Śladami Czesława Waszko - wyjątkowa wystawa w Solcu nad Wisłą w 150 - lecie szkoły średniej

W czerwcu 2016 r. w Solcu na Wisłą świętowano 150-lecie szkoły średniej.
Solecka szkoła średnia kształciła młodzież w zakresie ogólnym oraz specjalistycznym: - Studium Nauczycielskie kierunek przedszkolny oraz nauczanie początkowe na poziomie półwyższym.
Szkoła miała wspaniałą tradycję kształcenia nauczycieli w przedmiotach artystycznych, które były wiodące. Wychowanie przez sztukę stało się celemi obowiązkiem szkolnym. W edukacji artystycznej szkoły szczególnie zaznaczyli się wybitni nauczyciele tych przedmiotów: Edward Gołębiowski, Czesław Waszko, Józef Michałek.
Stu pięćdziesięciolecie szkoły stworzyło okazję do zorganizowania w Gminnym Ośrodku kultury w Solcu nad Wisłą wystawy Absolwenci i nauczyciele. Współorganizator wystawy artysta plastyk Józef Grzegorz Michałek przypomina, że ekspozycja jest spotkaniem międzypokoleniowym, a kształcenie w Soleckiej szkole przyniosło wspaniałe efekty w rozwoju osobowości twórczych. Dało ludzi przygotowanych do krzewienia kultury polskiej, czynnie uprawiających sztukę, przekazujących wiedzę i tradycję kolejnym
pokoleniom.
We wstępie do katalogu wystawy dyrektor szkoły Marcin Węgłowski napisał:
Jubileusz 150-lecia Soleckiej szkoły średniej jest doskonałą okazją do zaprezentowania twórczości plastycznej wybitnych artystów z nią związanych oraz jej absolwentów. Z wielką radością zatem udostępniamy Państwu wspaniałe prace autorstwa Czesława Waszko, Romana Waszko, Jolanty Małgorzaty Kasprzyckiej, Leszka Siebyły, Jolanty Wawer i Józefa Grzegorza Michałka. Wystawa stwarza możliwość przypomnienia sylwetki niezwykłego artysty i wybitnego pedagoga Czesława Waszko. Jego dorobek artystyczny jest olbrzymi. To twórca, który nie uległ modnym trendom, lecz zachował swoją tożsamość. Artysta absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zawarł nierozerwalny sojusz z naturą. Nie przedstawiał jednak przyrody w sposób fotograficzny, ale formował go na płótnie czy na papierze w taki sposób, by wywoływał refleksje i wzruszenia właściwe wielkiej sztuce. Twórczość Waszki działa na odbiorców jak magnez. Ze względu na ekspresję i wyrazistość przekazu Waszkę nazywano Soleckim Goyą. Czesław Waszko swoje akwarele, pastele, rysunki i obrazy olejne prezentował na blisko pięćdziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Jego obrazy są dobrze znane mieszkańcom Krakowa, Kielc, Radomia, Warszawy, Ostrowca Świętokrzyskiego czy Sandomierza. Wiele znalazło swoje miejsce w muzeach i galeriach wielkich metropolii np.: Berlina, Paryża, Sztokholmu i Wiednia. Liczne dzieła zawędrowały do prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Krzysztof Żmudzin napisał kiedyś Waszko to malarz światowy w niczym nieustępujący tym największym.
Zdięcia poniżej możemy obejrzeć dzięki uprzejmości pana Romana Waszko - syna sławnego artysty z Solca nad Wisłą. Dziękujemy!