Kino Helios w Radomiu zaprasza niewidomych i słabowidzących na filmy z audiodeskrypcją!

Z radością i dumą przekazujemy Wam poniższą wiadomość!
I Wy poinformujcie kogo trzeba:
Szanowni Państwo,
mam przyjemność poinformować, że od 19 września udało nam się poszerzyć naszą ofertę filmową a zarazem widownię naszych filmów. Tym razem jednak nie mam na myśli kolejnego tytułu, a o ich odbiorcę. Po wielu naszych staraniach , w kinie Helios w Radomiu, na Sali numer 1 zainstalowany został system do odbioru dźwięku w technice audiodeskrypcji *.
Seanse z audiodeskrypcją odbywały się już w wcześniej w kinie w Radomiu. We współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu w 2010 roku odbył się pierwszy tego typu seans w radomskim kinie Helios: była to animacja Księżniczka i żaba. Później w maju i czerwcu 2012 roku odbył się cykl seansów związanych z Rokiem Twórczości Janusza Korczaka, również organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, z inicjatywy dyrektora placówki Norberta Barszczewskiego . Tym razem widzowie mogli być uczestnikami filmów z audiodeskrypcją: Król Maciuś Pierwszy, Król Lew oraz Magiczne drzewo. Audiodeskryptorem tych pokazów był Krzysztof Szubzda, białostocki satyryk, aktor kabaretowy, jeden z pionierów polskiej audiodeskrypcji.
Pokazy te wykazały duże zapotrzebowanie środowiska radomskiego na tego typu przekaz i stały się inspiracją do starań o bardziej stacjonarne i codziennie oraz łatwiej dostępne rozwiązania w systemie z techniką audiodeskrypcji. I tak właśnie się stało.
System jaki od niedawna posiadamy nie wymaga obecności audiodeskryptora, wystarczy do tego film posiadający- jako jedną z wielu- ścieżką dźwiękową z audiodeskrypcją. Osoba oglądająca film zakłada słuchawki bezprzewodowo połączone z odpowiednim przekaźnikiem. Nie zakłócając odbioru pozostałym osobom na widowni staje się odbiorcą oudiodeskrypcji do tego filmu. Posiadamy 49 par słuchawek do odbioru w tym systemie i tyle jednocześnie osób może korzystać z tej możliwości podczas seansu. Nie wszystkie filmy posiadają taką możliwość, ale jest ich coraz więcej. Najbliższym filmem mającym taką opcję jest film Jana Komasy Miasto 44 i będzie ona również dostępna w naszym kinie od 19 września. Korzystanie ze słuchawek oraz sygnału z audiodeskrypcją nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. Mamy nadzieję, że ta nowa możliwość sprawi wiele radości jej przyszłym odbiorcom.
Z poważaniem
Robert Kaczor
Dyrektor Kina Helios w Radomiu
* Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej ( w tym przypadku filmu ) oraz pozwala osobom niewidomym oraz niedowidzącym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuk plastycznych, teatru czy filmu. Audiodeskryptor opisuje informacje wizualne: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, scenerię, kostiumy, kolory, ruch sceniczny czy nastrój . Opis scen pozwala niewidomemu czy niedowidzącemu podążać za wątkiem akcji, pomaga zrozumieć co dzieję się na ekranie czy scenie.