N A S Z   P A R T N E R

Nowe wystawy od 26 maja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu!

25.05.2014
|
Nowe wystawy od 26 maja w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu!

Z przyjemnością zapraszamy do obejrzenia nowych wystaw w Muzeum im. Jacka Malczewskiego już od 26 maja!

Wystawę w Radomiu zorganizowano z okazji 650. rocznicy przeniesienia miasta z konserwatywnego prawa średzkiego na prawo magdeburskie.

Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie to dwa kodeksy prawne spisane na terenie dzisiejszego kraju Saksonia - Anhalt. W świecie feudalnych porządków regulacje te gwarantowały mieszczanom niezależność, status i liczne przywileje umożliwiające rozwój gospodarczy. Prawo magdeburskie spisane w 1188 r. stało się wzorem rozwiązań prawnych dla wielu miast Europy Środkowo - Wschodniej: na Śląsku, w Polsce, w rejonie morza bałtyckiego, na Ukrainie, w Czechach, na Morawach, w Słowacji i na Węgrzech. W Polsce prawo to stosowane było do roku 1791, kiedy to Sejm Czteroletni przyjął ustawę, która określiła nowy ustrój miast.

Na prawie magdeburskim funkcjonował od 1364 roku Radom, stając się z czasem znacznym organizmem miejskim.

Organizatorzy wystawa: Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Landeszentralefur Politische Bildung des Landes Sachsen-Anhalt i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Koncepcję naukową ekspozycji przygotowano na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle - Wittemberdze.

Wystawa jest bezpłatna.

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wystawa wpisuje w obchody 650. lecia lokacji "Nowego Radomia" na prawie magdeburskim, gdyż jednym z poruszanych tematów jest nieznany do niedawna epizod historii miasta, mianowicie istnienie na terenie dawnego grodu dużego ośrodka mieszkalnego, będącego gospodarczym zapleczem dla radomskiego zamku.

Wystawa udowadnia, że Radom istniał na długo przed lokacją z 1364 roku, i miał się wcale dobrze !

Głównym bohaterem opowiadanej na ekspozycji historii jest średniowieczny kompleks osadniczy w dolinie Mlecznej, początkami sięgający końca IX wieku, kiedy to gród rozkwitał w państwie Piastów, a następnie - w zmienionej funkcji - jeszcze prężniej rozwijający się, był ważnym ośrodkiem w państwie Jagiellonów.

Na wystawie zobaczymy więc ponad 6 wieków historii Radomia.

Ceny biletów: