N A S Z   P A R T N E R

Finał V Międzynarodowej Akademii Dyrygentów 6 lipca w Radomiu!

02.07.2013
|
Finał V Międzynarodowej Akademii Dyrygentów 6 lipca w Radomiu!

Dyrygenci z całego świata już są w Radomiu! Przyjechali 29 czerwca z Australii, Cypru, Wenezueli, Chin, Cypru i Polski, by pod czujnym okiem dwóch znakomitych dyrygentów (Jonathana Bretta oraz dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej Macieja Żółtowskiego) nabierać wprawy i umiejętności w trudnej sztuce dyrygentury podczas Międzynarodowej Akademii Dyrygentów. Efekty pracy warsztatowiczów zostaną zaprezentowane 6 lipca o godzinie 18:00 podczas koncertu finałowego w Zespole Szkół Muzycznych Sala Koncertowa im. Krzysztofa Pendereckiego.

"Podstawą dyrygowania są ruchy rąk stanowiące zasadniczy środek porozumiewania się z orkiestrą. W dyrygowaniu, które spełnia rolę łącznika między partyturą a orkiestrą, ruch powinien być ekonomiczny, plastyczny, dynamiczny, a ponadto sugestywny do tego stopnia, aby łącznie z mimiką mógł narzucić orkiestrze odpowiednią artykulację dźwięku, zaznaczoną w partyturze. Jaki ruch - taki dźwięk - oto zasada, która powinna być przestrzegana w praktyce dyrygenckiej." (Edward Bury "Podstawy techniki dyrygowania")

W tym roku warsztaty organizowane są po raz piąty. W historii muzyki dyrygenci pojawili się późno, ale szybko zajęli najważniejsze miejsce w hierarchii muzyków. Jeszcze w połowie XIX stulecia orkiestrom potrzebny był jedynie ktoś pilnujący, by grała równo. Prekursorami byli Feliks Mendelssohn i Richard Wagner, którzy prezentowali nie tylko własne utwory. Zawód dyrygenta jest trudną sztuką panowania nad Orkiestrą; wymaga bowiem nie tylko świetnej znajomości partytur utworów muzycznych, ale także umiejętności poprowadzenia ludzi za pomocą gestu. Kształt przebiegu utworu muzycznego musi się wyrażać w kształcie gestów, mimiki i pantomimiki dyrygenta. W zasadzie krótkim dźwiękom odpowiada krótki gest, ostrym - ostry, łagodnym - łagodny. To na barkach dyrygenta spoczywa cała odpowiedzialność za przygotowanie utworu oraz efekt końcowy, czyli prezentacja dzieła przed publicznością. Tego wszystkiego uczą się właśnie młodzi dyrygenci na Międzynarodowej Akademii Dyrygentów. Cechą wyróżniającą warsztaty w Radomiu od innych prowadzonych na całym świcie jest to, że ich uczestnicy ćwiczą z prawdziwą, profesjonalną orkiestrą, jaką niewątpliwie jest Radomska Orkiestra Kameralna.

Efekty tych warsztatów będą mogli Państwo ocenić podczas koncertu finałowego 6 lipca w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Tym razem młodzi dyrygenci zmierzą się nawet z parą solistów. Przy fortepianie zasiądzie Marcin Wieczorek, natomiast partie wokalne wykona jedna z pasywnych uczestniczek Akademii Ioli Mousteri (sopran). Po raz kolejny podczas jednego koncertu Radomską Orkiestrą Kameralną będzie dyrygowało aż 10 dyrygentów.

Pasywni uczestnicy:

Serdecznie zapraszamy na wysublimowaną muzyczną podróż dookoła świata!