N A S Z   P A R T N E R

7.4.2013 Garbatka Letnisko. Muzyka i historia w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego

13.04.2013
|
7.4.2013 Garbatka Letnisko. Muzyka i historia w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego

7.4.2013 Muzyka i historia w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego

Koncert i wystawa w parafii w Garbatce - Letnisko

Wystawa "Artur Grottger - Powstanie Styczniowe" czynna jest przy kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Garbatce - Letnisko. Ekspozycja została otwarta w niedzielę 7 kwietnia, w ramach autorskiego projektu Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność", obejmującego ponad sto imprez w całej Polsce. W czasie oficjalnego otwarcia wystawy fotokopie prac Artura Grottgera zobaczyło ponad sto osób.

Otwarcie wystawy poprzedził koncert, zatytułowany "Był taki rok, rok 63.ci". Jerzy Zelnik, znany aktor odtwórca wielu ról, które przeszły do klasyki polskiego kina i teatru, recytował prozę i wiersze mówiące o powstaniu styczniowym. Pieśni powstańcze i religijne mocnym mezzosopranem zaśpiewała Renata Dobosz, solistka Opery Śląskiej, natomiast o instrumentalną stronę koncertu, wykorzystując wszelkie możliwości organów kościoła w Garbatce Letnisko zadbał Robert Grudzień, znany muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej. O dowódcach powstańczych płk. Dionizym Czachowskim, naczelniku wojennym województwa sandomierskiego oraz płk. Władysławie Kononowiczu, działających na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej mówiła Anna Drela, dziennikarz i historyk. Na koncert zapraszali Robert Kowalczyk, wójt gminy Garbatka Letnisko oraz ks. kanonik Augustyn Rymarczyk, proboszcz parafii pw Najświętszej Marii Panny w Garbatce Letnisko. Publiczność nagrodziła twórców i organizatorów koncertu długimi owacjami. Były też łzy wzruszenia. Bezpośrednio po koncercie odbyło się otwarcie wystawy fotokopii prac jednego z najsłynniejszych malarzy polskiego romantyzmu Artura Grottgera. Udostępnił je Robert Grudzień ze swojej kolekcji.

Artur Grotger zasłynął jako autor pięciu cykli poświęconych tematyce powstańczej Warszawa I, Warszawa II, Polonia, Lithuania, Wojna. Prace w oryginale zostały wykonane na ciemnożółtym kartonie, rysowane czarną kredką z białymi blikami.

Fotokopie, które zostały wybrane na wystawę obrazują atmosferę dwóch lat poprzedzających powstanie. Karton "Chłop i szlachta" nawiązuje do masowych demonstracji z lat 1860 1862 , będących reakcją wszystkich warstw społeczeństwa, a stanowczy sprzeciw cara Aleksandra wobec polskich żądań zachowania autonomii z własną konstytucją, szkolnictwem, samorządem. Krwawo stłumione na ulicach manifestacje, przeniosły się do kościołów, gdzie śpiewano pieśni patriotyczne i modlono się za ojczynę. Jednak wojsko carskie sprofanowało świątynie dokonując tam pobić i aresztowań, a nawet wjeżdżając konno. "Zamknięcie kościołów" to reakcja duchowieństwa na takie akty bezprawia. Prace zatytułowane "Kucie kos" i "Bój" to alegoria kolejnych lat walk, pełnych determinacji i poświęcenia tak wielkiego, że insurekcja styczniowa przez ponad dwa lata mężnie opierała się jednej z najsilniejszych armii ówczesnej Europy. Symbolem tych walk jest Dionizy Czachowski, naczelnik wojskowy województwa sandomierskiego, który stał się jednym z najbardziej szanowanych bohaterów powstania. Czas uczynił go legendą styczniowego zrywu, specjalny wiersz poświęciła mu Maria Konopnicka. Jego postać także jest umieszczona na wystawie, mimo iż Artur Grottger nigdy go nie sportretował.

Ekspozycja będzie czynna do niedzieli 14 kwietnia.

Tekst Kamila Wrzesińska Fundacja im. Mikołaja z Radomia www.grudzien.pl

-

Patronat medialny: Radio Rekord, Radio Plus Radom, Telewizja Dami, Echo Dnia, Gość Niedzielny,

Głos Białobrzeski, Gazeta Białobrzeska.

-

koncert w ramach XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko 2013