N A S Z   P A R T N E R

Wystawa: Wojciech Kubiak, BIKINI - 10.09.2016 godz. 17:00, Galeria Sztuki 58

08.09.2016
|
Wystawa: Wojciech Kubiak, BIKINI -  10.09.2016 godz. 17:00, Galeria Sztuki 58

Wojciech Kubiak, Bikini
Pierwotny pomysł na projekt malarski będący wynikiem poszukiwań abstrakcyjnej formy dla codziennego doświadczania rzeczywistości przerodził się w konkretne refleksje o fenomenie obrazu, jego prowokacyjnej przestrzenności na poziomie refleksji teoretycznej i materialnego obiektu. Zestaw obrazów pod wspólnym tytułem Bikini zakrywa tyle samo co odkrywa. Jest zatem opowieścią o geście malarskim wykonywanym w skupieniu, lecz w krótkim czasie, o panowaniu nam materią i farbą, zmianą użycia narzędzi przy równoczesnym przekroczeniu ograniczeń wynikających z tradycyjnie rozumianego warsztatu malarskiego. To obrazy intymne, kierujące swą uwagę na sam fakt malowania oraz interpretowania tego, co widzialne. To przedstawienia chwilowych impresji, oswajania płaszczyzny obrazu, wchodzenia z nią w dosyć szczególną, zmysłową relację. Obrazy są obiektami przestrzennymi, które dominują we wnętrzu. Choć delikatność i oszczędność przedstawienia
wydaje się temu przeczyć, to jednak intensywność treści jest tutaj wyraźna i donośna. To obrazy wołające o autonomię, uważność, ewokujące uczucia poddania się temu, co się widzi.

Wojciech Kubiak (1978) artysta wizualny, autor instalacji multimedialnych. Interesują go zagadnienia odtwarzania systemów kulturowych, malarstwa jako narzędzia definiującego rzeczywistość i jego roli w obiegu faktów kulturowych. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (2004). Od 2003 pracownik tejże uczelni (obecnie ze stopniem dr hab. jako adiunkt prowadzi pracownię malarstwa z prof. Teresą Kotkowską-Rzepecką). W 2004 roku otrzymał Grand Prix w drugiej edycji Triennale Młodego Malarstwa im. Mariana Michalika w Częstochowie. W 2005 roku został laureatem Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Był nominowany do konkursu im. Eugeniusza Gepperta i nagrody Arteonu. Laureat Stypendium Ministra Kultury (1999, 2003/2004), Stypendium Grazelli (2007) oraz Stypendium Młoda Polska (2008).

Pracuje w duecie artystycznym przy realizacjach fotograficznych i filmowych z Lidią Krawczyk. Za wspólnie zrealizowany projekt Pasywne. Więzy rodzinne zostali wyróżnieni na Triennale Malarstwa Rybie Oko 4 w Słupsku w 2006 roku. W 2007 roku otrzymali Grand Prix na 38. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Bielska Jesień.

Od 2014 roku jestem współzałożycielem i wiceprezesem Fundacji Farma, która zajmuje się promocją i udostępnianiem sztuki współczesnej na terenach wiejskich. Przez krótki okres prowadził także lokal Barburger zajmujący się promowaniem idei slow food i slow design w Wieliczce.