N A S Z   P A R T N E R

70. rocznica zagłady radomskiego getta

28.07.2012
|
70. rocznica zagłady radomskiego getta

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" wraz z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego zapraszają na uroczyste obchody 70. rocznicy zagłady radomskiego getta.

Likwidacja radomskiego getta została zorganizowana w sierpniu 1942 r. przez Niemców, ich kolaborantów oraz przy współpracy Żydowskiej Służby Porządkowej. Akcję likwidacyjną przeprowadzono w dwóch etapach. W dniach 4-5 sierpnia zostało zlikwidowane getto na Glinicach, natomiast getto w Śródmieściu w dniach 16-18 sierpnia. Spośród około 33 tys. Żydów zamieszkałych w Radomiu w sierpniu 1942 r., ponad 80% zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince.

Podczas uroczystości, które rozpoczną się w piątek 3 sierpnia, oddamy cześć tragicznie zmarłym żydowskim mieszkańcom Radomia.

Program:

Premiera filmu "Beit Radom - Dom Radom" na placu przy ul. Podwalnej.

Podczas pokazu usłyszymy muzykę na żywo wykonywaną przez Piotra Zarzykę, Marcina Wieczorka i Artura Walczaka.

Film został zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" i Teatr Powszechny w Radomiu. Jest to fabularyzowany dokument opowiadający o życiu radomian-Żydów podczas II wojny światowej. Obraz powstał w oparciu o relacje nielicznych, którym udało się przeżyć zagładę getta. Film dedykowany jest pamięci Chaima Kinclera, zmarłego w ubiegłym roku ostatniego przewodniczącego organizacji Beit Radom, skupiającej dawnych radomian żyjących w Izraelu.

Premiera filmu "Mordechaj Gebirtig, czyli Bądź zdrów, mój Krakowie" w "Resursie Obywatelskiej".

70 min., w 70 rocznicę śmierci (1942-2012), reż. Piotr Szalsza.

Podczas premiery wezmą udział twórcy filmu (Kraków-Warszawa-Radom-Wiedeń-Bydgoszcz-Norymberga).

Opowieść o życiu Mordechaja Gebirtiga (1877-1942) - znakomitego poety i kompozytora, związanego z krakowskim Kazimierzem, który został zamordowany przez niemieckich oprawców na ulicach rodzinnego miasta, w drodze do obozu zagłady w Bełżcu. Wątek dokumentalny filmu uzupełniają pieśni Gebirtiga w wykonaniu artystek krakowskiej "Piwnicy pod Baranami".

"Ventzki - Dzieci sprawców, dzieci ofiar" - 40 min.

"Serce Chopina" - 60 min.

Pokaz filmów Piotra Szalszy i spotkanie z reżyserem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!