Ogromna różnorodność podczas Nocy Muzealnej w "Malczewskim" w Radomiu!

Jest taka jedna noc w roku, kiedy nie obowiązują standardowe godziny otwarcia. Jest jedna taka noc w roku, kiedy można zajrzeć w zakamarki muzealne tuż po zmroku... Noc Muzeów 2014 już 17 maja! Choć do ostatniej chwili nie było to oczywiste, otwarte drzwi znajdziecie także w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
- Okazuje się, że w życiu nigdy nie jest tak, że nie można liczyć na poprawę losu. Noc Muzeów jednak się odbędzie u nas! - powiedział podczas piątkowej konferencji Adam Zieleziński, dyrektor muzeum.
Noc muzealna będzie odbywać się również w Muzeum Sztuki Współczesnej oraz po raz pierwszy w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Dworek będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 10:00 - 22:00, a na terenie parku będzie można przebywać do północy.
Centralne uroczystości odbędą się w budynku głównym.
- Ogromna różnorodność. Od wielkiej kultury poprzez troszkę mniej istotne zjawiska kultury, naukę zabawę, a nawet modę. Wszystko tu jest do odnalezienia, dla każdego coś miłego - zachęca do udziału w wydarzeniu dyrektor.
Wszystko, dzięki temu, że Muzeum im. Jacka Malczewskiego otrzymało dotację na maj. Ponadto o liczne atrakcje zadbają także współpartnerzy: Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji i usług w Radomiu, Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu, Rewitalizacja sp. z o.o., Radomskie Towarzystwo Numizmatyczne.
- Ten program, mimo różnych niepowodzeń przejściowych, okazuje się atrakcyjny, dzięki naszym partnerom. Jesteśmy też wdzięczni Zespołowi Szkół Elektronicznych, z którego kolejny rok przychodzą wolontariusze, które pomagają nam w organizacji w pilnowaniu ekspozycji - mówi Ilona Pulnar, prowadząca Nocy Muzealnej, szefowa działu oświatowego.
Poniżej przedstawiamy Państwu program Nocy Muzealnej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego:
- 19:30 - oprowadzanie po wystawie "Spotkanie z bajką" oraz warsztaty lalkarskie dla dzieci
- 19.30 - krótki recital w wykonaniu wokalistek: Jola Tomczyńska, Angelika Sadowska i Julia Ziętek, które zaśpiewają znane utwory z repertuaru popularnych artystów
- 20:00 - "Żywe obrazy , czyli ilustracja teatralna dzieł Włodzimierza Tetmajera
- 20:30 - oprowadzanie po wystawach przyrodniczych
- 21:00 - pokaz mody (prace wykonane i zaprojektowane przez uczennice)
- 21:30 - oprowadzanie po wystawie "Jacek Malczewski 1854 - 1929"
- 22:00 - rozwiązanie konkursu organizowanego przez Towarzystwo Numizmatyczne im. Teofila Rewolińskiego oddz. w Radomiu
- 22:30 - oprowadzanie po wystawie "Sarmacki skarb" w tym spotkanie z Ireneuszem Piotrem Kobrzyckim radomskim popularyzatorem tradycji husarskich, przedstawicielem stowarzyszenia Signum Polonicum promującego tradycje polskiego oręża)
w godzinach 20:30 - 22:30 - Chorągiew Rycerska Ziemi Radomskiej (Grupa Sarmacka) - pokazy fechtunku i uzbrojenia
przez cały czas trwania imprezy:
- otwarta dla zwiedzających Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki (1 piętro).
- wystawy prac plastycznych nauczycieli i uczniów szkoły - ekspozycje w podziemiach
- wybijanie pamiątkowych żetonów, wycena i ekspertyza monet i banknotów,
- "50 lat zorganizowanej działalności numizmatycznej w Radomiu" - wystawa jubileuszowa Polskiego Towarzystwo Numizmatyczne oddz. w Radomiu im. Teofila Rewolińskiego
- pokazy fizyczne w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu
A z kolei w MUZEUM SZTUKI WSPOŁCZESNEJ (Rynek 4/5) będzie można oglądać
wystawy:
- "Zanim powstało miasto" - oprowadzanie o 20:30
- "Kartka papieru dziełem sztuki. Rysunki, grafiki, wycinanki, fotografie. - oprowadzanie o godz. 22:00
A ponadto pokaz filmów archeologicznych: "Piotrówka - Odkrywamy średniowieczny Radom" udostępniony przez UM w Radomiu oraz prezentacje: "Mamut, urny" i "Piekielna Gorka". Pradzieje regionu radomskiego oraz "Starożytne nekropolie nad Radomką. Cmentarzyska kultury pomorskiej i przeworskiej w Gulinie - Młynie w regionie radomskim".
Serdecznie zapraszamy na pełną wrażeń Noc Muzealną!