X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski trwa! Teatr Powszechny zaprasza dziś na spektakl, a Muzeum Gombowicza na promocję książki!

Po wczorajszym, oficjalnym otwarciu X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, organizatorzy zapraszają nas na słoneczną niedzielę z Gombrowiczem:
godz. 14.00 Gombrowicz: daleki, bliski, teatralny. Panel Gombrowiczowski 2012.
Muzeum Witolda Gombrowicza otwiera Panel Gombrowiczowski we Wsoli. Spotkanie poświęcone Jerzemu Gombrowiczowi z udziałem RityGombrowicz, prof. Romana Lotha oraz Ksawerego Jasieńskiego.Spotkanie będzie okazją do promocji książki Dominiki Świtkowskiej A to był Gombrowicz!.
Jerzy Gombrowicz miał duży wpływ na rozwój intelektualny młodszego brata, copotwierdzają Wspomnienia polskie Witolda Gombrowicza. Był właścicielem majątku Wsola, wktórym autor Ferdydurke często bywał w latach 20. i 30. ubiegłego wieku (obecnie w pałacu weWsoli mieści się jedyne na świecie muzeum Gombrowicza). Po wojnie Jerzy Gombrowicz mieszkał wRadomiu, będąc jedną z najważniejszych postaci tamtejszego życia kulturalnego w latach 40., 50. i 60.XX wieku.
Książka Dominiki Świtkowskiej zawiera starannie opracowane wspomnienia o Jerzym Gombrowiczu,wybór dokumentów oraz solidny szkic biograficzny. Tom otwiera interesujący szkic Rity Gombrowiczo relacjach między oboma braćmi.
A to był Gombrowicz! stanowi nie tylko przyczynek do dziejów rodziny Gombrowiczów, lecztakże niezwykle interesujące świadectwo o życiu kulturalnym powojennej prowincji polskiej, naktórej znalazło się wielu historycznych rozbitków ze środowisk ziemiańskich i inteligenckich IIRzeczypospolitej.
Udział w spotkaniu potwierdziło wiele osób, których wspomnienia zawiera wydana przez MuzeumGombrowicza książka, będzie więc okazja do spotkania z żywą pamięcią kultury. Książka została wydana dzięki ogromnej pomocy Wydawnictwa Naukowego Instytutu TechnologiiEksploatacji w Radomiu oraz firmy Grupa KK.
godz. 18.00 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu spektakl:
Witold Gombrowicz "MARSZ, MARSZ GOMBROW... SKI" na podstawie "Szczura"
Białostocki Teatr Lalek
Reżyseria Christoph Bochdansky (Austria)
Współpraca reżyserska Paweł Chomczyk
Asystent reżysera Laura Słabińska (ATB)
Obsada Szczur Sylwia Janowicz-Dobrowolska Marysia Izabela Maria Wilczewska Nadszczur Ewa Żebrowska Narrator Wiesław Czołpiński Huligan (pisownia oryginalna) Ryszard Doliński Ksawery Artur Dwulit Skorabkowski Zbigniew Litwińczuk
Postrachem całej okolicy tak zasiedziałej i dostatniej był zbir, hulaka i zbójca pod nazwą Huligana." Tak zaczyna się Szczur, jedno z wcześniejszych i bez wątpienia najciekawszych opowiadań Witolda Gombrowicza, na którego tekście oparty został najnowszy spektakl BTL Marsz, marsz Gombrow...ski. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że podobnie zaczyna się sam spektakl. Austriacki reżyser, Christoph Bochdansky, odczytał naszego" Gombrowicza na swój własny, niepowtarzalny sposób. Dodając do tego autorską, oryginalną scenografię, stworzył spektakl niezwykły, intrygujący i godny polecenia zarówno wielbicielom Gombrowicza, jak i tym z młodych widzów, którzy go jeszcze nie poznali.
Christoph Bochdansky:
Co robi Austriak, gdy przyjeżdża do Polski i inscenizuje opowiadanie Witolda Gombrowicza?
Świetnie się bawi.
Może połączyć wielki talent teatralny polskich aktorów z zagadkową absurdalną historią wspaniałego polskiego autora.
Przy wesołym żartobliwym puszczaniu oka rozwinęła się sztuka w sztuce, która opowiada historię strasznego, ale lubianego przez ludzi Huligana, który trafia do więzienia i przez szczura traci witalność i siłę.
Znalazłem tu dużo humoru i korzystałem z każdej okazji, aby jak najwięcej z tego przekazać Wam, Szanowna Publiczności.
Dziękuję serdecznie i dobrej zabawy.
Rezerwacja i sprzedaż biletów
tel: 048 384 53 22
sms: 604 56 64 06
e-mail: bilety@teatr.radom.pl