39. Radomska Wiosna Literacka 4 - 8 kwietnia 2016 - Zobacz program spotkań

39. Radomska Wiosna Literacka4 - 8 kwietnia 2016 r.
Spotkania z autorami odbywać się będą od 4 do 8 kwietnia w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 12, sala nr 36.
Ponadto spotkanie z Jackiem Dehnelem (7 kwietnia) odbędzie się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.
W programie otwarcie ekslibrisów oraz spotkania autorskie, podczas którch będzie możliwość zdobycia autografów. Na wszystkie spotkania w ramach Wiosny - wstęp wolny
PROGRAM
4 kwietnia (poniedziałek)Godz. 17.00 Otwarcie wystawy ekslibrisów
Na wystawie zgromadzono prace nagrodzone i wyróżnione w siedmiu edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Ekslibris, organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, co dwa lata, począwszy od 2002 roku. Ekspozycja prezentuje aktualne kierunki, pomysły, możliwości artystyczne, różnorakie techniki, rozmaitość form i bogactwo tematyki w sztuce tworzenia ekslibrisów. Każdej edycji konkursu na exlibris okazjonalny towarzyszył inny temat przewodni: Folklor polski, Sławni Polacy i ich dzieła, Europa Ojczyzną narodów, Kraina dzieciństwa, Polska Chopina, Leśmian Arcy-Mistrz kreacji, Antyczny pierwiastek w twórczości Jacka Malczewskiego. Każda z dotychczasowych edycji gromadzi kilkusetosobowe grono uczestników (300-400 osób), uczniów szkół plastycznych z całej Polski.
Godz. 17.30 Recital Kuby Michalskiego Ach poezja!
Kuba Michalski autor, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Zwycięzca (w duecie z Justyną Bacz) Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena, dwukrotnie wyróżniony na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej. Współzałożyciel (z żoną Anetą) zespołu Cotton Cat, z którym nagrał pięć płyt. Komponuje piosenki do tekstów własnych oraz do wierszy znanych poetów. Występuje także z programami solowymi, wykonując ballady Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego. W 2007 roku wydał płytę z piosenkami Kaczmarskiego, a w 2011 album Podróż z własnymi kompozycjami do wierszy m.in. Leśmiana, Asnyka, Mickiewicza i Baudelairea. W radomskiej bibliotece również zaprezentuje własne kompozycje do wierszy polskich poetów.
5 kwietnia (wtorek)Godz. 17.00 spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim
Włodzimierz Kowalewski prozaik, krytyk literacki, felietonista. Debiutował tomikiem poezji Idę do Ciebie spod sklepionego łuku bramy. Opublikował także zbiór wierszy: Epoka przyćmiona, zbiory opowiadań: Cztery opowiadania o śmierci, Powrót do Breitenheide,Światło i lęk. Opowiadania starej daty oraz powieści: Bóg zapłacz!,Excentrycy i Ludzie moralni. Za powieść Bóg zapłacz! i zbiory opowiadań Powrót do Breitenheide oraz Światło i lęk był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. W ubiegłym roku odbyła się premiera filmu Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy w reżyserii Janusza Majewskiego, którego scenariusz oparty został na powieści Kowalewskiego.
5 kwietnia Godz. 19.00 spotkanie z Anną Litwinek
Anna Litwinek radomianka, absolwentka Wyższej Szkoły Dziennikarskiej, europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Wydziału Sztuki na UTH w Radomiu oraz kierunku bhp i ergonomia pracy na Politechnice Warszawskiej. Pasjonatka lotnictwa (dziesięć lat pracowała w Siłach Powietrznych). Zajmuje się także plastyką i projektowaniem. Wydana trzy tygodnie przed Wiosną powieść Czarownica jest debiutem powieściowym autorki. Magia, romans i historia oraz siła kobiecości to wszystko składa się na historię wydaną nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.
Spotkanie prowadzi Marta Trojanowska
6 kwietnia (środa)Godz. 17.00 spotkanie z Jackiem Dehnelem
Jacek Dehnel poeta, prozaik, uznany tłumacz z literatury angielskiej, malarz. Autor powieści Lala, Saturn, Matka Makryna, zbioru opowiadań Rynek w Smyrnie, zbioru minipowieści Balzakiana, zbioru szkiców Fotoplastikon oraz cyklu felietonów Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu. W ubiegłym roku ukazała się powieść Tajemnica domu Helclów, napisana wspólnie z Piotrem Tarczyńskim pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa, Dziennik roku chrystusowego oraz wydana w formie gazety książka Tajny Detektyw, będąca elementem szerszego projektu o takim samym tytule. Jacek Dehnel ma na swoim koncie także tomy poetyckie, publikację Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie oraz felietony zamieszczane m.in. w Polityce. Za powieść Lala otrzymał Paszport Polityki za rok 2006. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.
Spotkanie prowadzi dr Anna Spólna
7 kwietnia (czwartek)
Godz. 10.00 spotkanie z Jackiem Dehnelem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży
Godz. 18.00 promocja książki Gombrowicz z przodu i z tyłu. Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Ćwiklińskiego, Anny Spólnej i Dominiki Świtkowskiej
Wydana w 2015 roku monografia stanowi pokłosie Międzynarodowej Konferencji Naukowej Gombrowicz z przodu i z tyłu, zorganizowanej przez Wydział Filologiczno-Pedagogiczny UTH Radom i Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, przy współpracy Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W tomie opublikowano większość referatów wygłoszonych podczas sesji konferencyjnych. Zaprezentowano je w blokach poświęconych: 1. Translacji, recepcji oraz historii publikacji dzieł Witold Gombrowicza za granicą, 2. Problematyce intertekstualności dzieła Gombrowicza, 3. Refleksji badawczej uwzględniającej Kronos, 4. Problematyce cielesności, seksualności i tożsamości, 5. Kontekstom interpretacyjnym dzieła Witolda Gombrowicza; filozoficznym, religijnym, muzycznym, jego aspektowi fonicznemu, 6. Refleksji badawczej poświęconej Ferdydurke.
Spotkanie prowadzą prof. Dariusz Trześniowski Dziekan Wydziału Pedagogiczno-Humanistycznego UTH i Tomasz Tyczyński Kustosz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
8 kwietnia (piątek)Godz. 17.00 spotkanie z Sylwią Chutnik
Sylwia Chutnik pisarka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, feministka, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Autorka powieści: Kieszonkowy atlas kobiet, Dzidzia, Cwarniara, Jolanta, zbioru opowiadań W krainie czarów, zbioru felietonów Mama ma zawsze rację oraz przewodnika Warszawa kobiet. Laureatka Paszportu Polityki za rok 2008. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE.
Spotkanie poprowadzi dr Anna Spólna
Godz. 19.00 wieczór poetycki Hanny Avis-Zembrzyckiej z udziałem Roberta Grudnia oraz śpiewającej młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Stadnickiej w Radomiu
Hanna Avis-Zembrzycka radomska poetka zrzeszona w Stowarzyszeniu Grupa Literacka Łuczywo. Aktorka w teatrze amatorskim działającym przy Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. Często występuje w autorskich programach słowno-muzycznych wraz z radomskim bardem Jackiem Kowalczewskim. Pisze od wielu lat. W 2015 roku wyszedł jej debiutancki tomik poezjiTak po prostu wybór wierszy z całego dotychczasowego dorobku twórczego.