"Znani i nieznani radomianie" - nowa ścieżka edukacyjna radomskiej nekropolii

...usłyszeć ciszę, zobaczyć historię, która prosi się o naszą pamięć...
Radomski cmentarz przy ulicy Limanowskiego uchodzi za jeden z najciekawszych architektonicznie tego typu obiektów w Polsce. Jubileusz dwustulecia jego istnienia jest okazją do poznania historii naszej nekropolii i jej zabytków.
W środę, 19 września 2012 otwarto pierwszą ścieżkę edukacyjną zabytkowego cmentarza przy ul. Limanowskiego "Znani i nieznanie radomianie." Na proponowanym szlaku, który można przejść w czasie 30 minut odnajdziecie 26 zabytkowych obiektów. Spacer rozpoczyna się od najstarszego grobu cmentarza - nagrobka Franciszka Truszkowskiego z 1820 r. Zobaczycie grób Saskich, kaplicę grobową rodziny Chudzickich, grób Jana Kantego Trzebińskiego i nagrobek Józefa Brandta - znanego artysty malarza... Owiedzicie groby ważnych dla naszego miasta postaci historycznych, najstarsze i najcenniesze zabytki.
Mapę, ukazującą przebieg trasy wraz z opisem zabytków otrzymacie nieodpłatnie w kancelarii znajdującej się przy cmentarzu.
Zapraszamy młodzież i wszystkich mieszkańców naszego miasta!
Zajrzyjcie przy okazji do naszej nekropolii, by...usłyszeć ciszę, zobaczyć historię, która prosi się o naszą pamięć...
***
Ścieżka edukacyjna "Znani i nieznani radomianie" powstała z inicjatywy Parafii św. Wacława w Radomiu. W przedsięwzięciu uczestniczyli: Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ul. Limanowskiego oraz Urząd Miejski w Radomiu, który od wielu lat wspiera ratowanie zabytków. Konserwacje zabytków historycznych przeprowadził Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu dzięki funduszowi ofiarowanemu przez mieszkańców Radomia