Warszawa-Radom...Podsumwanie projektu "Z Miłości do Ojczyzyny" Powstanie Warszawskie1944...

2.8-3.10.2014 "Z miłości do Ojczyzny"
Podsumowanie ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia upamietniającego powstanie warszawskie
Koncerty, spektakle, prelekcje. W ramach projektu Roberta Grudnia "Powstanie Warszawskie 1944. Z miłości do Ojczyzny" w całej Polsce odbyło się ponad 20 imprez. Wszędzie dopisała publiczność.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem cyklu koncertów jest Robert Grudzień, znany muzyk, kompozytor, autor projektów historyczno artystycznych, realizowanych w całej Polsce. - Walki o niepodległą Ukrainę, pokazały że historia nie jest tylko przeszłością a jej znajomość pozwala rozumieć współczesność. Wielokrotnie dawał temu wyraz Lech Kaczyński,np. tworząc Muzeum Powstania Warszawskiego, które dziś jest najnowocześniejszą placówką w kraju. Św. Jan Paweł II wielokrotnie wzywał do zachowania szacunku dla historii Polski i jej bohaterów. Dziś wypełniamy to przesłanie wyjaśnia Robert Grudzień.
Prof. Witold Kieżun uważa, zwrócił uwagę na tytuł projektu. Uważa, że "Z miłości do Ojczyzny" bardzo dobrze odzwierciedla atmosferę powstania. - Myśmy byliśmy wtedy wychowani w przekonaniu, że Polska to jest taka większa rodzina, wspólnota ludzi mających tę samą historię, język, wiarę. Uczucia rodzinne w ten sposób przenosi się na dużo większy zespół. Każdy Polak jest mi bliższy niż cudzoziemiec a ta ziemia jest moją ziemią. Za to, żeby ten kraj był wolny, żeby mógł się normalnie rozwijać, trzeba było walczyć a nawet umierać powiedział prof. Witold Kieżun, uczestnik powstania warszawskiego.
W całym kraju odbyło się ponad 20 koncertów, m. in. w Warszawie, Lublinie, Radomiu, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim oraz w województwach świętokrzyskim, łódzkim, lubelskim, podkarpackim. W większości miejsc były to lokalne wydarzenia artystyczne, w których organizację angażowały się samorządy, parafie oraz instytucje kultury. Koncerty i spektakle, odbywające się pod wspólnym tytułem "Powstanie Warszawskie 1944 Z miłości do Ojczyzny" to fascynująca opowieść o ludziach, miejscach i życiu codziennym walczącej stolicy. W scenariuszach i komentarzach autorstwa Anny Dreli, dziennikarki i historyka, pojawiali się najmłodsi powstańcy liczący nieco ponad 10 lat a wśród nich 14. letni Rysiek Kukliński, późniejszy pierwszy polski oficer w NATO, powstańcze Radio Błyskawica, informujące świat o przebiegu walk także głosem młodego spikera Jeremiego Przybory, późniejszego współtwórcy Kabaretu Starszych Panów czy Jana Nowaka Jeziorańskiego, współtwórcy Radia Wolna Europa. Projekt to także opowieść o cudzoziemcach wspierających powstańców zarówno w walkach na barykadach stolicy, jak i poprzez dobrowolny udział lotników Wielkiej Brytanii, USA, Australii, którzy z narażeniem życia dokonywali zrzutów broni, amunicji nad walczącą Warszawą. Kluczową częścią projektu był spektakl słowno muzyczny "70 lat temu Powstanie 1944". Autor scenariusza Jerzy Zelnik przewonikiem po walczącej stolicy wybrał Mirona Białoszewskiego. Scenariusz składa się m in. z fragmentów "Pamiętnika powstania Warszawskiego", wierszy Zbigniewa Jasieńskiego uczestnika walk i dziennikarza radia Błyskawica oraz porywającego Poloneza 44, śpiewanej elegii Wojciecha Popkiewicza. Muzyka w tym spektaklu to dzieło Roberta Grudnia, który umiejętnie buduje atmosferę dni walki. W spektaklu wykorzystano także pieśni i piosenki powstańcze. Jerzy Zelnik wykonywał je osobiście lub do współpracy zapraszał innych artystów, jak Dominika Sutowicz tenora, solista Teatru Narodowego w Łodzi. Współpracowali także wykonawcy z miast, gdzie grano spektakl. Tak było np. podczas finału w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie partie wokalne należały do Chóru szkolnego z II LO, pod dyrekcją Renaty Tomy.
Spektakle poprzedzał komentarz historyczny, zwykle w wykonaniu autorytetów jak wspomniany prof. Witold Kieżun, prof. Jan Żaryn czy dr Andrzej Wroński.
Wykładowca UKSW oraz redaktor naczelny miesięcznika "Sieci Historii" mówił w Lublinie o gorącym patriotyzmie dowódców i żołnierzy powstania oraz słabnącej roli Polski w koalicji antyniemieckiej. - Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była jedną z najtrudniejszych i najtragiczniejszych decyzji jaką musiał podjąć Polak w dziejach swego narodu. Tym człowiekiem był Komendant Główny AK Tadeusz Bór Komorowski. Celem powstania była próba odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak się wydaje - zarówno wówczas jak i dziś jeśli istniała szansa odzyskania niepodległości to tylko poprzez powstanie. Celem walki było nie tylko pokonanie Niemców, ale zmuszenie Wielkiej Brytanii i USA do odejścia od polityki ustalonej na konferencji w Teheranie, która de facto uznawała Polskę za strefę wpływów sowieckich, na rzecz prawa narodu polskiego do niepodległości, obiecanego w Karcie Atlantyckiej z 1941 roku powiedział prof. Jan Żaryn przed koncertem w Lublinie.
Wszędzie koncertom towarzyszyły tłumy publiczności. Projekt spotkał się z dużą życzliwością mediów. Jerzy Zelnik i Robert Grudzień wystąpili po panelu dyskusyjnym w Klubie Ronina w Domu Dziennikarza w Warszawie. Na sali, gdzie wcześniej rozmawiano o wydarzeniach minionego tygodnia wieczorem stanęła barykada z krzeseł znak rozpoznawczy spektaklu "70 lat temu Powstanie 1944". Uczestnicy panelu pozostali dłużej, aby zobaczyć spektakl. Przyjęto go gromkimi oklaskami.
Projekt zakończył się 3 października w Piotrkowie Trybunalskim.
Kamila Wrzesińska