5. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO - Radom 2012

W poniedziałek ruszają 5. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe - "KAMERALNE LATO - RADOM 2012"
Od poniedziałku 18 do soboty 23 czerwca 2012 r. odbędzie się w Radomiu piąta już edycja tego wyjątkowego wydarzenia, podczas którego każdy będzie mógł niezwykle twórczo i niebanalnie spędzić swój czas.
Po raz kolejny oficjalnym Ambasadorem Kameralnego Lata w Radomiu została znana aktorka Anna Mucha. W trakcie Festiwalu będzie uczestniczyć w spotkaniach z publicznością oraz zasiądzie w festiwalowym Jury. Jej aktywne działania obejmą także kampanię promocyjną imprezy.
Wśród zaproszonych gości są też znani aktorzy Mateusz Damięcki, Antoni Królikowski oraz Maria Niklińska.
W Jury festiwalu znaleźli się:
- Jarek Kupść - scenarzysta, reżyser, producent zamieszkały od ponad 20 lat w USA. Ukończył reżyserię i scenopisarstwo na uniwersytecie stanowym w San Francisco.
Podczas festiwalu poprowadzi otwarte warsztaty scenariuszowe oraz wspomoże jedną z grup młodzieżowych realizujących etiudę. Będzie pełnił rolę przewodniczącego jury Ogólnopolskich Mistrzostw Filmowych.
- Anna Mucha - aktorka. Ambasador Festiwalu. Zagrała w kilkunastu polskich filmach, pracowała z Andrzejem Wajdą (Korczak, Panna Nikt), Stevenem Spielbergiem (Lista Schindlera), Olafem Lubaszenko (Chłopaki nie płaczą). Popularność przyniosły jej role w "Młodych Wilkach half" Jarosława Żamojdy oraz serial "M jak Miłość". Ostatnio związana z teatrem na Woli w Warszawie.
Anna Mucha jest oficjalnym Ambasadorem Festiwalu - w jego trakcie weźmie udział w spotkaniach z publicznością, zaprezentuje swój debiut reżyserski, a także zasiądzie w jury Ogólnopolskich Mistrzostw Filmowych.
- Anna Wróblewska - dziennikarz filmowy, wykładowca akademicki. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej. Wieloletni pracownik Studia Filmowego "Oko" oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Współautorka serwisu PORTALFILMOWY.PL (zastępca redaktora naczelnego). Silnie związana z Radomiem, pochodzi z rodziny znanego radomskiego naukowca, urbanisty, Stefana Witkowskiego, jest członkinią Towarzystwa Radomianie w Warszawie. W 2005 roku odznaczona nagrodą Ministra Kultury za działalność na rzecz kultury.
Anna Wróblewska spotka się z radomską publicznością, a także zasiądzie w jury Ogólnopolskich Mistrzostw Filmowych..
- Rafał Listopad - montażysta. Jeden z najzdolniejszych montażystów filmowych. Ma na koncie ponad 12 zmontowanych obrazów w tym nominowany do statuetki OSCARA film "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Rafał Listopad jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Montażystów oraz OFFowej Akademii Filmowej.
Rafał Listopad poprowadzi w trakcie Festiwalu warsztaty dotyczące montażu filmowego oraz zasiądzie w festiwalowym jury.
- Antoni Królikowski - aktor. Absolwent Wydziału Reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Reżyser i scenarzysta wielokrotnie nagradzanego filmu: "Noc życia" (film dyplomowy). Wystąpił w takich filmach jak: "1920 Bitwa warszawska", reż. Jerzy Hoffman; "Och Karol 2", reż. Piotr Wereśniak; "Mała matura 1947", reż. Janusz Majewski; oraz serialach: "Ojciec Mateusz", "Dom nad rozlewiskiem", "Na dobre i na złe", "39 i pół", "Czas honoru".
Antoni Królikowski spotka się trakcie Festiwalu z radomską publicznością oraz zasiądzie w jury Ogólnopolskich Mistrzostw Filmowych.
- Maria Niklińska - aktorka. Studiowała w Circle in the Square Theatre School w Nowym Jorku, w 2006 roku ukończyła Warszawską Akademię Teatralną. Jej debiut aktorski to rola Es-toch w Tajemnicy Sagali. Występowała w serialach: "Klan", "Pierwsza miłość", "Na dobre i na złe", "Kryminalni". Jej debiutem filmowym była rola Żywii w "Starej baśni" Jerzego Hoffmana. Zagrała również Tosię w filmie "Ja wam pokażę!" oraz Olę w filmie "Czarny" Dominika Matwiejczyka.
Maria Niklińska spotka się w trakcie Festiwalu z radomską publicznością oraz zasiądzie w jury Ogólnopolskich Mistrzostw Filmowych.
Goście festiwalu:
- Mateusz Damięcki - aktor. Debiutował w wieku 15 lat w serialu telewizyjnym "WOW" w reżyserii Jerzego Łukaszewicza. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Na drugim roku studiów rozpoczął współpracę z warszawskim Teatrem Nowym gdzie zagrał główną rolę w "Kordianie" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Po zakończeniu studiów regularnie grywał w warszawskich teatrach (m. in. w sztukach Macieja Englerta i Izabeli Cywińskiej). Zagrał w ponad 13-tu filmach fabularnych, w tym główną rolę w ostatnim hicie polskich kin - "Kochaj i Tańcz", reż. Bruce Parramore, "Russian Rebellion", reż. A. Proszkin, "Przedwiośnie", reż. Filip Bajon, "Karol, człowiek który został Papieżem", reż. Giacomo Battiato. Pod koniec 2005 roku Mateusz wystąpił w filmie "Krótka histeria czasu", w fabularnym debiucie Dominika Matwiejczyka - jednego z najbardziej utytułowanych polskich filmowców niezależnych. Od 2001 roku związany z polskim kinem niezależnym jako aktor, juror i wykładowca warsztatów filmowych. Członek OFFowej Akademii Filmowej.
Mateusz Damięcki spotka się z radomską publicznością oraz poprowadzi otwarte warsztaty aktorskie.
- Maciej Pisuk - scenarzysta, pisarz, fotograf. Publikował teksty m.in w "brulionie" i antologii Macie swoich poetów. Autor sztuki telewizyjnej "Gwiazdy i los człowieka" oraz scenariusza o Jacku Kuroniu. Absolwent Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Mazowieckiego w Polskiej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartey-Merrill za scenariusz "Jesteś Bogiem" (film otwierający 37. Gdynia Film Festival).
Maciej Pisuk poprowadzi w trakcie Festiwalu warsztaty dotyczące scenariusza filmowego oraz spotka się z radomską publicznością.
- Radosław Ładczuk - operator filmowy. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTvIT w Łodzi. Autor zdjęć do m.in. takich filmów jak: "Jestem Bogiem", reż. Leszek Dawid; "Bez wstydu", reż. Filip Marczewski; "Sala Samobójców", reż. Jan Komasa. Laureat: Nagrody Głównej w Konkursie Filmów Polskich na Festiwalu Plus Camerimage za Najlepsze Zdjęcia, Nagrody im. Andrzeja Munka w kategorii: Najlepszy Debiut Operatorski, a także zdobywca Złotej Kaczki w kategorii Najlepsze Zdjęcia za film "Sala samobójców".
Radosław Ładczuk w ramach Festiwalu poprowadzi warsztaty filmowe oraz spotka się z radomską publicznością.
- Ogólnopolskie Mistrzostwa Kina Niezależnego, 22-23 czerwca 2012 r.:
Kulminacyjnym punktem imprezy będą Ogólnopolskie Mistrzostwa Kina Niezależnego, które będą charakteryzować się niebanalną i innowacyjną formułą nawiązującą swą konwencją do rozgrywek piłkarskich. Do konkursu zakwalifikowanych zostanie dwanaście lub szesnaście najlepszych polskich filmów krótkometrażowych z ostatniego roku. Filmy zostaną drogą losowania przydzielone do jednej z czterech grup: A, B, C i D. Jury po prezentacji każdej grupy, omówi poszczególne filmy oraz spróbuje przekonać widzów na jaki film powinni oni zagłosować. Dzięki głosom widzów zostaną wybrany najlepszy film z każdego bloku konkursowego. Nad ostatecznie wybranymi 4 finalistami (z każdej grupy wybrany zostanie tylko jeden film) obradować będzie jury i to właśnie ono przyzna GRAND PRIX.
Jury otrzyma także prawo przyznania aż 9 nominacji do prestiżowych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (www.janmachulski.pl), będących podsumowaniem rocznego dorobku polskiego kina niezależnego.
Zwycięzcy Ogólnopolskich Mistrzostw Kina Niezależnego, oprócz nagród finansowych i rzeczowych dodatkowo otrzymają możliwość dalszej promocji i prezentacji swoich dokonań w ramach polskich i zagranicznych imprez filmowych organizowanych lub współpracujących z Fundacją LATERNA MAGICA oraz Stowarzyszeniem FILMFORUM.
Zapoznaj się z listą filmów zakwalifikowanych do konkursu.
Radomskie "KAMERALNE LATO" to nie tylko i wyłącznie pokazy filmowe, to także warsztaty, wystawy, koncerty, czy spotkania z interesującymi ludźmi. Reasumując - to olbrzymia porcja bardzo pozytywnej energii i niepowtarzalna szansa na obcowanie ze sztuką filmową.
- Słoneczny Elementarz Filmowy oraz Warsztaty:
Jednym z najważniejszych celów Kameralnego Lata jest pogłębienie wiedzy filmowej poprzez cykl wykładów, omówień i ćwiczeń praktycznych, których zwieńczeniem będzie realizacja krótkich form filmowych.
Ujęcie pierwsze: teoria
W ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych, przy współudziale Galerii Słonecznej, na warsztaty zostaną zaproszeni przedstawiciele branży filmowej i telewizyjnej, którzy przeprowadzą otwarty cykl wykładów, podczas których w innowacyjny sposób prezentować będą swoje zawody: zdradzając tajniki i odsłaniając kolejne kulisy sztuki filmowej.
Ujęcie drugie: praktyka
Uczestnicy festiwalu zdobędą praktyczną wiedzę filmową z zakresu podstaw reżyserii, przygotowania tekstu scenariuszowego, reżyserii światła, inscenizacji przestrzeni w filmie oraz aktorstwa, montażu i postprodukcji. Młodzi ludzie będą mieli okazję stworzyć zgraną ekipę filmową i przy użyciu profesjonalnego sprzętu filmowego zrealizować własne, autorskie etiudy.
- Pogromcy Radomskich Mitów:
Podczas tegorocznej edycji KL dwie ekipy filmowe, pod opieką artystyczną Jarka Kupścia oraz Radosława Ładczuka, będą miały za zadanie twórcze zmierzenie się z licznymi plotkami i mitami dotyczącymi naszego miasta. Pogromcy na początek doszlifują swój warsztat filmowy (poprzez cykl wykładów i szkoleń), by później umiejętnie i świadomie zarejestrować zdarzenia, relacje świadków, dogłębnie zbadać źródło wielopokoleniowych mitów i przekonań.
Jesteśmy ciekawi efektów tych działań. Przekonamy się, czy krążące na temat Radomia opowieści okażą się prawdziwe, czy też pozostaną w dalszym ciągu niezbadane?
Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas gali finałowej w sobotę 23 czerwca 2012 roku.
- Akademia Zawodowców:
Akademia Zawodowców to cykl autorskich spotkań młodych pasjonatów kina z osobami znanymi i cenionymi w środowisku filmowym. Dla uczestników projektu będzie to wyjątkowa okazja by na żywo posłuchać zaproszonego gościa i zadać mu pytania dotyczące jego twórczości.
- Hyde Park:
Kameralne Lato to także V edycja Pokazów Filmów Odrzutowych HYDE PARK, a więc projekcja filmów, które z różnych względów nigdy nie zostały docenione przez żaden z festiwali filmowych. Tu zwyciężają najlepsi z najgorszych. Tematyka i forma filmów jest dowolna, jednak długość produkcji nie powinna przekroczyć 15 min.
Uwaga! Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny!