Już wkrótce dwie fascynujące wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Już w najbliższym czasie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie można oglądać dwie duże wystawy czasowe. Ich otwarcie planowane jest na drugą połowę października br.
A będą to wystawy:
- "Kobiece oblicze świata" - wystawa etnograficzno-antropologiczna, przygotowana przez pracowników Muzeum przedstawiająca życie kobiet na wszystkich kontynentach. Niezwykle barwna, egzotyczna ekspozycja pokazuje stroje, przedmioty codziennego użytku, ozdoby, a nawet domostwa kobiet z całego świata. Można tu zajrzeć do wnętrza domu arabskiego, zobaczyć jak wygląda chata afrykańskiego plemienia Himba, tradycyjny dom japoński, weselny namiot hinduski i domostwo plemienia syberyjskich Ewenków.Niewątpliwym atutem wystawy jest ogromne bogactwo strojów: tradycyjne arabskie galabije, japońskie i chińskie kimona, strój tancerki z Indonezji, hinduskie sari, kolorowe stroje Indian Ameryki Południowej i plemion afrykańskich oraz Oceanii, aż do skórzanych kombinezonów ludów syberyjskich. Zwiedzający ma szanse poznać narzędzia, którymi posługują się kobiety na różnych częściach globu: skrobaczki do orzechów kokosowych, warsztaty tkackie, farby do barwienia tapy, nosidła, noże, pojemniki do henny i wiele, wiele innych.
Interesującym wydaje się poznanie różnorodności obyczajów kobiet różnych grup etnicznych i
plemion, od południowoamerykańskiego Keczua, poprzez etiopskie Mursi, namibijskie Himba,
ludy Sahelu, ludy azjatyckie: Japonia, Chiny, Wietnam, Indonezja, Mongolia, Indie, aż do nacji
Aborygenów i Oceanii. Obejrzenie wystawy daje możliwość porównania kultur i zwyczajów kobiet na całym świecie. Ekspozycja pokazuje codzienność, tak zróżnicowaną, a jednak podobną, bowiem wspólnym celem kobiet na całym globie jest dbałość o domostwo, opieka nad dziećmi, sporządzanie rodzinie pożywienia, ubrania. Wystawa daje możliwość przedstawienie najważniejszych momentów w życiu kobiet, od narodzin, poprzez dojrzewanie, inicjację plemienną, zamążpójście, aż do śmierci.
- "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" wypożyczona z Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, "wędrująca" po Polsce, ekspozycja archeologiczna . Na wystawie znajdzie się bogaty wybór przedmiotów odnalezionych podczas badań wykopaliskowych w Czermnie - wsi nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim (lubelskie), niedaleko granicy z Ukrainą. W miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich. W skład znaleziska wchodzą: srebrna i pozłacana biżuteria (pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety (różne rodzaje), wisiory. Drugą grupę stanowią pieczęcie książąt ruskich - unikatowe w swej liczbie i jakości. Kolejną prezentowaną na wystawie grupą są militaria - wszelkiego rodzaju broń i elementy wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika. Pokazane zostaną też zabytki obrazujące życie codzienne w średniowieczu (m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników) - z okresu między X a XIV wiekiem. Całości ekspozycji dopełnią świadectwa ożywionego handlu, wśród których wyróżniają się odkryte w ogromnej ilości plomby drohiczyńskie. Prezentowana w Muzeum im. Jacka Malczewskiego wystawa, pokazywana była m.in. w Pałacu Erazma Ciołka (oddział Muzeum Narodowego) w Krakowie.