Dwadzieścia lat minęło! Rozmowa z Ireną Szcześniak - prezesem Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Radomiu

Oddział w Radomiu Towarzystwa Polsko-Austriackiego działa w naszym mieście już od dwudziestu lat. Tworzą go ludzie z pasją i pomysłami. Zawdzięczamy im wiele kulturalnych wydarzeń i artystycznych wzruszeń. Popularyzują historię i kulturę austriacką, szukając wspólnych mianowników dla Austrii i Polski.
Karolina Mroczek rozmawiała z panią Ireną Szcześniak, prezes radomskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego.
K. M.: To już dwadzieścia lat działalności Towarzystwa Polsko-Austriackiego w naszym mieście. Jak oddział radomski planuje to uczcić?
I. Sz.: Wchodzimy w rok jubileuszowy, na który złoży się mnóstwo różnych wydarzeń i uroczystości. Główna gala jubileuszowa przypada na miesiąc październik, kiedy to będziemy obchodzić także Dni Austrii. Przez cały 2015 rok będziemy realizować interesujący blok tematyczny. Pierwsze spotkanie za nami - urodziny Mozarta (relację znajdziecie Państwo TUTAJ - przyp. red.). W organizację włączyła się mgr Maria Łęcka - nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, przygotowując część artystyczną z młodzieżą.
K. M.: To był bardzo udany wieczór. Utalentowana młodzież, a w tle prezentacja multimedialna przedstawiająca Salzburg. Skąd taki wybór?
I. Sz.: Salzburg to miasto urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta - to pierwszy powód. Jednak niejedyny. We wrześniu w ramach działalności Towarzystwa Polsko - Austriackiego planujemy wyprawę do kraju Mozarta. Zwiedzimy właśnie Salzburg oraz m. in. Wiedeń.
K. M.: W połowie września 2013 roku miałam przyjemność towarzyszyć Państwu podczas wycieczki do Wiednia (fotorelacja TUTAJ - przyp. red.). Krótko po niej odwiedzili Państwo także bydgoskie Towarzystwo Polsko-Austriackie.
I. Sz.: Tak, Bydgoszcz odwiedziliśmy dwa lata temu. Mieliśmy wtedy okazję poznać ambasadora Austrii oraz osobistości z Austrii. Byliśmy zaproszeni na galę jubileuszową, która odbyła się na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego. Podczas tego wyjazdu uczestniczyliśmy także w wykładach "Podróż po Austrii" oraz w pięknym koncercie znakomitych muzyków z Wiednia. Wspominamy ten wyjazd bardzo miło - skosztowaliśmy wówczas oryginalnego szampana wiedeńskiego i oryginalnego tortu Sachera.
K.M.: Słodkiego akcentu nie zabrakło także na urodzinach Mozarta w radomskiej ŁAŹNI. Młodzieniec w wytwornym ubraniu częstował kulkami Mozarta.
I. Sz.: Tak. W Salzburgu w rocznicę urodzin muzyka (w styczniu każdego roku) organizowany jest Tydzień Mozartowski. Austriacy szaleją na punkcje Mozarta. Jego imieniem nazywa się ważne instytucje publiczne, a w każdym miejscu można kupić pamiątki z jego wizerunkiem: koszulki, torby, kalendarze, kubki, płyty, partytury, a także alkohole w butelkach o kształcie skrzypiec oraz właśnie słynne pralinki Mozartkugel, których nie mogło zabraknąć podczas wieczoru w Radomiu.
K.M.: Co Państwo przygotowujecie w najbliższym czasie?
I.Sz.: Drugim tematem naszego bloku tematycznego będą "Austrackie zamki nad Dunajem". Spotkanie z muzycznym akcentem odbędzie się w kwietniu. Następnie zaprosimy radomian na wystawę z okazji 150. rocznicy Ringu Wiedeńskiego, którą przygotuje pan Jerzy Madejski - założyciel oddziału TPA w Radomiu. Do tej pory radomska społeczność akceptuje nasze inicjatywy i zawsze licznie uczestniczy w naszych spotkaniach. Jesteśmy z tego zadowoleni i staramy się realizować nasze cele.
K.M.: Jak rozumiem tym głównym celem jest rozwój wiedzy o Austrii w różnych dziedzinach życia społeczno - kulturowego tego kraju. Oprócz imprez okolicznościowych spotykacie się Państwo także cyklicznie.
I. Sz.: Cykliczne spotkania odbywają się w każdą drugą środę miesiąca w Łaźni przy ul. Traugutta - tam mamy swoją siedzibę. W każdym miesiącu coś organizujemy w ramach naszego Towarzystwa - wykłady, prelekcje, odczyty dotyczące np. stosunków gospodarczo-politycznych.
K. M.: A jak się układa współpraca z innymi Towarzystwami Polsko-Austrackimi w Polsce?
I. Sz.: TPA istnieje w Polsce od 1960 r. , a obecnie na terenie naszego kraju działa około dwudziestu oddziałów. Nasz jest jednym z najmłodszych. W tym roku Towarzystwo Polsko - Austrackie w Polsce obchodzi 55-lecie. Jesteśmy zaproszeni na kwiecień br. na obchody jubileuszowe do Warszawy. Jeśli chodzi o oddziały, to nasz radomski największy kontakt ma z oddziałem w Bydgoszczy, którego prezesem jest pani Lubomira Kubiak - wielokrotnie nagradzana przez ambasadora Austrii za bardzo aktywną działalność dla propagowania kultury Austrii. Jestem z nią w stałym kontakcie.
K.M.: I my również pozostańmy w życzliwym kontakcie, aby na bieżąco informować mieszkańców Radomia o wydarzeniach, które Państwo organizujecie.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o pięknym Salzburgu.