Zobacz co przywieźli Niemcy do Radomia w czasie II wojny światowej - egzotyczna kolekcja w "Malczewskim"

Ponad 100 eksponatów, symboli i pamiątek kultur pozaeuopejskich będzie można zobaczyć w Domu Gąski i Esterki w Radomiu już w połowie marca 2013r.
Pochodzenie tych zbiorów nie jest do końca znane. Opracowania trwają. Kolekcja egoztyczna, o której mowa, sięga prawdopodobnie czasów II wojny światowej, kiedy to Niemcy, po uprzedniej grabieży radomskiego muzeum sprowadzili do naszego miasta eksponaty egzotyczne. Chcieli w ten sposób zorganizować ekspozycję ukazującą kultury pozaeuropejskie, a właściwie gabinet osobliwości mający cieszyć niemieckich okupantów.
W latach 60- tych znaczna część kolekcji (80 zabytków) została zdeponowana w Muzeum Archeologicznym i Etnicznym w Łodzi. Trzy rzeźby azjatyckie przekazano w depozyt do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Niewielka część kolekcji trafiła również do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, gdzie niestety zaginęła.
W 2011r. zabytki, które przetrwały wróciły do Radomia. Zostały poddane konserwacji i wreszcie są gotowe do ekspozycji. Do najcenniejszych należy miin.: XVIII wieczna zbroja samurajska typu Doi, na którą składają się kirys typu doi, naręczaki (kote), naramienniki (sode), nagolennice (suneate) oraz hełm (kabuto) typu o-boshi-suji-no. Kolekcja zawiera miecze samurajskie, przedmioty codziennego użytku z Chin, rzeźbę Byddy śmiejącego się i medytującego, militaria z Afryki, tarcze ze skóry antylopy.
Ponadto, muzeum przygotowało wystawę, składającą się z fotografii podwodnych i fotomontaży. Ok. 40 prac prezentujących egzotyczny świat podwodny będzie można obejrzeć w skrzydle przyrodniczym na parterze.
Serdecznie zapraszamy!
MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU
26-600 Radom, Rynek 11
tel: 48 362 43 29 czynny całą dobę, 48 362 21 14,
48 362 56 94 - zgłaszanie grup
Na zdjęciach poniżej : Hełm samurajski kabuto, Japonia, XVIII w., Włócznie su-yari, naginata, miecz wakizahsi, Japonia, XVIII w., Śmiejący się Budda, Chiny, XVIII/XIX w., Pas, Mongolia, XIX w.