N A S Z   P A R T N E R

25.3.2014 w Sejmie RP zaprezentowany projekt Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność" w 150.Rocznicę Powstania Styczniowego 1863-1864

28.03.2014
|
25.3.2014 w Sejmie RP zaprezentowany projekt Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność" w 150.Rocznicę Powstania Styczniowego 1863-1864

Robert Grudzień wystapił w Warszawie

Projekt "Każdemu marzy się wolność" zaprezentowany w Sejmie RP

Budzi zainteresowanie, podziw, niedowierzanie. Obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego, czyli Ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność" od ponad roku gromadzi tysiące publiczności. Dotychczas odbyło się ponad 100 imprez. 25 marca projekt został zaprezentowany w Sejmie RP. Wykład odbył się w ramach cyklu spotkań, organizowanych przez Społeczny Komitet Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego.


Spotkania historyków i regionalistów z całej Polski w Sejmie odbywają się od ponad roku. Mogą w nich uczestniczyć także parlamentarzyści. O powstaniu styczniowym mówią największe autorytety naukowe w tej dziedzinie. Zwykle są to wykłady profesorów. Tym razem spotkanie rozpoczął wykład prof. Janusza Odziemkowskiego z UKSW nt. "Gloria Victis. Pamięć i tradycja Powstania Styczniowego w II Rzeczypospolitej". Barwną narrację o rodzinach, gdzie przez kolejne pokolenia była przekazywana tradycja niepodległościowa, o uhonorowaniu bohaterów powstań narodowych w II RP oraz kształtowaniu patriotyzmu w tamtych latach, ilustrowały unikalne zdjęcia. Wystąpienie profesora nagrodzono oklaskami.

Prezentacja projektu "Każdemu marzy się wolność" była docenieniem wobec wielkiej pracy włożonej w przygotowanie koncertów, spektakli słowno muzycznych, rajdów, promocji książek, spotkań i warsztatów dla młodzieży. Wystąpili znani artyści scen polskich i zagranicznych jak: Małgorzata Walewska, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Alicja Węgorzewska, Grażyna Barszczewska, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Anna Romantowska a także soliści teatrów muzycznych i filharmonii oraz uzdolnieni artyści młodego pokolenia. Prelekcje i wykłady wygłosili wybitni historycy jak: prof. Jan Żaryn czy dr Andrzej Wroński. Na potrzeby projektu podjęte zostały badania archiwalne, które doprowadziły do ustalenia szczegółów biograficznych Dionizego Czachowskiego, jednego z najsłynniejszych dowódców i bohatera powstania styczniowego. Trwałym osiągnięciem projektu jest głaz - pomnik, upamiętniający powstańców, ustawiony przed kościołem w Janowcu nad Wisłą.
W sejmowej sali im. Konstytucji 3 Maja radomianin Robert Grudzień, artysta muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej i animator kultury, mówił o bardzo spektakularnych wydarzeniach, jak inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Wąchocku, gdzie projekt został silnie zaakcentowany poprzez koncert z udziałem m. in. Bogusława Morki, słynnego śpiewaka i Jerzego Zelnika, jednego z najsłynniejszych polskich aktorów. Opowiadał też o cyklu imprez dedykowanych Dionizemu Czachowskiemu jednemu z najsłynniejszych dowódców powstania oraz spotkaniach z młodzieżą i wystawie "Gorzka chwała Powstanie 1863", która miała letnie tournee w ramach projektu. Wówczas ekspozycję zobaczyło ponad 60 tys. zwiedzających. Wykład ubarwiły zdjęcia, wykonane podczas koncertów, rajdów i wernisaży. - Dla mnie ten projekt to wypełnienie obowiązku wobec rodzinnej tradycji. Pochodzę z Niedabyla, wsi gdzie urodził się Dionizy Czachowski. Z Niedabylem przez niemal całe życie związany był też płk. Ryszard Kukliński, z którym nawet jestem skoligacony. Tę patriotyczną tradycję przekazywano w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Dla mnie była i jest bardzo ważna - twierdzi Robert Grudzień.

Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. W zakulisowych rozmowach z autorem projektu padła propozycja, aby zorganizować kolejne spotkanie poświęcone Dionizemu Czachowskiemu.

W 2014 roku w związku z niesłabnącym zainteresowaniem projektem, imprezy są
kontynuowane. W styczniu w Warszawie odbyła się "Kolęda Syberyjska", następnie cykl koncertów upamiętniających powstańców wyniesionych na ołtarze, czyli św. Rafała Kalinowskiego, Brata Alberta, Zygmunta Felińskiego. 11 kwietnia w kościele pw. Wszystkich Świętych odbędzie się
Droga Krzyżowa Narodu Polskiego.

Kamila Wrzesińska