Tańce Polskie nocą... Zobaczcie, co się będzie działo w Muzeum Wsi Radomskiej

W Noc Muzeów 16/17 maja 2015r. w godzinach od 19:00 do 01:00 zapraszamy do Muzeum Wsi Radomskiej. W programie: Potańcówka pod Dębem, pokazy tańca tradycyjnego, otwarcie wystawy Tańce polskie. Malarstwo Katarzyny Chodoń, projekcja filmów o muzyce wielskiej, a na terenie Zagrody Alojzowa Partyzancka Noc Muzeów.
Zapraszamy na wyjątkową zabawę Pod Dębem, która odbędzie się nocą w godz. 19.00 1.00 w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Hasło tegorocznego wydarzenia w Muzeum Wsi Radomskiej, to: Tańce Polskie.
Z tej okazji w skansenie będzie miała miejsce potańcówka nie tylko przy udziale wiejskich kapel, ale także młodych ludzi z miast, którzy grania tradycyjnych oberków i polek uczyli się od wiejskich muzykantów, których nazywają swoimi mistrzami.
Zabawa będzie przeplatana pokazami tradycyjnego tańca z regionu radomskiego w wykonaniu pary znakomitych wiejskich tancerzy Marii i Wacława Siwców, członków zespołu Gołcunecki z Gałek Rusinowskich. Spróbują nauczyć oni gości skansenu tzw. tańców zabaw, popularnych niegdyś w podradomskich wsiach. Kto nie umie jeszcze tańczyć mazurka czy oberka, niech się nie zraża.
W godzinach popołudniowych (17.00 19.00) w Domu Ludowym z Jedlni Poświętnego na terenie Muzeum odbędą się warsztaty, na których każdy będzie mógł nauczyć się bezpłatnie podstawowych kroków tychże tańców. Tradycja przekazywana będzie bezpośrednio od wiejskich tancerzy. Takiej okazji nie można przegapić! Uwaga, warsztaty poprzedzają telefoniczne zapisy, bo ilość miejsc jest ograniczona.
- W trakcie zabawy Pod Dębem zagrają:
- Kapela Pańczaków w składzie:
- Jan Kmita: skrzypce
- Czesław Pańczak: harmonia trzyrzędowa
- Józef Pańczak: baraban
- Kapela Tadeusza Lipca w składzie:
- Tadeusz Lipiec: harmonia trzyrzędowa
- Marian Lipiec: bęben
- Mateusz Niwiński: skrzypce
- Kapela Niwiński, Kędzierski, Zimończyk w składzie:
- Mateusz Niwiński - skrzypce,
- Józef Kędzierski - baraban,
- Jakub Zimończyk - harmonia trzyrzędowa
O godzina 19.00 w Muzeum Wsi Radomskiej (Dom Ludowy) będzie maił miejsce wernisaż wystawy: "Narodowe Tańce Polskie. Malarstwo Katarzyny Chodoń".
Wystawa Narodowe Tańce Polskie prezentuje znaczący fragment naszego dziedzictwa niematerialnego. Prace autorstwa Katarzyny Chodoń, przedstawiają taniec ruch, choreografię, dynamikę. Ideą twórczą była dwutorowa prezentacja tańca; z jednej strony pokazując pierwowzór ludyczny, z drugiej salonową wersje tego samego tańca. Uważna obserwacja prac pozwala na dostrzeżenie różnic, przejawiających się nie tylko w stroju czy tle, ale przede wszystkim w wykonaniu.
Katarzyna Chodoń, z wykształcenia geolog, z zamiłowanie i pasji malarka. Swoje zainteresowania kulturą ludową realizuje śpiewając, tańcząc, a przede wszystkim malując, tworząc swoistą kronikę będącą wypadkową pasji i inspiracji.
Zapraszamy!
Dojazd do Muzeum Wsi Radomskiej - bezpłatną nocną linią autobusową numer 100.