100 ATRAKCJI W 8 DNI – KAMERALNE LATO w Radomiu

05.07.2019
|
100 ATRAKCJI W 8 DNI – KAMERALNE LATO w Radomiu

100 ATRAKCJI W 8 DNI KAMERALNE LATO

OD 6 LIPCA OPANUJE RADOM.

Tegoroczne KAMERALNE LATO będzie wypełnione atrakcyjnymi wydarzeniami skierowanymi młodszych i starszych miłośników kina, początkujących i doświadczonych twórców filmowych, dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wszystkich gości, którzy zawitają w tym czasie do Radomia.

12. Edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych to aż 100 punktów programu, wzbogaconych o Radomski kalejdoskop kulturowy, który zabierze uczestników w różne zakątki kraju i świata.

Festiwal wystartuje w sobotę 6 lipca wydarzeniami poświęconymi kulturze Włoch kraju organizacji partnerskiej organizatora festiwal, Laboratorio dei Sogni. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu Radomski Kalejdoskop Kulturowy, organizowanego w ramach projektu Poznajemy potrawy i obyczaje Budżet Obywatelski 2019, zainicjowanego bezpośrednio przez mieszkańców Radomia.

W niedzielę 7 lipca rozpocznie się międzynarodowy cykl warsztatów SPOT Social Pictures of Today, w którym weźmie udział młodzież z Polski, Włoch, Francji i partnerskiego miasta Radomia z Niemiec Magdeburga. Zapraszamy również do MOK Amfiteatr na serię wydarzeń Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego, dotyczących kultury i kuchni rodem ze Stanów Zjednoczonych. W muszli koncertowejw Parku Kościuszki usłyszymy ścieżki dźwiękowe znanych filmów i seriali w wykonaniu kwartetu smyczkowego Le Corde Del Mondo. Tego dnia nastąpi również tradycyjne uroczyste otwarcie KAMERALNEGO LATA parada zabytkowych samochodów i Kameralny Piknik Filmowy z atrakcjami dla najmłodszych. Wieczorem zaprezentujemy wybór filmów odrzutowych w ramach konkursu Hyde Park.

Festiwalowy poniedziałek 8 lipca rozpocznie się wykładem otwartym aktorki Katarzyny Dorosińskiej oraz warsztatami z cyklu ABC Pracy z kamerą. W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych ŁAŹNI odbędzie się koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu Aleksandra Dębicza pt. Cinematic piano. Po zmroku zapraszamy na pokaz plenerowy filmu otwarcia Córki dancingu w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, przewodniczącej Jury 12. edycji KAMERALNEGO LATA.

Czwarty dzień festiwalu ( wtorek 9 lipca) upłynie pod znakiem szeregu wydarzeń edukacyjnych przeznaczonych dla uczestników warsztatów KAMERALNEGO LATA. Jednym z nich jest spotkanie z ekspertami Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Zapraszamy na wykład otwarty dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Soni Śledź, znanej wielu sympatykom sportowych serwisów informacyjnych, dotyczący specyfiki pracy w stacji telewizyjnej. Dzień zakończy pokaz plenerowy filmu Zabij mnie glino, reż. Jacek Bromski.

W środę 10 lipca KAMERALNE LATO rozprzestrzeni się na ulicach Radomia. Uczestnicy warsztatów rozpoczną prace nad zdjęciami do spotów filmowych, a w centrum miasta zostanie zainscenizowana plenerowa scena specjalna, w której pojawią się policyjne grupy dochodzeniowe prowadzące tajemnicze śledztwo na ulicach miasta. Z kolei w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się CANON TECHNOLOGY DAY, czyli prezentacje nowinek technicznych w zakresie rejestracji obrazu. Aktywne i przedsiębiorcze osoby zapraszamy na szkolenie Crowdfunding w przemysłach kreatywnych i wykład inaugurujący cykl INTERFILMLAB 3.0 dotyczący dystrybucji filmów na rynku VoD. Po południu czekają aż trzy propozycje filmowe dwie projekcje filmów z okazji 100-lecia Policjipołączone z wykładem o historii polskiego kina policyjnego oraz plenerowa kontynuacja tematu policyjnego: projekcja Jestem mordercą w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Czwartkowy poranek (11 lipca) będzie dedykowany najmłodszym uczestnikom, którzy będą mieli okazję wziąć udział w trzech projekcjach i warsztatach cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM. w MCSW ELEKTROWNIA. Z kolei ze starszymi fanami filmu spotka się Ambasadorka KAMERALNEGO LATA Anna Muchapodczas wykładu na temat pracy aktora na planie filmowym. Pełną parą ruszy program wydarzeń branżowych INTERFILMLAB 3.0, w tym m.in. panel dyskusyjny o przyszłości regionalnych funduszy filmowych w Polsce. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbędzie się panel dyskusyjny na temat społecznej i edukacyjnej roli filmu. Po południu rozpoczną się pierwsze projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym festiwalu.

W piątek 12 lipca od rana w MCSW ELEKTROWNIA odbywać się będą pitchingi scenariuszy i projektów filmowych oraz związane z nimi szkolenia INTERFILMLAB 3.0. Z kolei w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu widzowie będą mieli okazję spotkać się z członkami Jury KAMERALNEGO LATA Wojciech Solarz opowie o reżyserii filmu niskobudżetowego, a Radosław Ładczuk o pracy autora zdjęć filmowych. Wykład otwarty w RKŚTiG ŁAŹNI poprowadzi także Izabela Brejtkop, opowiadając o nieprzewidywalnych aspektach zawodu aktora. Podwoje MOK Amfiteatr opanują atrakcje związane z japońską kulturą w ramach Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii, obejrzeć pokaz tańca i strojów, multimedialną wystawę zdjęć oraz pokaz japońskiego filmu. Nie zabraknie też konkursów i upominków dla najmłodszych. W to letnie popołudnie będzie można również odpocząć od upałów na sali kinowej, oglądając kolejne projekcje filmów w Konkursie Głównym i dyskutując z ich twórcami.

Sobota 13 lipca - ostatni dzień festiwalu przyniesie szkolenia dotyczące rynku VoD oraz Masterclass Sparing z udziałem Agnieszki Smoczyńskiej i Radosława Ładczuka. Partnerzy festiwalu Stowarzyszenie Droga Mleczna oraz Radomskie Klasyki zaproszą gości na zwiedzanie radomskich lokacji o największym potencjale filmowym. Wczesnym popołudniem rozpoczną się wydarzenia z cyklu Radomski Kalejdoskop Kulturowy związane z kulturą niemiecką. Reprezentantka Offener Kanal z Magdeburga, partnerskiego miasta Radomia, zaprezentuje oryginalny przepis na niemiecki specjał kulinarny, po czym będzie można posłuchać koncertu, wziąć udział w konkursach i spotkaniach z przedstawicielami Niemiec oraz obejrzeć film niemieckiego reżysera.

Festiwal jak zawsze zamknie uroczysta ceremonia finałowa w kinie Helios, podczas której poznamy laureatów 12. Edycji KAMERALNEGO LATA.

Szczegółowy program 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO wraz z katalogiem w wersji online jest dostępny pod linkiem: https://kameralnelato.pl/program-2019.

***

12. edycja KAMERALNEGO LATA odbędzie się w dniach 6 13 lipca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia jest FILMFORUM, a głównym współorganizatorem Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Współorganizatorami wydarzenia są także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury, Miasta Radom, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Partnerem logistycznym przedsięwzięcia jest KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner Radom, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W działaniach organizacyjnych wesprą Festiwal: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.