N A S Z   P A R T N E R

"Historie w torebkach zaklęte" - w Malczewskim szykują niezwykłą wystawę!

18.02.2021
|
"Historie w torebkach zaklęte" - w Malczewskim szykują niezwykłą wystawę!

W ubiegłym tygodniu zajrzałam do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Do tej pory mam gęsią skórkę na myśl o tym, jaką wystawę tam nam szykują! Jej autorki i kuratorki: Ilona Pulnar - Ferdjani i Katarzyna Jendrzejczyk zgromadziły w jednym miejscu i czasie niezwykłe historie zaklęte w torebkach.

Pompadurki, reticule, torebki z lat dwudziestych z dalekowschodnimi motywami, żakardowe, gobelinowe, koralikowe, art deco z płytek siatkowych i kolczugowe... - torebki, które skrywały kobiece tajemnice na przestrzeni dwustu lat! A wszystko to otulone dawnymi strojami i wizerunkami kobiet malowanych przez Weiss'a, Simmler'a, Horowitz'a, Karpińskiego, Bergmana, Czarneckiego i Żechowskiego. Raj nie tylko dla kobiet. Wehikuł czasu. Magia tamtych lat!

Najstarsza z eksponowanych torebek pochodzi ze zbiorów naszego muzeum. Urzeka tkanymi z maleńkich koralików motywami roślinno - kwiatowymi. Na rewersie napis: "Na pamiątkę W.T.S od D.S 1835r."
Czyżby D.S wykonała ją sama, zerkając na wzór opublikowany w Magazynie Mód, dzienniku przyjemnych wiadomości z rycinami trendów paryskich, wiedeńskich i berlińskich? Kim jest W.T.S? Czy podczas otwarcia wystawy poznamy ich tajemnicę?

A jakie historie zamknięto w dwóch torebkach z Amsterdamu, które przykuwają uwagę niezwyłym detalem? Jedna uszyta z niebieskiego materiału, posiada przepiękną metalową oprawę. Widnieje na niej scenka rodzajowa nawiązująca do obrazu "Rozmowy przy kominku" autorstwa XVII - wiecznego artysty - malarza Adriana van Ostade. Na srebrnej oprawie drugiej torebki, tej dzianej na szydełku, z czarnego kordonka możemy dostrzec "Straż nocną" Rembrandta. Przepiękne wykonanie!

Oprócz historycznych torebek europejskich w Muzeum im Jacka Malczewskiego zobaczymy torebki z różnych stron świata: Afryki, Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Północnej i Południowej. Eksponaty, które zgromadziły w Radomiu kuratorki wystawy: Ilona Pulnar - Ferdjani i Katarzyna Jendrzejczyk pochodzą z: Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Poniżej zdjęcia niektórych torebek i przygotowań do otwarcia wystawy. Pracownicy muzeum działają! Taka wystawa to nie lada wyzwanie. Miałam kiedyś zaczyt z nimi współpracować. Znam ich wspaniałą organizację i zaradność. Podziwiam pracę, tę niewidoczną, poza ujęciem kamer i aparatów. Tę cichą, przed głośnym otwarciem. A otwarcie zbliża się wielkimi krokami. Za chwilę wszystko dopną na ostatni guzik, albo jak na torebki przystało: zatrzask, zapięcie kulkowe z dwoma kaboszonami, lub ametystami!

Już nie mogę doczekać się najbliższego piątku! Wspaniały pomysł i realizacja. Gratuluję organizatorom. Wreszcie wracamy do sal muzealnych kochani! I to w wielkim stylu!
Do zobaczenia w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Małgorzata Ziewiecka

 

Otwarcie wystawy "Historie w torebkach zaklęte"
w piątek 19 lutego 2021 r.
o godz. 17:00


Lista miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 48 36-256-94. Cena biletu to 9 zł bilet normalny i 7 zł ulgowy.

A już 21 lutego o godz. 12 zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Kuratorki wystawy Ilona Pulnar-Ferdjani i Katarzyna Jendrzejczyk opowiedzą nam wiele ciekawych historii.