Śladami kochanków Muz z radomskim PTTK

Na wiosnę nasz oddział PTTK zapowiada dla wszystkich wielbicieli miasta i regionu trzy arcyciekawe rajdy. Co tydzień nowe atrakcje. Budząca sie do życia przyroda to idealna sceneria do poznawania życiorysów trzech wielkich twórców związanych z Radomiem i jego okolicami.
Kochanek muzy Kino
Już 13 kwietnia wycieczka po Radomiu śladami Andrzeja Wajdy. Geniusz reżyserii przez pewien czas mieszkał w Radomiu. I właśnie po ulicach naszego pięknego miasta będą oprowadzeni wszyscy chętni, chcący podążać śladami wybitnego reżysera. Mistrz chętnie przyznaje się do Radomia, oczywiście z gorącą wzajemnością. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie mieszkał, uczył się i najchętniej chodził laureat Oscara, bądź pod Rogatką Warszawską przy ulicy Malczewskiego o 14:30. Wstęp wolny.
Kochanek Euterpe- Mistrz Jan z Czarnolasu
Tydzień później zaczynają się wyjazdy w przepiękne rejony ziemi radomskiej. Wycieczka 20 kwietnia poprowadzi nas śladami Jana Kochanowskiego. Jego ród był mocno związany z Radomiem, on sam zaś przez długie lata przebywał w Czarnolesie, gdzie do dziś można oglądać dwór, przy którym powstały jego najsłynniejsze utwory, jak np. fraszka "Na lipę" czy "Treny". Rajd nie ogranicza się do tej posiadłości Kochanowskich, doświadczony przewodnik poprowadzi nas od miejsca narodzin (Sycyna) do miejsca pochówku (Zwoleń) mistrza poezji renesansowej. Koszt to 30 zł, a wszelkie informacje można uzyskać w Oddziale PTTK przy ulicy Traugutta 46/48.
Oblubieniec Kaliope - pierwszy literacki noblista z kraju nad Wisłą (i Pilicą)
Natomiast 27 kwietnia wielbicieli historii naszego regionu czeka spotkanie z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Gdyby żył dziś, byłby gwiazdą tabloidów i plotkarskich portali. Sensacyjny życiorys prozaika wiąże się żywo z naszym regionem i pobliskimi Górami Świętokrzyskimi.
Dzięki fachowemu komentarzowi będzie można dobrze poznać muzeum w Oblęgorku, groby Sienkiewiczów w kościele w Chełmcach (gdzie modlił się także noblista) czy Dąb Bartek, skąd pisarz zapewne czerpał wzniosłe myśli o historii Polski, z których narodziła się "Trylogia". Koszt to 40 zł, a w siedzibie PTTK przy ul. Traugutta czekają pomocni przewodnicy.
Dla niezdecydowanych - szczegóły
WIęcej informacji o konkretnych rajdach znajdziecie w Kalendarzu Imprez lokalnych:
Zapraszamy!
Wiosna w Polsce - najpięniejsza! Dla tych, co ją już poczuli śpiewa Marek Grechuta;