N A S Z   P A R T N E R

Wystawa Honorowi Obywatele Radomia – Marszałek J. Piłsudski w PSP nr 32 w Radomiu

26.11.2012
|
Wystawa Honorowi Obywatele Radomia – Marszałek J. Piłsudski w PSP nr 32 w Radomiu

5 grudnia 2012, o 13.00 w Publicznej Szkole Podstawowej 32 (ul. Jarzyńskiego 3), otwarty zostanie kolejny odcinek mobilnej wystawy edukacyjnej z cyklu Honorowi Obywatele Miasta Radomia. Tym razem bohaterem wystawy, przygotowanej przez radomską Łaźnię, jest Marszałek Józef Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie). Czas i miejsce nie są przypadkowe; ponieważ właśnie PSP 32 w Radomiu nosi imię Marszałka J. Piłsudskiego, a 5 grudnia to 145. Rocznica Jego urodzin. Marszałek Piłsudski, był pierwszym Honorowym Obywatelem Radomia (1924).

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 32 otrzymała imię Marszałka J. Piłsudskiego 20 kwietnia 1995r. uchwałą Rady Miejskiej Radomia (nr 126/95).

10 listopada 1995r. szkoła otrzymała nowy sztandar wykonany przez Zofię Golisz z Lublina, który poświęcił J.E. bp Edward Materski. W holu szkolnym wmurowano pamiątkową tablicę z piękną inskrypcją: Skroni jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą woli naszej. Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Jest to cytat z przemówienia Prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego, w którym u stóp katedry wawelskiej żegnał zmarłego Marszałka Piłsudskiego w maju 1935r.

Z Marszałkiem Piłsudskim nierozerwalnie wiąże się również w Radomiu Pomnik Czynu Legionów. W Legionach Komendanta Piłsudskiego nie brakowało ochotników z Ziemi Radomskiej. Wśród nich wsławił się major Michał Brzęk-Osiński. On to właśnie zaproponował, by radomski pomnik Czynu Legionów wznieść w Rynku, w miejscu wystawionej przez zaborców szubienicy. I wybrał się do Marszałka Piłsudskiego w celu zasięgnięcia opinii co do wyglądu pomnika. Ten nie zmarnował dużo czasu na ocenę projektów. Oglądając kolejne projekty, ostatecznie wręczył Osińskiemu mały posążek legionisty z karabinem u nogi. Autorem tej rzeźby był Włodzimierz Konieczny - krakowski rzeźbiarz - oficer I Brygady Legionów. Stworzył ją w okopach pod Kostiuchnówką na Wołyniu, mając za modela jednego z żołnierzy. Nazajutrz obaj polegli w bitwie. A rzeźbę legioniści podarowali Komendantowi Piłsudskiemu na imieniny. Radomski pomnik jest jej powiększoną kopią. Pierwotnie odlano go ze spiżu uzyskanego z czterech austriackich armat z Krakowa. Pomnik odsłonięto podczas zjazdu legionistów w 1930 roku, a w uroczystości jego odsłonięcia uczestniczył sam Marszałek. Hitlerowcy w 1940 roku pomnik zburzyli i nigdy nie zostały odnalezione jego fragmenty. Dopiero w roku 1998, w osiemdziesiątą rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, staraniem społecznego komitetu odbudowy pomnika, 11 listopada pomnik powrócił na swoje dawne historyczne miejsce.

Zapraszamy na wystawę o Marszałku J. Piłsudskim pierwszym Honorowym Obywatelu Radomia, która ukaże również jego związki z naszym miastem.

5 grudnia 2012, godz. 13.00 - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 32, ul. Jarzyńskiego 3 w Radomiu.

Tu więcej informacji o PSP nr 32 w Radomiu