N A S Z   P A R T N E R

POLECAMY: W MCSW Elektrownia obejrzymy filmy nominowane do Oscara!

03.02.2020
|
POLECAMY: W MCSW Elektrownia obejrzymy filmy nominowane do Oscara!

Wielkimi krokami zbliża się ceremonia rozdania Oscarów. W tym roku statuetki zostaną wręczone już po raz 92. Jak w poprzednich latach, gala odbędzie się w Dolby Theatre w Hollywood 9 II 2020 roku.

Amerykańska Akademia Filmowa przedstawiła już nominacje do Oscara. W kategorii "najlepszy film międzynarodowy" znalazło się "Boże Ciało" Jana Komasy, które o statuetkę powalczy m.in. z hiszpańskim filmem "Ból i Blask" czy koreańskim "Parasite". Z tej okazji w kinie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, przypomnimy filmy nominowane oraz pokażemy obrazy premierowe i przedpremierowe.

Projekcje:

Od 31 I BOŻE CIAŁO, obyczajowy, reż. Jan Komasa, Polska 2019 (115) Nominacja w kategorii najlepszy film międzynarodowy

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy pod nieobecność duchownego niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw (filmweb.pl)

Tylko 3 II NĘDZNICY, dramat obyczajowy, reż. Ladj Ly, Francja, 2019 (102) Nominacja w kategorii najlepszy film międzynarodowy, pokaz przedpremierowy

Les Miserables (Nędznicy) to szok. 41-letni Ladj Ly nakręcił ten film o świecie, w którym się wychował w podparyskiej dzielnicy Montfermeil, w blokowisku zamieszkałym głównie przez rodziny ciemnoskórych imigrantów. To film o ludziach żyjących na marginesie społeczeństwa. O uniwersum podparyskich dzielnic nędzy, o brutalności policji, braku edukacji i dzieciach rosnących w takim środowisku mówi reżyser

''[...]W czasie interwencji, podczas której małemu chłopakowi chcą odebrać ukradzione z cyrku małe lwiątko, dochodzi do bójki z małoletnimi kolegami złodziejaszka. Robi się groźnie, jeden z policjantów strzela. Kula trafia małego złodzieja, rani mu twarz. Policjantom zależy głównie na tym, żeby sprawę zatuszować, zdobyć kartę pamięci z dronu, który przypadkiem nagrał całe wydarzenie. A ranny chłopak? Wyjdzie z tego, ale przygotuje, razem z kumplami, potworną zemstę. Gwałt rodzi gwałt. Wśród nędzy i braku perspektyw pozytywne wartości przestają się liczyć. Ludźmi kierują gniew, pogarda i nienawiść. Tym wszystkim zarażają się już kilkuletnie dzieci. Ly pokazuje jak łatwo biorą do rąk kamień czy płonącą petardę, która może ich przeciwnika zabić. Tu wszyscy są niemal równo zbrukani pozbawieni empatii, brutalni policjanci, miejscowi gangsterzy, dzieci, które dopiero co odrosły trochę od ziemi. A resztki dobra i sumienia mogą cię narazić na śmiertelne zagrożenie.''

Źródło: rp.pl

OD 7 II JOKER, dramat kryminalny, reż. Todd Phillips, USA, Kanada 2019 (122) Nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, najlepszy montaż dźwięku, najlepsza charakteryzacja i fryzury.

Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą super przestępców uniwersum DC Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście (filmweb.pl)

Tylko 10 II KRAINA MIODU, dokumentalny, reż. Tamara Kotevska / Ljubomir Stefanov, Macedonia 2019 (87) Nominacje w kategoriach: najlepszy film międzynarodowy, najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód (filmweb.pl)

14 -20 II PARASITE, dramat, reż. Joon-ho Bong, Korea Południowa 2019 (132) Nominacje w kategoriach: najlepszy film międzynarodowy, najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza scenografia, najlepszy montaż

Żywot rodziny pana Ki-taeka (Kang-ho Song) nie należy do najbardziej udanych. Rodzice z dwójką dorosłych dzieci żyją w nędzy, wszyscy są bezrobotni, a przyszłość rysuje się tylko w szarych barwach. Jednak pomimo niedoli, potrafią być ze sobą blisko, kochać się i trwać w zgodzie nikt tu nie krzyczy w desperacji Jak żyć?!. Pewnego dnia otrzymują prezent od losu, który przepełnia ich nadzieją oraz wizją stałego dochodu. Syn Ki-woo (Woo-sik Choi) zostaje polecony przez kolegę, studenta prestiżowego uniwersytetu, na dobrze płatną posadę korepetytora. Chłopak udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do domu rodziny Parków, żyjących w zupełnie innym świecie. Pan Park (Seon-gyun Lee) jest właścicielem międzynarodowej firmy z branży IT, ma też piękną żonę Yeon-kyo (Yeo-jeong Jo). Spotkanie dwóch jakże odmiennych rodzin prowadzi do ciągu tragikomicznych wydarzeń (filmweb.pl)

Od 14 II JOJO RABBIT, komedia, dramat, reż. Taika Waititi, Czechy, Niemcy, Nowa Zelandia, USA 2019 (108) premiera

Nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka dugoplanowa, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepsze kostiumy.

Gdy niemiecki chłopiec (Roman Griffin Davis jako Jojo) znajduje młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie), którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka (Scarlett Johansson), jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi (filmweb.pl)

Projekcje odbędą się w kinie działającym przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, przy ulicy Mikołaja Kopernika 1.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www. mcswelektrownia.p

Na zdjęciu. kadr z filmu KRAINA MIODU