N A S Z   P A R T N E R

Gombrowicz forte! - Dziś aż 3 spektakle - X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski cd

23.10.2012
|
Gombrowicz forte! - Dziś aż 3 spektakle - X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski cd

Gombrowicz forte! ;) Dziś aż trzy spektakle w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Częstujcie się kochani:

godz. 16.00 Ślub, reż. Anna Dziedzic, Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich w Warszawie - Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych EduTeArt scena Fraszka (SPEKTAKL TOWARZYSZĄCY)

Bardzo podobał mi się spektakl Szkoły Aktorskiej Machulskich z Warszawy. Spektakl bardzo piękny, bardzo mocny i bardzo poruszający, ze wspaniałymi kreacjami dobrze obsadzonych aktorów, mających siłę oddziaływania na publiczność.
() Wyróżniająca się prostotą dekoracja, w której kilka elementów znalazło różnorodne i oryginalne zastosowanie. Światło żywe lub delikatnie złagodzone podkreśla wydarzenia i stany ducha. Muzyka i tańce ludowe, które towarzyszą szczęśliwym wydarzeniom, przemieniają scenę w obrazy i wnoszą dobroczynny oddech do szczególnie dobrze dopracowanych scen przemocy.
() Jeśli chodzi o reżysera, Annę Dziedzic, chciałabym pogratulować jej misternej pracy i znakomitego wyboru autora, bowiem () "rzadkością jest znalezienie autora idącego tak daleko w życie wewnętrzne postaci!"
Jocelyne,14.07.2012

recenzja z występu zespołu podczas Rencontres du Jeune Theatre Europeen 2012
(Europejskie Spotkania Młodego Teatru w Grenoble - 2012)

godz. 18.00 Gastmahl bei der Grafin Torremal (Biesiada u hrabiny Kotłubaj), reż. Robert Czechowski, Gerhard Hauptmann-Theater, Gorlitz-Zittau / Niemcy scena kameralna

W grotesce Biesiada u hrabiny Kotłubaj hrabina i jej goście jedzą zwykłego kalafiora, podczas gdy chłopiec nazwiskiem Kalafior błąka się po polach, podchodzi pod okno pałacu i umiera tam w końcu z wyczerpania. Związek pomiędzy człowiekiem Kalafiorem a kalafiorem jarzyną jest czysto formalny i polega na brzmieniu nazwiska. Sens sztuki zasadza się na tym, że głód i cierpienie biednego Bolka Kalafiora dodają smaku arystokratom, jedzącym kalafiora-jarzynę. Tajemnicą, której tak długo nie domyśla się humanitarny jarosz, jest naturalne okrucieństwo wszelkiej arystokracji.
() Spektakl Teatru z Zittau, gotycko-ekspresjonistyczna Biesiada u hrabiny Kotłubaj () pozwala aktorom ujawnić swoje aktorskie talenty i stworzyć niepowtarzalny, mistyczny klimat.
Marta Odziomek, Dziennik Teatralny, 27.06.2011


godz. 19.30 Polacy
, reż. Gabriel Gietzky, Teatr Polski w Warszawie duża scena
"Polacy" to dwugłos złożony z Dzienników Witolda Gombrowicza oraz tekstów homilii i wystąpień publicznych Stefana kardynała Wyszyńskiego.

O dziwo poglądy Gombrowicza, uważanego za artystę kontrowersyjnego i kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w wielu kwestiach są zbieżne i budują obraz dwóch nieprzeciętnego formatu intelektualistów, którzy wedle swych umiejętności i powołania z wielką troską podchodzili do wspólnej sprawy, której na imię Polska.

Niedawna premiera Polaków w Teatrze Polskim zaskakuje pomysłowością. Polacy są nie tylko charakterystyką narodu, ale równocześnie dialogiem dwóch wybitnych jego przedstawicieli kardynała Stefana Wyszyńskiego (Olgierd Łukasiewicz) i Witolda Gombrowicza (Radosław Krzyżowski). I choć pozornie przemówienia kardynała i gombrowiczowskie Dzienniki nie mają ze sobą nic wspólnego, to Rafałowi Kosewskiemu, autorowi tej adaptacji udało się połączyć je w płynny i bardzo spójny sposób.
Aleksandra Reczuch, teatrakcje.pl, 25.03.2011