Komu potrzebna jest dziś filozofia? W środę rusza 4. Radomski Festiwal Filozofii "Okna"

W najbliższą środę 23 maja rusza czwarta już edycja Radomskiego Festiwalu Filozofii im. Prof. Leszka Kołakowskiego -
"Okna"
Pierwsze "Okna" zorganizowano w marcu 2009 r., gdy prof. Kołakowski jeszcze żył, ale niestety ze względów zdrowotnych nie mógł wówczas przyjechać do swojego rodzinnego Radomia. Na Festiwalu pojawiła się natomiast córka mistrza - Agnieszka Kołakowska, również filozofka, tłumaczka i publicystka. Przez kilka dni odbywały się spotkania, debaty, projekcje filmów i wystawy. Drugą edycję Festiwalu w roku 2010, już po śmierci prof. Kołakowskiego, Rada Programowa postanowiła nazwać imieniem wybitnego filozofa, a przewodniczenie Radą powierzono Agnieszce Kołakowskiej, która bardzo życzliwie przyjęła tę inicjatywę. W zeszłym roku, jeden dzień "Okien" poświęcono w całości postaci ks. prof. Włodzimierzowi Sedlakowi (w stulecie urodzin Honorowego Obywatela Radomia). Od maja 2011 r. w Radomiu obchodzony jest Rok. ks. Włodzimierza Sedlaka, uchwalony przez Radę Miejską, którego zakończenie zaplanowano podczas spotkania w "Resursie" we czwartek 24 maja.
W tym roku, podczas czwartej odsłony "Okien", ponownie do Radomia zawita Agnieszka Kołakowska. Będziemy także gościć m.in.: znanego filozofa, etyka i tłumacza - prof. Karola Toeplitza oraz pisarza, tłumacza i reżysera - Antoniego Liberę. Dyskusję laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej poprowadzą prof. Barbara Markiewicz i prof. Józef Niżnik z Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Z kolei podczas prezentacji najlepszych filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie spotkamy się z reżyserem Pawłem Jeleńskim i organizatorkami "Kinematografu" - Marzeną Dudziuk i Sylwią Szczepańską.
Najważniejszym punktem tegorocznego festiwalu będzie uroczysty wernisaż wystawy pt.: "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest to niezwykle wartościowa ekspozycja, albowiem zgromadzono w muzeum ponad 200 rekwizytów, wykorzystywanych przez profesora w swej codziennej pracy.
Festiwal Filozofii potrwa od środy 23 maja do niedzieli 27 maja.
Otwórzmy więc nasze radomskie okna na filozofię! Przewietrzmy nią atmosferę miasta! Porozmawiajmy i spotkajmy się przez te kilka dni w krainie filozofii, krainie pomieszania języków...
Wspomnijmy słowa profesora Leszka Kołakowskiego:
"...gdy filozof dojdzie do końca drogi do mądrości, dowiaduje się rzeczy, jakie ludzie prości i mądrzy wiedzieli od zawsze."
Oto szczegółowy program "Okien" 2012:
23 maja (środa)
- 13:00 - "Jest-że dla prawdy przyszłość jaka?" - debata filozoficzna z udziałem Agnieszki Kołakowskiej i prof. Karola Toeplitza (Resursa)
- 17:00 - otwarcie wystawy "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego" (Muzeum im. J. Malczewskiego)
- 18:00 - Klub Dobrego Filmu: ulubione filmy Profesora - "Sceny z życia małżeńskiego", reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1973, 167 min. (Resursa)
24 maja (czwartek)
- 12:00 - "Metaforyczne i mitologiczne znaczenie bajek Leszka Kołakowskiego" - wykład prof. Karola Toeplitza (Resursa)
- 17:00 - zakończenie Roku ks. prof. Włodzimierza Sedlaka:
"Życie jest światłem. Światło w sztuce współczesnych artystów polskich" - otwarcie wystawy ze zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej i wykład dr Moniki Mazur (Resursa)
"Antek z Ćmielowa" - fragmenty pamiętników ks. Włodzimierza Sedlaka czytają aktorzy Teatru Poszukiwań (Resursa)
25 maja (piątek)
- 16:00 - otwarcie wystawy ilustracji do "Bajek z Królestwa Lajlonii" Leszka Kołakowskiego autorstwa uczniów Szkoły Plastycznej im. J. Malczewskiego (Resursa)
- 17:00 - "Być sobą - co to znaczy? Studium Ostatniej taśmy Samuela Becketta" - spotkanie z prof. Antonim Liberą (Resursa)
- 18:00 - Leszek Kołakowski "Kuszenie św. Piotra" - premiera Teatru Poszukiwań, reż. Włodzimierz Mancewicz (Resursa)
26 maja (sobota)
- 12:00 - wręczenie Nagrody im. Prof. Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej
"Komu potrzebna jest dziś filozofia" - dyskusja laureatów, moderatorzy: prof. Barbara Markiewicz i prof. Józef Niżnik z Polskiego Towarzystwa Filozoficznego
- 17:00 - "Kołakowski według Kołakowskiego. Filozofia uśmiechu - uśmiech filozofii" - koncert Romana Kołakowskiego i Krystyny Kozaneckiej (Pasaż im. Kołakowskiego, w razie niepogody koncert odbędzie się w Resursie)
- 19:00 - Film na podst. scenariusza Leszka Kołakowskiego (Resursa):
"Wygnanie z raju", reż. Jerzy Zitzman, Polska 1966, 10 min.
- 19:15 - "Kinematograf Filozoficzny" - najlepsze filmy Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie:
"Underlife", reż. Jarosław Konopka, Polska 2010 (8 min.)
"Ponad nami", reż. Paweł Jeleński, Polska 2011 (14 min.)
"House Warming", reż. Lina Gerstman, Izrael 2010 (24 min.)
Po seansie filmowym odbędzie się spotkanie z reżyserem Pawłem Jeleńskim i organizatorkami "Kinematografu" - Marzeną Dudziuk i Sylwią Szczepańską (Resursa)
27 maja (niedziela)
- 10:00 - "Profesor dzieciom" - czytanie ulubionych lektur młodego Leszka Kołakowskiego (Teatr Powszechny)
- 10:00 - "Majówka w Garbatce" - wycieczka śladami Profesora (odjazd pociągiem z Radomia o g. 10:38, powrót do Radomia o 15:43)
- 19:00 - "Filozoficzne After Party" (Kawiarnia Parkowa)
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny (poza Klubem Dobrego Filmu, bilet 12 zł).
Współorganizatorzy: Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego.
Patronat medialny: Gość Niedzielny.
Wydarzeniom w Resursie towarzyszyć będzie stoisko filozoficzne Księgarni Literackiej im W. Gombrowicza w Radomiu.
Specjalne menu "profesorskie" (ulubione dania i napoje Leszka Kołakowskiego) będą serwować radomskie restauracje: "Banja Luka", "Parkowa", "Retrospekcja".
Sponsor: AIG/Lincoln Polska - Osiedle Słoneczne.