Echo Kameralnego Lata – filmowe zadania dla Radomia!

Radom jeszcze nie ochłonął od nadmiaru wrażeń podczas Kameralnego Lata, a już staje przed nim kolejne filmowe wyzwanie. 21 czerwca list intencyjny w sprawie promocji filmowych walorów Radomia podpisali włodarze miasta, filmowcy i menedżerowie kultury. Radom zaprasza filmowców do realizacji zdjęć na terenie miasta i w jego okolicach.
W liście można przeczytać uzasadnienie:
"Radom to drugie co do wielkości miasto na Mazowszu. Piękna, historyczna architektura zachowała się w nim w czystej postaci. Można znaleźć tu XIX-wieczną zabudowę ulic, nieskażoną powojennymi zmianami, piękne kościoły, reprezentujące różne style architektoniczne, ciekawe perspektywy urbanistyczne, tereny zielone, akweny, rezerwaty przyrody w bezpośrednim otoczeniu miasta. Radom położony jest zaledwie 100 km od Warszawy, naturalnego klastra filmowej kreatywności, i świetnie skomunikowany jest ze stolicą. Wyposażony w infrastrukturę hotelową i gastronomiczną, ma wszelkie warunki, by stać się popularnym miejscem realizacji zdjęć filmowych"
Swoje podpisy złożyli:
- Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak
- Dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki Aleksandra Kielan
- Dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Ewa Borguńska
- Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierz Niderhaus
oraz przedstawiciele organizatorów festiwalu:
- Anna Mucha, Przewodnicząca Rady Fundatorów założonego w Radomiu Instytutu "Kosmopolis"
- Michał Konca, prezes Stowarzyszenia "Filmforum".
Promocja zdjęciowych walorów Radomia jest wspólną inicjatywą festiwalu Kameralne Lato, Mazovia Warsaw Film Commission działającą przy w strukturach Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i Urzędu Miasta Radomia.
"Nieodkryty potencjał Radomia jest zadziwiający. To miasto ma naprawdę wiele walorów. Od 2007 roku KIPA stara się zdecentralizować produkcję filmową. Dzięki temu na twórcy mogą realizować filmy także w swoich rodzinnych miastach. Będziemy przedstawiać Radom producentom nie tylko w kraju, ale i na świecie" - powiedziała Ewa Borguńska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.
Włodzimierz Niderhaus, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych u Fabularnych w Warszawie , podkreśla zaangażowanie miasta w realizację filmu "W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego, który powstawał w mieście. "Podczas kręcenia filmu "W ukryciu" zaskoczyło całą ekipę ciepłe i pozytywne przyjęcie mieszkańców miasta. Premiera filmu nakręconego w Radomiu pokaże filmowe oblicze Radomia" - dodał.
Mazovia Warsaw Film Commission działa w strukturach Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i jej zadaniem jest promocja lokalnych plenerów zdjęciowych, promowanie filmowych walorów regionu i stwarzanie producentom najlepszych warunków do realizacji filmów na terenie Mazowsza. Film Commission, utworzona pod koniec 2012 roku, działa obok Mazowieckiego Funduszu Filmowego, który koprodukował m.in. film "W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego.
"Zachęcam, byśmy odkrywali Radom i poznawali jego walory. Potencjał naszego miasta tkwi nie tylko w pięknej architekturze, ale co najważniejsze w jego mieszkańcach" - mówi prezydent miasta Andrzej Kosztowniak.
Premiera filmu "W ukryciu" planowana jest na wrzesień br.
Radom, czasy hitlerowskiej okupacji. Pewien fotograf (Krzysztof Stroiński) próbuje wraz ze swoją córką, wrażliwą wiolonczelistką Janiną (Magdalena Boczarska), jakoś przetrwać w niełatwej rzeczywistości. Ku zaskoczeniu córki, ojciec decyduje się ukrywać w ich domu młodą Żydówkę, Ester (Julia Pogrebińska). Stopniowo między kobietami tworzy się specyficzna więź, dzięki której nieco łatwiej jest im poradzić sobie z trudną sytuacją. Gdy ojciec nieszczęśliwie pada ofiarą "łapanki", dwie bohaterki muszą radzić sobie same, a ich wzajemne relacje stają się coraz bardziej obsesyjne.
Film kręcono w lipcu 2011 roku w radomskiej przestrzeni. Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu: