Sala koncertowa R.O.K.

Wykonawcy:
Piotr Pławner – skrzypce,
Radomska Orkiestra Kameralna

W programie:
W.A. Mozart –  Adagio i Fuga KV 546,
F. Mendelssohn – Bartholdy – Koncert skrzypcowy d-moll MWVO 3,
F. Mendelssohn – Bartholdy – Symfonia nr 7 na orkiestrę smyczkową,
F. Janiewicz – Divertimento na orkiestrę smyczkową.

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. „Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach” – pisze o artyście gazeta „Stuttgarter Zeitung”, The Times pisze „to wyjątkowy, nieskazitelny talent”, a Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w
Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 zostaje wyróżniony nagrodą specjalną “Tschumi- Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny. Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im Henryka Szerynga (1994) 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55- letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci).

Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć dzieła wybitnych kompozytorów Wolfganga Amadeusza Mozarta i Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego. Radomska Orkiestra Kameralna wykona również Divertimento na orkiestrę smyczkową Feliksa Janiewicza. Warto zwrócić uwagę na tego polskiego muzyka i poznać lepiej jego twórczość. Janiewicz to polski skrzypek, dyrygent i kompozytor, urodzony w Wilnie. Od wczesnej młodości uczył się gry na skrzypcach. W 1777 r. wyjechał do Warszawy, gdzie prawdopodobnie był skrzypkiem na dworze królewskim. W 1785 r. przybył do Wiednia, gdzie zetknął się z W. A. Mozartem i J. Haydnem. Szybko zdobył uznanie jako skrzypek i dyrygent. W 1792 r. osiadł w Anglii, w 1813 r. stał się jednym z założycieli Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Zmarł w1848r. w Edynburgu.


Koncert na „Zakończenie sezonu 2020/2021” będzie pełen muzycznych wrażeń, a wyjątkowy gość – Piotr Pławner, sprawi że na długo zapadnie on w pamięć i serca słuchaczy. I choć to ostatni koncert w tym sezonie artystycznym, to Radomska Orkiestra Kameralna nie składa skrzypiec. Już teraz zaprasza wszystkich mieszkańców Radomia na cykl letnich koncertów w Muszli Koncertowej w Parku im. T. Kościuszki pt. „Lato z ROKiem”.