Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na 5. Spotkania z kulturą żydowską "Ślad"

5. spotkania z kulturą żydowską "Ślad" - PROGRAM:
17 kwietnia, środa
12.00, 18.00 Klub Dobrego Filmu: "Niedokończony film", Niemcy/Izrael 2010, 90 min.
Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe, nakręcone przez hitlerowców w getcie warszawskim, w celach propagandowych. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść została zmanipulowana. Kolejne analizy historyków dowiodły, jak przekłamywano codzienne życie w getcie, do wielu scen angażując aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji.
Yael Hersonski ukazuje, jak precyzyjnie naziści sterowali i wpływali na masową opinię.
Przed projekcją o godz. 18.00 odbędzie się specjalny pokaz dokumentu o radomskim getcie Beit Radom (30 minut) przygotowanego przez OKiSz, z muzyką na żywo w wykonaniu Piotra Zarzyki i Marcina Wieczorka.
18 kwietnia, czwartek
17.00 Balagan i nie tylko spotkanie z Pawłem Smoleńskim, autorem książek i reportaży o Izraelu
Paweł Smoleński (ur. 1959) - polski pisarz, reporter, dziennikarz i publicysta; współpracownik pism drugiego obiegu i paryskiej Kultury, publikujący pod pseudonimem Tomasz Jerz. Od 1989 r. dziennikarz Gazety Wyborczej. Jest autorem książek o tematyce politologicznej; opublikował m.in.: Pokolenie kryzysu (1989), Salon patriotów (1994), Pochówek dla rezuna (2001), Irak. Piekło w raju (2004) oraz zbiór reportaży i esejów Izrael już nie frunie (2006). W ubiegłym roku ukazała się książka Balagan. Alfabet izraelski subiektywny słownik-przewodnik po Izraelu. Smoleński jest laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
18.00 "Ala z elementarza," reż. Edyta Wróblewska, Polska 2010, dokument, 28 min.
Alina Margolis-Edelman była, według słów autora Elementarza, Mariana Falskiego, słynną Alą z jego książki. Ala przeżyła koszmar getta i Marca 68. Jako jedyna Polka wśród Lekarzy Świata jechała tam, gdzie trwała wojna domowa, skąd uciekali lekarze, gdzie nie było środków na leczenie dzieci. Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.
18.30 "Obietnica", reż. Morten BH, Kirsten Dehlholm, Henning Carlsen, Dania 2010, 8 min.
Akcja Obietnicy dzieje się w Wilnie w okresie międzywojennym. Pomimo wielkiej biedy matka przepowiada swemu 10-letniemu synowi Romainowi świetlaną przyszłość. Tylko starzejący się Pan Piekielny wierzy w jej słowa, ale też zmusza chłopca do złożenia dziwacznej obietnicy; tylko czas pokaże czy Romain jej dotrzyma. Ten fragment rzeczywistości został opisany w Obietnicy poranka, autobiografii Romain Garyego, francuskiego dyplomaty i pisarza; trzech reżyserów przyrzekło wzajemnie sobie coś, co następnie przekształcili w film.
19 kwietnia, piątek
17.00 Holendrzy w radomskim getcie. Nieznany epizod z czasów wojny wykład dr. Adama Duszyka
Adam Duszyk (ur. 1972) - nauczyciel historii w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, badacz historii ruchów społeczno-gospodarczych XIX i XX w. Ważniejsze publikacje: Problematyka absolutnej wolności jednostki w działalności i poglądach Michała Bakunina, (2004); Ostatni niepokorny. Jan Wolski 1888-1975 (anarchista wolnomularz spółdzielca), (2008).
18.00 Świadectwo wernisaż wystawy fotografii Tomasza Grzyba
Tomasz Grzyb (ur. 1971) - artysta fotografik Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej (AFRP) i Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz grup Fotoquortet i Piktorialni. Współzałożyciel Grupy Fotograficznej ProFoto. Autor czterech wystaw indywidualnych: Dźwięki emocji (2012), Światło w przestrzeni cienia (2010), Światło gór (2009), Pod kątem (2008). Uczestnik wielu wystaw grupowych i zbiorowych.
18.30 Garb jak góra Synaj spektakl Teatru Poszukiwań, reż. Włodzimierz Mancewicz
Kolejna premiera amatorskiego teatru z Resursy przygotowana specjalnie na tegoroczny Ślad. Tym razem młodzi artyści pod wodzą znanego radomskiego aktora przygotowali spektakl, który jest swobodną, humorystyczną kompilacją tradycyjnych szmoncesów.
20 kwietnia, sobota
17.00 Szabas koncert chóru Szir Awiw z Warszawy
Chór Szir Awiw powstał jesienią 2010 roku. Dotychczas Szir Awiw brał udział w prestiżowym projekcie niemiecko-polskim: wraz z kantorką Mimi Szeffer po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej wykonali utwory Davida Eisenstadta, który był kompozytorem i dyrygentem wielkiej Synagogi warszawskiej. Szir Awiw śpiewał również na uroczystości wręczenia nagród Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Uświetniał m.in. uroczystości na cześć ambasadorów Izraela i USA, brał udział w festiwalu klezmerskim w Kazimierzu, w obchodach Dni Judaizmu w Gnieźnie i Warszawie. Szir Awiw śpiewa w synagogach, żydowskich centrach kultury i innych instytucjach, które krzewią żydowską kulturę i muzykę. Przy okazji świąt żydowskich i bez żadnych okazji.
18.00 Lawnswood Gardens, reż. Paweł Kuczyński, Polska 2011, 53 min.
Lawnswood Gardens to filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą a Zimą o poranku, pamiętnikiem z warszawskiego getta, napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman. Trzonem opowieści jest nieformalna, parodniowa wizyta na ulicy Lawnswood Gardens, w domu profesora w Leeds, w Wielkiej Brytanii. W filmie występują również: Janina Bauman (w archiwalnym materiale), Vaclav Havel, Mirosław Bałka, Anthony Bryant i Griselda Pollock, Aleksandra Jasińska-Kania, Nina Kraśko i Jerzy Wiatr. Konsultantem artystycznym filmu jest malarka Lydia Bauman, córka profesora.
Pokazy pofestiwalowe 8.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
Wstęp na wszystkie imprezy wolny (z wyjątkiem Klubu Dobrego Filmu, bilet 12 PLN)