N A S Z   P A R T N E R

Niezwykłe spotkanie młodzieży z radomskiego Plastyka z mistrzem Tomaszem Sętowskim

24.04.2017
|
Niezwykłe spotkanie młodzieży z radomskiego Plastyka z mistrzem Tomaszem Sętowskim

7 kwietnia młodzież z radomskiego Plastyka gościła w Muzeum Wyobraźni - autorskiej galerii Tomasza Sętowskiego. (ZDJĘCIA PONIŻEJ)

Dzięki firmie TREND GLASS Sp.z.o.o młodzi, zdolni ludzie z naszego miasta pod opieką nauczycieli Jakuba Strzeleckiego oraz Haliny Twardosz - Bobryk mogli pojechać autokarem do Częstochowy i przeżyć niezapomnianą podróż do świata wyobraźni sławnego i cenionego mistrza realizmu magicznego.

Przebyliśmy ponad 200 km, by osobiście zaprosić Tomasza Sętowskiego na otwarcie wystawy METAMORFOZA, które odbędzie się 20 maja 2017r. o godz. 17:00 w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu.

Czuliśmy się jak wybrańcy. Artysta - czarodziej, mistrz realizmu magicznego - Tomasz Sętowski zatrzymał dla nas czas. Poświęcił nam swoje cenne chwile i pokazał dzieła, a nawet pracownię, do której nie każdy może wejść. W tym niezwykłym miejscu, w którym powstają sławne dzieła sztuki przywitało nas wszechobecne światło, sprzyjające tworzeniu i znajomy zapach farb - zapowiedź jeszcze świeżej i niedokończonej pracy mistrza. Mogliśmy podziwiać dzieło artysty w trakcie jego tworzenia! Wokół panował imponujący, twórczy nieład, a my cieszyliśmy się każdą inspirującą minutą spędzoną z Tomaszem Sętowskim, który okazał się niezwykle miłym, życzliwym i inspirującym człowiekiem.

Artysta zdradził nam, że jako mały chłopiec mieszkał trzy lata w Radomiu, na Młodzianowie. To przecież tak blisko Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta! Obiecaliśmy zabrać mistrza w sentymentalną podróż, powrót do dzieciństwa i odnaleźć dom, w którym kiedyś mieszkał. Otwarcie wystawy METAMORFOZA będzie do tego doskonałą okazją. Już nie możemy się doczekać.

Mimo, że na co dzień gości przyjmuje kustosz Muzeum Wyobraźni, tym razem mistrz osobiście oprowadzał nas po swojej galerii, gdzie mogliśmy podziwiać jego najnowsze obrazy. Zobaczyliśmy "Przepowiednię Bellony" i "Wieczorną imaginację myśli" Oba dzieła zachwycają formą, charakterystycznymi dla autora motywami architektonicznymi, elementami baśniowymi, marzeniami sennymi, magią i artystycznym smakiem.

Mieliśmy też okazję zobaczyć wyjątkowy obraz "Kości zostały rzucone," na którym autor umieścił się w towarzystwie dwóch największych artystów malarzy XX wieku. "Sor" Jakub Strzelecki poprosił swoich podopiecznych o rozpoznanie tych artystów i wskazanie nurtów jakich byli przedstawicielami. Nasi licealiści świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Na płótnie, obok Tomasza Sętowskiego dostrzegli Pablo Picasso i Salvadora Dali. Za każdym z nich widnieją obrazy, z którymi najczęściej się ich identyfikuje. Połączenie trzech stylów, nadało dziełu ciekawy kolażowy charakter. Tomasz Sętowski oddał w ten sposób hołd artystom, którzy ukształtowali jego osobowość.

- Chciałem tak jak oni, malować obrazy i utrzymywać się z malarstwa. Oni jako piersi pokazali, że ze sztuki można żyć na bardzo wysokim poziomie. Obaj żyli dość długo: Picasso 91 lat, a Salvador Dali 85 i zostawili po sobie ogromny majątek - powiedział nam Tomasz Sętowski

Urzekł nas obraz, który Tomasz Sętowski namalował ze swoim synem. Dokończył jego ekspresyjne dzieło porządkując pewne rzeczy. Mistrz bardzo lubi ten obraz, bo jak stwierdził takie swobodne, spontaniczne malarstwo daje mu czasem wytchnienie. Tego dnia zobaczyliśmy również z Tomaszem Sętowskim mural jego autorstwa pt.: Wieża Babel, który znajduje się w w centrum Częstochowy.

Spotkanie z mistrzem realizmu magicznego w jego istnym lunaparku sztuki, było dla młodych ludzi niezwykłym doświadczeniem.

Słuchali go z zaciekawieniem. Z podziwem patrzyli też z na swojego nauczyciela - pana Jakuba Strzeleckiego, który uczy ich w Plastyku rysunku i malarstwa. Jest inspiracją i motorem do rozwoju. Tego dnia razem ze światowej sławy artystą, gospodarzem Muzeum Wyobraźni wymieniał się spostrzeżeniami na temat sztuki. To niezwykłe, że młodzież w radomskim liceum plastycznym może uczyć się pod skrzydłami młodego człowieka, który wykłada im nie tylko teorię, ale przede wszystkim jest praktykiem sztuki - jednym z przedstawicieli nurtu surrealizmu w Radomiu. Obserwowanie światowej sławy mistrza realizmu magicznego, który tak ciekawie i z ludzką życzliwością wymieniał się spostrzeżeniami z ich "Sorem" było dla nich bardzo inspirującym wydarzeniem.

- Pamiętajcie że artyści się nawzajem kształtują - powiedział "Sor" Jakub Strzelecki

- Jest to rozwój liniowy - dodał Tomasz Sętowski - jeden artysta ma wpływ na kolejnego. Historia sztuki pokazuje to doskonale. Gdyby nie Hieronim Bosch który zapoczątkował nurt malarstwa fantastycznego nie byłoby Bruegel'a. Wielu artystów czerpało z jego twórczości. Potem Goya...itd aż dochodzimy do surrealizmu, którego echo przechodzi w realizm fantastyczny, malarstwo science fiction, realizm magiczny...

Tomasz Sętowski wytłumaczył młodzieży różnicę między malarzem, a artystą malarzem:
- Dla mnie malarz to ktoś, kto namaluje wszystko: martwą naturę, pejzaż, kwiaty, portret. Stworzy świetną kopię innego obrazu. Natomiast artysta malarz to jest ktoś, kto posługuje się już swoim własnym, wypracowanym, rozpoznawalnym językiem...

Mieliśmy zaszczyt spotkać niezwykłego artystę malarza o mistrzowskim warsztacie, przeogromnej wyobraźni i stylu, którego jak sam mówi stał się niewolnikiem. W jego obecności podziwialiśmy kunszt znany na całym świecie. Płótna Sętowskiego prezentują przecież najsławniejsze galerie sztuki. Jego dzieła wiszą za oceanem, w CFM Gallery, obok obrazów Salvadora Dali, Leonor Fini i Michaela Parkesa!

A teraz wyobraźcie sobie, że już w maju, dwa z nich będą prezentowane w galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu! I nie jest to marzenie senne. To się dzieje naprawdę!

20 maja o godz. 17:00 w radomskim PLASTYKU odbędzie się otwarcie niezwykłej wystawy prac polskich artystów z nurtu surrealizmu i realizmu magicznego zatytułowanej Metamorfoza, poświęconej pamięci Zdzisława Beksińskiego. 61 obrazów autorstwa 48 artystów. Lista nazwisk jest imponująca: min.: Tomasz Sętowski, Rafał Olbiński, Marcin Kołpanowicz, Krzysztof Izdebski - Cruz, Zofia Błażko, Kazimierz Kalkowski, Dariusz Kaleta, Edawrd Szuterr... i wielu cenionych, współczesnych tórców, których Wam niebawem przedstawimy. Wśród nich także przedstawiciele młodego pokolenia, których prace są istną intelektualną prowokacją, zaskakującą opowieścią o... przemianie.

Już 20 maja oczarujemy Was niezwykłą sztuką!

Wystawę pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego będziemy mogli oglądać do 30 czerwca. Obrazy przyjadą do Radomia dzięki wsparciu radomskich firm i mediów.

Szczegóły już niebawem na stronie promującej wystawę:

http://www.metamorfozaradom.pl/

tekst i fot. poniżej: Małgorzata Ziewiecka