Cztery wernisaże w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej zaprasza w sobotę 16 czerwca o godz. 14:00 na cztery wernisaże:
- Adam Procki RZEŹBA
Otwarcie nastąpi w Muzeum Sztuki Współczesnej.
Adam Procki - urodził się w 1909 r. w Drohobyczu, zmarł w 1990 r. w Warszawie. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Tadeusza Breyera. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na licznych konkursach, jest autorem pomników: Pamięci Ofiar w Gross-Rosen, Bohaterów w Ostrowcu Świętokrzyskim, Poległych i Pomordowanych w II Wojnie Światowej w Puławach. W 1969 r. jego prace pokazano na indywidualnej wystawie w Warszawie w Zachęcie, a w 1990 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Artysta nie ulegał żadnym wpływom i nie zmieniał wybranej stylistyki. Jego prace charakteryzują się znakomitym wyczuciem formy, wybierał najtwardsze rodzaje kamieni i gatunki drewna: granity, porfiry i bazalty a także dąb, grab, buk. Procki tworząc poszukiwał własnej drogi, dążył do znalezienia formy, która zamknie w sobie całą prawdę o realizowanym temacie.
Kurator: Jarosław Pajek
Wystawa będzie czynna do 22 lipca br.
- Wojciech Zasadni "REWITALIZACJA PRAWIE NIEMOŻLIWA"
Otwarcie nastąpi w Galerii "Oranżeria" w Muzeum Sztuki Współczesnej.
Projekt składa się z 7 obiektów makiet budynków w skali 1:45, niegdyś zamieszkałych, obecnie opuszczonych, niszczejących pod wpływem upływającego czasu lub też z różnych powodów niedokończonych. ()Miejsca przedstawione w projekcie to: zbudowane na dziko przez byłych więźniów osiedle na Ukrainie, spalony dom w Rembertowie, odchodzący w zapomnienie wraz ze swoim właścicielem 85 letnim staruszkiem, dom pod Mińskiem Mazowieckim, stara kamienica żydowska na ul. Waliców w Warszawie, niezrealizowane osiedle w warszawskim Wilanowie, opuszczona budka dla kotów w zmodernizowanym osiedlu w Lublinie, gołębnik.()Idąc za przykładem firm deweloperskich nikomu niepotrzebne obiekty przenoszę w wyimaginowany świat oferty sprzedaży nieruchomości, gdzie niczym w raju przed ruiną parkują super samochody, a po nienagannie przystrzyżonym trawniku biegają dzieci. Zabieg ten powoduje, że budynek, którego nikt nie chce, rewitalizuje się i stwarza iluzję funkcjonowania.
Kurator: Leszek Golec
Wystawa będzie czynna do 12 sierpnia br.
- Uve Schloen: Kaplica cmentarz. Światłość i ciemność
Otwarcie nastąpi w Galerii "Kaplica" w Muzeum Sztuki Współczesnej.
Uwe Schloen urodził się w 1958 r., studiował w rzeźbę Hamburgu. Brał udział w licznych wystawach w Niemczech, we Włoszech, Luxemburgu i w Polsce, w 2009 r. zaprezentował swoje prace w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wystawa, którą przygotował do Galerii Kaplica osnuta jest na motywie kontemplacji cmentarza jako miejsca pochówku, ale także obsesyjnej refleksji nad przemijaniem. Tu w Orońsku dodatkowo wpisuje się w klimat kaplicy, jako miejsca modlitwy, co ujawnia eschatologiczną perspektywę widzenia życia i śmierci. Na instalacje składa się 6 cmentarnych katafalków, powleczonych silikonową strukturą, typową manierą artysty, która stanowi zarazem jego sygnaturę.
Kurator: Mariusz Knorowski
Wystawa będzie czynna do 22 lipca br.
- Fotografie Ewy Cichockiej i Magdy Pannert - "DZIEŃ, ZMIERZCH I NOC" Rzeźby Igora Mitoraja w Agrigento.
Otwarcie nastąpi w Galerii "Kameralna" w Muzeum Sztuki Współczesnej.
Patronat:
Prof. Danuta Hubner, poseł do Parlamentu Europejskiego
"Gazzetta Italia"
Stowarzyszenie Italiani in Polonia
Kurator: Mariusz Knorowski
Wystawa będzie czynna do 1 lipca br.