Europejska Noc Muzeów 2011 w Radomiu - Koncertowo, niepechowo w domu Gombrowiczów - Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza przesądnych inaczej!

Gombrowiczowi pech nie straszny, zatem bez zbędnych ceregieli Noc Muzeów we Wsoli zacznie się już w piątek 13 maja!
Noc Muzeów u Gombrowiczów czeka na wszystkich swoich przyjaciół, znajomych i nieznajomych, by sprawdzić, czy 13 i piątek to pechowa data także i nocną porą. Czy gdzieś w ciemnościach przejdzie drogę czarny kot? A niech sobie przejdzie, nawet dwa albo i trzy, bo dla prawdziwego pasjonata nie straszne przesądy.
Noc Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza odbędzie się autentycznie w przeddzień tej oficjalnej, sobotniej i ogólnoeuropejskiej. Wszyscy zatem będą mogli spokojnie spędzić czas (bardzo coolturalnie) u Gombrowiczów właśnie, by następnego dnia odwiedzić inne muzealne placówki położone bliżej centrum.
Spotkanie rozpoczyna się o godz. 19:30, a jeśli pogoda pozwoli - gromadząc się przed wejściem do pałacu.
A na ganku zasiądzie urocza Edyta Jungowska, wybitna aktorka, mająca na swoim koncie m.in. przeszło trzydzieści ról w Teatrze Telewizji, a także świetny monodram gombrowiczowski według opowiadania "Dziewictwo". Popularna "siostra Bożenka" (tak to bywa jak seriale przyprawiają gębę) tym razem przeczyta opowiadanie "Filidor dzieckiem podszyty.
Czytać będą zresztą wszyscy, bo - inaczej niż zwykle - wstęp na Gombrowiczowską Noc Muzeów będzie płatny. Bo na zapłatę stać będzie każdego: goście proszeni będą o przeczytanie do kamery jednego, dwóch zdań z dowolnego tekstu Gombrowicza, wybranego przez uczestnika i przyniesionego ze sobą, w głowie albo na kartce.
Po lekturze, Edyta Jungowska rozda zapewne trochę autografów, a w tym czasie przygotowane będą też atrakcje, które ułatwią uczestnikom oczekiwanie na następne wydarzenie...
Tę część wieczoru nazwano "Piazzola z Antresoli, co wyjaśnia przecież wszystko;)
Około godz. 20:30 rozpocznie się koncert Mirosława Czyżykiewicza, klasyka polskiej piosenki literackiej, obchodzącego w tym roku okrągłe jubileusze artystyczny i osobisty. Niedawny koncert Czyżykiewicza w radiowej Trójce udowodnił, że artysta ten jest wciąż w wysokiej formie. Czeka nas więc niezapomniany koncert, mocna dawka literackich i muzycznych doznań. Bisy przewidziane i konieczne!
Po koncercie, ok. godziny 22-ej, ekipa muzeum zamieni się na moment w służby porządkowe i po błyskawicznej i magicznej przemianie sali koncertowej na powrót w salę ekspozycyjną zaprosi do zwiedzania muzeum. Oglądaniu ekspozycji towarzyszyć będzie właśnie "Piazzola z Antresoli".
Zapraszamy serdecznie wszystkich! Pecha przegonimy! Kota czarnego przepędzimy!
Wszystkich zainteresowanych do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus ITS A. Michalczewski. Zbiórka przed Teatrem Powszechnym w Radomiu o godzinie 18:40. Powrót po zakończeniu imprezy.
Program:
- 19:30 - "Filidor dzieckiem podszyty" - opowiadanie W. Gombrowicza czyta Edyta Jungowska - aktorka teatralna i filmowa (i telewizyjna oczywiście);
- 20:00 - "Piazzolla z Antresoli" - utwory Astora Piazzoli i nie tylko wykona Artur Miedziński;
- około 20.30 - recital Mirka Czyżykiewicza - poeta, klasyk polskiej piosenki literackiej, pracuje twórczo już od 30 lat;
22.00 - "Piazzolla z Antresoli"
Informacje o artystach:
Edyta Jungowska - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989), debiutowała rolą Panny Maliczewskiej w spektaklu pt. "Zapolska Zapolska" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (1990), w teatrze Telewizji wystąpiła w ponad 30 rolach, ma na swoim koncie również wiele ról filmowych oraz dubbingowych. Współpracowała z kabaretem Olgi Lipińskiej. Zdobyła dwie nagrody na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 2000 roku.
Mirosław Czyżykiewicz - z wykształcenia jest artystą grafikiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. Mirek Czyżykiewicz jest kultowym artystą w kręgach piosenki literackiej. Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena - jego własne kompozycje utrzymane są właśnie w duchu wymienionych artystów. Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.
Artur Miedziński - absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, akordeonista, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu, kierownik sekcji fortepianu i akordeonu.
W związku z Nocą Muzeów, która w Muzeum Gombrowicza odbędzie się w piątek, 13 maja,
w sobotę - 14 maja ekspozycja czynna będzie w godzinach: 12:00 - 17:00.