"Trans - Atlantyk" u "Gombrowicza" we Wsoli w wykonaniu Henryka Jóźwiaka

Czy Trans-Atlantyk po sześćdziesięciu latach budzi jeszcze emocje?
Będzie można to sprawdzić już w najbliższą niedzielę (3 lutego) w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Zapraszamy na monodram Henryka Jóźwiaka według tego obrazoburczego tekstu Gombrowicza.
Spektaklem chcemy przypomnieć czytającej publiczności o rocznicy pierwszego wydania "Trans - Atlantyku" i zainaugurowaniu serii wydawniczej: Biblioteka Kultury.
W 1953 roku paryska Kultura rozpoczęła wydawanie swojej Biblioteki książką zawierającą Trans-Atlantyk i Ślub. Wydanie tekstów Witolda Gombrowicza nie było decyzją łatwą, bo już publikacja fragmentów kontrowersyjnej powieści w Kulturze oburzyła czytelników.
Jak wspominał po latach Jerzy Giedroyc : z powodu oburzenia moralnego na Gombrowicza straciliśmy więcej abonentów niż z powodu naszego stanowiska politycznego. Ale nie zmieniliśmy kursu. I całe szczęście.
Jak dziś brzmią prowokacyjne fragmenty Trans-Atlantyku? Czy tekst się zestarzał?
Okazja, by się przekonać, zdarzy się w najbliższą niedzielę, 3 lutego, o godz. 17.00.Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Serdecznie zapraszamy na monodram Henryka Jóźwiaka.
Trans-Atlantyk adaptacja, reżyseria i wykonanie Henryk Jóźwiak.
Wstęp wolny!
Uwaga! Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bus, który będzie podstawiony przy ul. Chrobrego w Radomiu (przystanek autobusowy przy centrum handlowym Vis a Vis) o godzinie 16.20. Powrót po spektaklu.
Informacje o aktorze:
Henryk Jóźwiak pracował m.in. w teatrach na terenie Wielkopolski, w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, w Elblągu, współpracował z Teatrem Małym we Frankfurcie n/Odrą. Tam odbyła się premiera jego autorskiego monodramu Sprawa Marmieładowa przygotowanego na podstawie Zbrodni i kary Fiodora Dostojewskiego, zagrana w języku niemieckim. Występował na Festiwalu Teatrów Wschodniej Europy w Schwedt, grał na scenach w Berlinie, Beeshow, Saarbrucken. Jako aktor Teatru Lubuskiego występował w Wilnie w słynnym Teatrze na Tagance, Nancy, Metzu i Paryżu jako Hrabia w Panu Tadeuszu. Ukończył Studium Teatralne Waldemara Wilhelma. Obecnie pracuje w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Jest laureatem pierwszego w Polsce Festiwalu Sztuki Słowa zorganizowanego w ramach cyklu VERBA SACRA w Poznaniu.
Fragment ekspozycji w Muzeum Witolda Gombrowicza.
Fot. Maciej Bociański /ML