N A S Z   P A R T N E R

V Festiwal Filozofii "OKNA" im. prof. Leszka Kołakowskiego w Radomiu

17.05.2013
|
V Festiwal Filozofii "OKNA" im. prof. Leszka Kołakowskiego w Radomiu

W dniach 23 - 25 maja 2013 w Radomiu odbędzie się V Festiwal Filozofii "OKNA" im. prof. Leszka Kołakowskiego organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska"

Partnerami festiwalu są: Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, Polskie Towarzystwo Filozoficzne

Festiwal jest kilkudniową imprezą propagującą filozofię jako naukę i sposób na życie. Podczas "Okien" odbywają się debaty filozoficzne z udziałem znanych polskich intelektualistów, wystawy tematyczne, koncerty, seanse filmowe oraz spotkania autorskie z pisarzami i innymi twórcami kultury.

Dotychczas na Festiwalu gościli min.: Jan Woleński, Tadeusz Bartoś, Marisa DzielskaZbigniew Kuderowicz, Jacek Bocheński, Karol Toepilitz, Ryszard Legutko, Jerzy Szacki, Roman Kołakowski

Idea festiwalu poświęconego filozofii zrodziła się w 2007r. podczas uroczystych obchodów 80. urodzin profesora Leszka Kołakowskiego w Radomiu - Honorowego Obywatela Radomia.

Stałym gościem "Okien" jest córka profesora - Agnieszka Kołakowska, która uczestniczy również w pracach Rady Programowej Festiwalu.

W trakcie trwania Festiwalu Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza do bezpłatnego zwiedzania stałej ekspozycji Leszek Kołakowski. Czynne będzie także stoisko filozoficzne Księgarni Literackiej im. W. Gombrowicza.

Serdecznie zapraszamy!

Poniżej program V FESTIWALU FILOZOFII OKNA:

22 maja, środa


godz. 12.00: Klub Dobrego Filmu: Raj: wiara, reż. Ulrich Seidl, Austria/Francja/Niemcy 2012 (113 min.) - bilety 12 PLN.

Anna Maria zajmuje się nawracaniem Austriaków. Pewnego dnia, po latach nieobecności, wraca do niej sparaliżowany mąż muzułmanin egipskiego pochodzenia... Druga część trylogii Seidla o cnotach chrześcijańskich. Odważne kino, podejmujące trudne tematy.

godz. 16.00: Jeśli Boga nie ma... debata filozoficzna z udziałem prof. Jana Hartmana i prof. Jacka Wojtysiaka; prowadzenie: Agnieszka Kołakowska

Jan Hartman (1967) filozof i bioetyk. Profesor nauk humanistycznych, publicysta. Autor m.in. książek: Wiedza Byt Człowiek. Z głównych zagadnień filozofii, Polityka filozofii i Zebra Hartmana.

Jacek Wojtysiak (1967) filozof, adiunkt w Katedrze Teorii Poznania KUL. Zajmuje się ontologią, filozofią religii i filozofią języka. Autor m.in. książki Spór o istnienie Boga. Analityczno intuicyjny argument na rzecz teizmu.

Agnieszka Kołakowska filozof i filolog klasyczny. Tłumaczka i publicystka. Za zbiór esejów Wojny kultur i inne wojny otrzymała prestiżową Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego.

godz. 18.00: Klub Dobrego Filmu: Raj: wiara, reż. Ulrich Seidl, Austria/Francja/Niemcy 2012 (113 min.)

23 maja, czwartek

godz. 12.00: Leszek Kołakowski a współczesna myśl post-sekularna wykład prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP

Jan Andrzej Kłoczowski (1937) dominikanin, teolog, profesor filozofii, publicysta. Autor m. in. książek: Więcej niż mit: Leszka Kołakowskiego spory o religię, Czego chrześcijanie nie wiedzą o chrześcijaństwie oraz Jak budować piękne życie.

godz. 17.00: Radomska Republika Myśli - premiera filmu dokumentalnego o Kazimierzu Kelles-Krauzie oraz spotkanie poświęcone radomskim dziejom rodziny Kelles-Krauzów

Kazimierz Kelles-Krauz (1872-1905) związany z Radomiem polski socjalista, filozof i socjolog. Działacz i teoretyk Związku Zagranicznych Socjalistów Polskich i Polskiej Partii Socjalistycznej.

godz. 18.00: Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521 - monodram Radosława Siary z Teatru Poszukiwań na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego

24 maja, piątek

godz. 17.00: Jak błądzić skutecznie - spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką i promocja najnowszej książki profesora.
Zbigniew Mikołejko (1951) filozof i historyk religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Autor m. in. książek: Żywoty świętych poprawione, W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu. W 2013 roku ukazał się głośny wywiad-rzeka Jak błądzić skutecznie. Profesor Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską.

godz. 18.00: Człowiek wobec Boga - otwarcie wystawy przygotowanej w oparciu o zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej (Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego) w Radomiu

25 maja, sobota

godz. 12.00: wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej oraz panel dyskusyjny Jeśli Boga nie ma... z udziałem Laureatów oraz ks. prof. Jana Krokosa i prof. Barbary Markiewicz.

godz. 16.00: Rodzinny Piknik Filozoficzny ( Amfiteatr przy Pasażu im. Leszka Kołakowskiego, Centrum Słoneczne).

Podczas imprezy będzie można m. in. posłuchać Bajek z królestwa Lajlonii Leszka Kołakowskiego w wykonaniu aktorów Teatru Poszukiwań i teatru Resursa, skosztować ulubionych dań i napitków Profesora oraz posłuchać muzyki na żywo zarówno poważnej, jak i popularnej. Z programem artystycznym wystąpi Młodzieżowy Dom Kultury im. H. Stadnickiej. Będą riksze i inne niespodzianki. Coś dla ducha, coś dla ciała, coś dla dorosłych i coś dla dzieci.